Obrovské tornádo na Slunci  
Orbitální observatoř SDO zjistila, že na Slunci víří tornáda o průměru několika Zemí. Není vyloučeno, že souvisejí s odpalováním koronálních výtrysků hmoty, kterými Slunce pravidelně bombarduje okolí.

 

Letošní sezóna tornád se rozjíždí pěkně zostra. Ve Spojených státech, ráji zlověstných vzdušných vírů, se počty potvrzených tornád od počátku roku pohybují na rekordních číslech. Naposledy před pár dny zahynulo 6 obyvatel karavanů u městečka Woodward v severozápadní Oklahomě, když se územím v minulosti obývaným kmeny Kajovů, Komančů, Šajenů a Arapahů prohnalo tornádo o síle F3, jinak jedno z více než 40 amerických tornád posledního týdne. Jako by to nestačilo na Zemi, nedávno jsme se stali svědky podivuhodného tornáda kosmických rozměrů, které se roztočilo nikoliv ve slavné americké Aleji tornád, ale přímo na Slunci.

 

Xing Li a Huw Morgan z velšské Aberystwyth University na výroční konferenci National Astronomy Meeting 2012 v Manchesteru předvedli dech beroucí záznam gigantického slunečního tornáda, které nasnímali se soustavou teleskopů Atmospheric Imaging Assembly (AIA), toho času pracující na palubě orbitální observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). SDO je pozoruhodný průzkumník Slunce, kterého NASA vypustila 11. února 2010, aby nepřetržitě sledoval povrchové vrstvy Slunce v detailním měřítku a na mnoha vlnových délkách zároveň. SDO pracuje na geosynchronní dráze, ve výšce 36 tisíc kilometrů nad povrchem Země. S jeho pomocí bychom měli lépe pochopit přímý vliv Slunce na Zemi, který je v mnoha ohledech zásadní.

 

Tři hodiny tornáda na Slunci:
(Kredit: Li & Morgan, Aberystwyth University)

   
   

 

 

tornado

Zvětšit obrázek
Huw Morgan. Kredit: H. Morgan, Aberystwyth University.

Li s Morganem objevili v atmosféře Slunce tornádo, do jehož trychtýře by se naše Země vešla hned několikrát. Podle nich je to snad poprvé, kdy se někomu povedlo zachytit takhle veliký sluneční vír. Nějaká tornáda na Slunci už sice před časem zaregistrovala družice SOHO, ta byla ale vesměs mnohem menší a SOHO je nenafilmovala. Gigantické tornádo se prohnalo Sluncem 25. září 2011, kdy se ze spodní části sluneční protuberance, čili výtrysku chladného plazmatu, vynořily plyny rozžhavené na desetitisíce až milióny Kelvinů, které se pak rozvířily rychlostí 300 tisíc kilometrů za hodinu. Pozemská tornáda, která se jen výjimečně točí rychlostí dosahující několika málo set kilometrů za hodinu, si o takovém běsnění pochopitelně mohou jenom nechat zdát. Sluneční tornádo řádilo 3 hodiny a po spirální dráze atmosférou Slunce přitom urazilo zhruba 200 tisíc kilometrů.

 

Zvětšit obrázek
Solar Dynamics Observatory. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Podle všeho není vyloučeno, že sluneční tornáda souvisejí s koronálními výtrysky hmoty Slunce (CME, Coronal Mass Ejection) do kosmického prostoru. Tyto bouřlivé závany slunečního větru se odehrávají v závislosti na momentální náladě Slunce jednou za několik dní až několikrát denně a pokud se strefí do Země, tak mohou vyvolat intenzivní geomagnetickou bouři, která by v extrémním případě nejspíš dokázala i na dlouhé týdny vypnout elektrifikovanou civilizaci. Solární tornáda mohou hrát roli v nasměrování a odpálení koronálních výtrysků hmoty, což by samozřejmě velmi zesilovalo jejich význam pro pozemšťany.

 

Prameny: Royal Astronomical Society News 29.3. 2012, Wikipedia (Tornado, Solar Dynamics Observatory).

Datum: 18.04.2012 00:12
Tisk článku

Související články:

Čerstvý rekord tokamaku EAST: plazma 70 milionů °C na 17 minut     Autor: Stanislav Mihulka (06.01.2022)
Předpověď klimatu z letokruhů?     Autor: Josef Pazdera (15.07.2021)
Duchové niobu poodkryli tajemství vzniku materiálu Sluneční soustavy     Autor: Stanislav Mihulka (04.03.2021)
Vytvářejí temnou hmotu fermiony, procházející do páté dimenze?     Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2021)
Pěkný lenoch: Naše Slunce je mnohem méně aktivní než podobné hvězdy     Autor: Stanislav Mihulka (01.05.2020)Diskuze:

SETI

Milan Závodný,2012-05-04 14:15:46

Napadlo mi, že ak je nejaká civilizácia skutočne na úrovni /my to nie sme/, bude sa v prvom rade snažiť skrotiť svoju hviezdu. Teda ak nejaká hviezda vykazuje priveľmi rovnomerný chod termo.nukl. reakcie, je zrejme už "scivilizovaná". Takto by sme ich mohli hľadať.

Odpovědět

vytrysky

Peter Dragula,2012-04-18 15:32:00

ja si myslim ze prave taketo vytrysky mozu sposobit kolaps civilizacie - odstavia na tyzden elektricku siet, zmenia pocasie, atd... hotova apokalypsa... len musi prist dostatocne silny ...

Odpovědět

Zemetreseni?

Jan Hudecek,2012-04-18 07:57:10

Je mozne, ze by podobne ukazy prostrednictvim zmen gravitacniho pole Slunce mohly ovlivnovat Zemi? Treba jako spoustec zemetreseni ? Slunce je sice daleko, ale hybe se tam obrovska hmota. A to nevime jake jevy provazi slunecni tornado pod povrchem. Co myslite?

Odpovědět


Roman Rodak,2012-04-18 10:28:02

Pomer vzdialenosti a priemeru Slnka je asi 150:1. Mozme ho teda celkom spolahlivo brat ako bodovy zdroj gravitacnej sily a nech sa tam udeje hocico, tazisko ostava nezmenene. V podstate je uplne jedno aka obrovska hmota sa akym sposobom hybe, z nasho pohladu sa hybe uplne cele Slnko (rotuje) a vplyv na jeho gravitaciu to nema ziadny. Aj keby sme boli 100x blizsie pri slnku tak je jedno ze rotuje, lebo jeho hustota je rovnomerna. Samozrejme, ze urcite zmeny v gravitacnom poli su, dokonale rovnomernu hustotu nema ani pohar vody, treba ratat aj s teoriou relativity, no pochybujem, ze akokolvek citlivy pristroj na Zemi by bol schopny zaznamenat zmeny gravitacnej sily Slnka vzhladom na Zem. No a ak to nema vplyv na jednoucelne skonstruovany pristroj, preco by to malo mat vplyv na nejaku horninu?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace