Yutyrannus - příbuzný T. rexe s dvaceticentimetrovým peřím  
Devítimetrový a jedenapůltunový tyranosauroid ze spodní křídy rozvířil paleontologický skandál. Má totiž slušně velké peří a vrací tak do hry lechtivou představu opeřeného T.rexe.

 

Zvětšit obrázek
Rodinka yutyranů. Kredit: Brian Choo.

Tyrannosaurus rex už dávno v popkultuře zdomácněl jako vražedný sedmitunový ještěr se strašlivými zuby a tělem pokrytým šupinami. Mnozí ještě pamatujeme dobu, kdy jsme si vlastně skoro všechny dinosaury představovali jako více či méně děsivé ještěrky. Není ale žádným tajemstvím, že se tenhle ještěroidní obraz dinosaurů poslední dobou bortí pod tíhou nových rekonstrukcí a hlavně stále početnějších nálezů dinosauřího peří. Malé, lehce stavěné dinosaury z blízkosti ptáků je už podle všeho ostudné vnímat jako nějaké přihlouplé plazy. Dokonce i některé větší predátory začínáme vidět spíš jako zlé a nelítostné ptáky. Ale představit si samotného gigantického T. rexe s rozkošným péřovým boa? Není to už trochu moc?

 

Zvětšit obrázek
Fosilní lebka yutyrana. Kredit: Zang Hailong

No, kupodivu asi ne. Ještě před nedávnem by to znělo hodně fantasticky, ale teď je ve hře parádně bizarní možnost, že i obří tyranosauroidi, pochopitelně včetně T. rexe, byli opeření. Ono to zase není tak úplné překvapení, kupříkladu populární císařský drak Dilong ze spodní křídy, opeřený rozhodně byl. Jenže, dilong je sice tyranosauroid, ale vcelku skromných rozměrů – pohodlně by se vám vešel do garáže. Teď se ale hnuly ledy. Prestižní Nature publikoval popis nového příbuzného T.rexe, tyranosauroida, v poetickém mixu latinizované řečtiny a mandarínské čínštiny pojmenovaného „půvabný opeřený tyran“, čili odborně Yutyrannus huali.

 

Yutyrani žili ve spodní křídě, v době před 125 miliony let, z níž se uchovali do dnešních dnů ve slavném souvrství Yixian, čínské provincie Liao-ning. Xing Xu z Čínské akademie věd a jeho kolegové analyzovali celkem tři poměrně slušně zachovalé fosilie – jednoho dospělce a dva mladé jedince – které původně vykopal místní komerční lovec fosilií. Badatele okamžitě zaujaly pozůstatky relativně dlouhého vláknitého peří, sice k vidění především na krku a předních nohou yutyranů, ale původně zřejmě porůstající většinu jejich těla. Vtip je v tom, že yutyrani nebyli žádní drobečci. S délkou až 9 m a hmotností 1,5 tuny to jsou opravdu úctyhodní opeřenci. Pokud 15-20 cm dlouhé peří není nedorozuměním anebo neblahým produktem zručných čínských řemeslníků, tak tu máme opeřeného příbuzného T. rexe, který už je s ním do určité míry srovnatelný v rozměrech. A s přihlédnutím k tomu všemu, nebyl náhodou i samotný T. rex porostlý peřím? Tahle představa už najednou není tak bláznivá, jak by se ještě před pár týdny zdálo. Odborníci si až doposud většinou mysleli, že velcí tyranosauroidi peří postupně ztratili, právě kvůli své velikosti, neboť velká zvířata mají menší poměr povrchu těla k jeho objemu a méně ztrácejí tělesné teplo.

 

Zvětšit obrázek
Aktuální fylogeneze tyranosauroidů, včetně yutyrana. Kredit: Xu et al. (2012), Nature.

 

Zvětšit obrázek
Dilong, neboli “císařský drak”. Kredit: M. Shiraishi, Wikimedia Commons.

K čemu mohlo být peří dobré velkým tyranosauroidům? Yutyrani žili v poměrně chladném období křídy, kde se peří snad mohlo hodit. Určitě ho používali jako izolaci a taky mohlo být zajímavě barevné – buď maskovací anebo velmi nápadné, přinejmenším u samců kvůli námluvám, které každopádně musely být celoživotním zážitkem. Tohle všechno si lze docela rozumě představit. Byl by opeřený T. rex méně hrozivý? Nejspíš ne, ba spíš naopak. Milovníci krvelačných obratlovců se určitě budou rádi bát i děsivých obřích slepic, u nichž vstupuje do hry i pro nás zatím nezvyklý vzhled. Mnozí z nás si na ně budou muset postupně zvyknout, aby je nebudily ze spaní.

 

 

 

Prameny:  Wired Science 4.4. 2011, Nature 484: 92-95.

 


 

Datum: 12.04.2012 18:23
Tisk článku

Související články:

Nový objev odhaluje tajemství stavby křídla ptakoještěrů     Autor: Vladimír Socha (12.08.2009)Diskuze:

No jo, ale ve filmu musi byt prisery hole

Josef Straka,2012-04-13 17:47:08

a slintajici, takze opereny utocici rozevlaty Tyrannosaurus hrajici vsemi barvami proste neni vono a neudela kasu. S tim perim se asi cinsti vedci neuchyti.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz