UNI-CUB není ani Segway ani jednokolka  
Honda uvádí na trh osobní mobilní zařízení, které má sedlo, a na rozdíl od amerického úspěšného Segwaye dovoluje stejnou volnost pohybu ve všech směrech, i do stran.

 

Zvětšit obrázek
Mít o kolečko navíc se Hondě vyplatilo.


 

Již v roce 2009 představil japonský výrobce skládací kufříkovou jednokolku U3-X, která měla vlastní systém ovládání, vyvažování a všesměrové hnací kolo. Právě tímto vynálezem se podařilo obejít americké licencované chytré vozítko s gyroskopy. Japonskému řešení se říká Honda omni traction drive system a stal se základem i nového robotického vozítka. Na rozdíl od předchozí jednokolky má inovovaná verze kolečka dvě. Vozítku to prospělo, nabylo na stabilitě a rozšířily se mu možnosti pohybu. Těžko říci, zda je vozítko určeno spíše pro zábavu, nebo bude dobrým pomocníkem například pro hendikepované. V každém případě umožňuje elegantní a dokonale ovládaný pohyb. Zatím je určeno jen pro použití ve vnitřních bezbarierových prostorech.


Podobně jako u Segway i zde se řídí změnou těžiště. Všesměrová kola umožňují jezdci dokonaleji kontrolovat směr pohybu. Jezdit lze nejen dopředu či dozadu, ale i po diagonále, což by mohlo dojít ocení například při nutnosti se proplétat mezi lidmi. Hračkou je i otáčení.


Asi nepřekvapí, že nová dvojkolka je ze stejné dílny, která dávala dohromady úspěšný robot ASIMO. Vozítko má nastavitelnou výšku sedadla (745 – 825 mm) a jeho lithium-ionová baterie umožňuje na jedno nabití ujet 6 km.

Zvětšit obrázek
I když reklama pracuje se zdravými a mladými lidmi, nejvíce zájmu bude asi ze strany handicapovaných, například v nákupních střediscích, na letištích, v knihovnách a možná časem i venku. (Kredit: Honda) 

Rychlost pohybu je omezena na 6 km/hod. Vše se dá složit do kufříku 520 x 345 x 745 mm. Hmotnost ale výrobce neuvádí, zřejmě ví proč. 

 

Ukázka nového japonského vozítka UNI-CUB

 


 

Pramen: Honda

Předchůdkyně - jednokolka U-3X

 


 

Datum: 16.05.2012 07:12
Tisk článku


Diskuze:

mysli na vsechno

Jiří Štros,2012-05-21 11:31:59

klasicke ohlednuti se za slecnou by vzhledem k ovladani zrejme skoncilo v silnici. nastesti uz by se nebylo za cim ohlizet... budoucnost je desiva.

Odpovědět

hmm

Ales Kresl,2012-05-16 15:34:58

zajimave, zvlaste pro starsi, obezni a ale i pri prohlidkach galerii to muze byt zajimave. Vetsinou clovek dorazi unaven a pak uz se tesi aby mel prohlidku za sebou, jak ho boli zada...

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace