Lidé se snadněji vyslovitelnými jmény jsou oblíbenější  
Proč je v anglofonní zemi lepší jmenovat se Sherman a ne Colquhoun, Vougiouklakis anebo Leszczynska?

 

Zvětšit obrázek
Vyslovitelnost předpokladem úspěchu? Kredit: Dave Mosher, Wired Science.

Příjmení nám dnes přijdou jako něco naprosto nezbytného a také neodmyslitelného. Přitom je to v historii lidstva zbrusu nový vynález. V evropském prostoru vznikaly kolem 9. až 10. století, odvozováním od šlechtických přídomků. Mnoho století byl v jejich užívání nesmírný chaos, ze něhož by úředníci 21. století nejspíš okamžitě a s barevnými efekty explodovali. V českých zemích zavedla povinná příjmení až Marie Terezie, vládnoucí, jak známo, v 18. století. Pro odborníky jsou přitom jména překvapivě bohatým zdrojem informací. Mohou z nich usuzovat na pohlaví, etnický anebo třeba příslušnost k sociální vrstvě.

 

Ani to ale ještě není všechno. Populární rčení „nomen omen“ sice platí jen vzácně, ale ačkoliv to zní bláznivě, ze jména lze do jisté míry odvodit i charakter jejich nositelů. V několika dílčích experimentech to ověřil psycholog Adam Alter z New York University, který spolu se dvěma dalšími kolegy tvrdí, že z míry obtížnosti vyslovitelnosti příjmení můžeme odhadnout oblíbenost majitele. Ve skutečnosti to není úplně nový koncept. Už před časem vyšlo najevo, že lidé mohou do jisté míry odhadnout příjem a vzdělání jiných lidé podle jejich jmen. Také se zdá, že chlapci s žensky znějícími jmény jsou častěji vyhazováni ze škol. Pokud jde o výslovnost jmen, Alter před pár lety zjistil, že výslovnost jmen firem ovlivňuje jejich úspěšnost na burze. Společnosti s jednoduššími a snadněji vyslovitelnými jmény si vedou lépe, než jejich obtížněji vyslovitelné protějšky. Alter pochopitelně připouští, že takové vztahy velmi závisejí na mnoha dalších souvislostech, jsou ale prý reálné, měřitelné a neměli bychom je opomíjet.

 

A jak je to s příjmeními? V první dílčí studii Alter a spol. angažovali 19 studentek a 16 studentů univerzity a požádali je, aby seřadili 50 vybraných příjmení podle jejich vyslovitelnosti a vyjádřili se, jak je mají či nemají rádi. Ve druhé studii se badatelé zeptali 17 studentek a 7 studentů, jak by vybírali politiky, když znají jenom jejich příjmení. Třetí studie se zúčastnilo 55 studentek a 19 studentů, kteří si měli zvolit politiky podle jmen a také podle jejich politických názorů. Nakonec se ukázalo, že bez ohledu na délku či cizost použitých příjmení, rozhoduje o jejich oblíbenosti do určité míry právě vyslovitelnost.

 

Zvětšit obrázek
Lidé s hendikepem. Znak klanu Colquhounů. Kredit: Celtic Jackalope.

V laboratoři to podle všeho funguje. Jak to ale vypadá v syrové realitě světa venku? Alter si s kolegy náhodně vybral 500 právníků a nechal studenty ohodnotit vyslovitelnost a oblíbenost jejich jmen. Tyto údaje pak autoři porovnali s akademickými úspěchy, dosaženými platy a společenským postavením dotyčných právníků. Nakonec zjistili, že vyslovitelnost jmen odpovídá za zhruba 1,5 procenta úspěšnosti právníků. To sice není závratně mnoho, ale Alter a spol. i tak měli radost.

 

 

Zvětšit obrázek
Marie Terezie. Vděčíme jí za stabilní příjmení. Kredit: J.E. Liotard, Wikimedia Commons.

Výslovnost jmen je samozřejmě poněkud obtížně uchopitelnou záležitostí a do značné míry souvisí s kulturním kontextem té které společnosti. Mezi jednotlivými kulturami se může její vnímání velice lišit. Problém může být i v použité statistice a závěrech nepříjemně blízko statistické chyby. I přesto jsou ale výsledky Alterova týmu zajímavé a samotný Alter se jimi hodlá řídit i v soukromém životě. Jména svých dětí by rád viděl co nejsnadněji vyslovitelná.


 

Prameny:

Journal of Experimental Social Psychology 48: 752-756, Wired Science 24.2. 2012, Wikipedia (Family Name).

 

 

Datum: 11.03.2012 08:58
Tisk článku

Související články:

Sadismus všedního dne     Autor: Petr Houdek (16.09.2013)
Moudrost psychopatů     Autor: Jaroslav Petr (26.10.2012)
Budete-li k sobě upřímní, zúročí se to v romantičtějším vztahu     Autor: Josef Pazdera (06.04.2010)
Second Life jako mocný simulátor problémů reálného světa     Autor: Stanislav Mihulka (29.09.2009)
Populární Twitter použit k psychologickému experimentu     Autor: Stanislav Mihulka (19.07.2009)Diskuze:

Jsem toho názoru,

Jan Šimůnek,2012-03-12 10:50:46

že vyslovitelnost bude do určité míry podmíněná etnicky, a že se do úspěšnosti nebo neúspěšnosti těch lidí může klidně promítat i úspěšnost nebo neúspěšnost lidí odlišného etnického původu v dané společnosti.
I to zmíněné častější vyhazování "chlapců se žensky znějícími jmény" ze škol je etnicky silně podmíněné. U nás je muž se jménem "Marie" asi dost za exota, ale třeba ve Francii je to poměrně běžné mužské jméno (a Slováci mají Mariana).

Odpovědět

Re: Jan Turoň

Štěpán Bahník,2012-03-11 17:19:17

1,5% tu neznačí podíl lidí, ale část variability vysvětlenou prediktorem (vyslovitelností jména). 1,5% vysvětlené variability odpovídá korelaci 0,12 (tj. odmocnině z 0,015). Odpovídající beta koeficient lze nalézt v článku, který je dostupný na internetu: http://ppw.kuleuven.be/okp/_pdf/Laham2012TNPEW.pdf . Velikost efektu vyjádřeného jako korelační koeficient jde poněkud těžko představit, tak lze pro ilustraci použít BESD Rosenthala a Rubina. Pokud by bylo rozděleno 100 lidí na dvě poloviny - ty s nevyslovitelným jménem a ty s vyslovitelným jménem - a na další dvě poloviny podle úspěšnosti, tak korelace 0,12 odpovídá tomu, že z těch, kteří mají dobře vyslovitelné jméno, je 56 úspěšných a 44 neúspěšných, a z těch, kteří mají špatně vyslovitelné jméno je 44 úspěšných a 56 neúspěšných (56-44=100*0,12). Je vidět, že 1,5% vysvětlené variability nemusí být vůbec triviální efekt (je třeba dodat, že BESD má své mouchy, nicméně snad posloužil k vyvrácení představy 7,5 lidí z 500).
Jinak z autorů článku není již na Princetonu aní jeden (a v publikaci nemá nikdo Princeton jako afiliaci uvedený). Nejde také o žádné studentíky. Např. Alter je assistant professor na New York University.

K samotnému článku S. Mihulky - "Problém může být i v použité statistice a závěrech nepříjemně blízko statistické chyby." - U posledního experimentu je p hodnota spjatá s koeficientem beta 0,008, což podle mě rozhodně není nepříjemně blízko statistické chyby. Problém s poslední studií je především v tom, že nelze nikdy odstranit všechny možné proměnné, které jsou spjaté s vyslovitelností jména a úspěšností právníků. Tj. je možné, že efekt může být způsobený něčím, co má vztah s vyslovitelností jména a zároveň může ovlivňovat pracovní úspěšnost. Laham a kol. se snažili tento možný vliv kontrolovat (např. vliv toho, nakolik zní jméno jako cizí), ale samozřejmě je možné, že existuje jiná proměnná, kterou nekontrolovali. ... nicméně z tohoto důvodu měly smysl první 4 laboratorní studie, kde lze ovlivňovat pouze vyslovitelnost jména bez ohledu na další proměnné.

Odpovědět


Tedy, co se dnes považuje za vědu...

Radim Dvořák,2012-03-12 02:37:58

nad tím zůstává rozum stát.

Odpovědět


Re: Radim Dvořák

Marek Fucila,2012-03-12 08:30:04

Mysslím, že všetko, čo sa dá skúmať vedeckými metódami.

Odpovědět

Daniel Konečný,2012-03-11 10:38:33

nema to spis neco spolecne s pameti na jmena? osobne v nove spolecnosti radsi zajdu za tim, koho si pamatuju, nez za tim, jehoz jmeno jsem zapomel a musel se trapne znovu ptat:)

Odpovědět


to Jan Turoň

František Kříž,2012-03-11 14:07:13

Napadlo mne, pokud vyslovím jméno špatně a ostatní mne opravují, nemám z toho dobrý pocit a tento pocit je spojen s tím člověkem. Ohledně uvedené studie, nepíše se jak došli k uvedené 1,5%-ní lepší úspěšnosti jednoduchých jmen u 500 právníků, ale statistická chyba 1/odmocnina(500) je 4% ...

Odpovědět

Co je tohle za výzkum?

Jan Turoň,2012-03-11 10:37:15

Nějaký studentík si mezi studentíky vybere pár kamarádů, hrají si se jmény a říkají tomu experimentální sociální psychologie? 1.5% z 500 je 7.5 lidí: přece nelze usuzovat na výsledek, když 247 nevyhovuje a 254 vyhovuje. Když si napíšu program, který náhodně hází ano nebo ne, po 500 pokusech bývá odchylka větší. Beru to jako očerňující článek na Princetonskou univerzitu.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace