Politika EU a biotechnologie  
Jarní Francie je po volbě nového prezidenta v ohnisku zájmu a obklopena věncem prognóz jaký bude další vývoj toho či onoho aspektu její politiky. Jenže vývoj obecně nezačíná od nuly, ale je dán předchozí historií a existujícími podmínkami. V případě Francie je otázka, co z toho může nový prezident ovlivnit.

Podívejme se okénkem biotechnologie z jaké situace vychází – tedy do historie. Hnutí anti-GMO je ve Francii velmi silné. V čele laiků stojí guru José Bové, který je vyznavačem teroristických metod. Již byl odsouzen za zničení stánku Mc Donalds, ale také byl nominován jako kandidát na prezidenta. Do čela akademické veřejnosti se jako oponent GMO postavila skupina vedená Gilles-Eric Séralini z Univerzity of Caen. V roce 2006 provedla statistické hodnocení dokumentace firmy Monsanto, která byla přiložena k žádosti o schválení transgenních odrůd kukuřice. Jak ukázaly pozdější rozbory několika vědců tato skupina, částečně financovaná organizací Greenpeace, přizpůsobila statistické metody tak, aby vyšly jisté náznaky zdravotních problémů pokusných zvířat. Situace je obrazem stavu mínění veřejnosti, která o GMO sice nic neví, ale zato (nebo proto) se jich bojí. K potěšení politiků v Bruselu, kteří chtěli z tohoto strachu vybudovat protiimportní bariéru. Ukazují to výsledky průzkumu Eurobarometru.


Všeobecně víme, že za prezidenta Sarkozyho to měla biotechnologie v zemědělství těžké. Přesto, že v průzkumu v roce 2007 prohlásilo 400 farmářů (představujících 62% plochy ve Francii pěstované kukuřice), že by zemědělci měli mít možnost svobodně se rozhodnout, zda pěstovat či nepěstovat schválené GM plodiny, vydal ministr zemědělství Michel Barnier 7. února 2008 zákaz pěstování Bt kukuřice MON810 dekretem. Prý z důvodu ochrany přírody. Nicméně poloveřejně se vědělo, že šlo o obchod se Zelenými, kteří na oplátku neprotestovali proti posílení jaderné energetiky. Farmáři podali protest, ale Francouzský Vrchní soud ho zamítl. V té době přesunula firma Limagrain své aktivity z Francie a Evropy vůbec do USA. Ředitel Pierre Pagesse oznámil, že sekce Biogemma zahájí asi 1000 polních testů s GMO v Illinois.


V květnu téhož roku propadl v parlamentu těsně 136 hlasy ku 135 zákon o GMO, který měl implementovat pravidla EU. Anti-GMO aktivisté vedeni José Bové, který byl několikráte trestán za zničení pokusných polí, jásali před parlamentem. Za týden však zákon prošel (asi pro větší účast poslanců) 289 ku 221, ale jeho vstoupení v platnost je stále oddalováno. Francii hrozila pokuta 235 764 euro denně, pokud by zákon neimplementovala. Nicméně o prvním červencovém víkendu aktivisté zničili tři pole Bt kukuřice, kde švýcarská firma Syngenta a americká Pioneer prováděly polní testy.


Francie tou dobou předsedala EU a v agendě GMO zřídila pracovní skupinu. Navrhovala důkladnější a dlouhodobější hodnocení environmentálního rizika, změnu pravidel pro EFSA se zahrnutím „socio-ekonomických hledisek“. V říjnu EFSA odmítla francouzské požadavky na zákaz pěstování Bt kukuřice Bt11 a označila předchozí zákaz kukuřice MON810 za neoprávněný. V prosinci Soudní dvůr EU uložil Francii pokutu 10 milionů eur, že neimplementovala Nařízení o GMO do národní legislativy. Francie to „vysvětluje“ proti-GMO demonstracemi. Počátkem příštího roku francouzský úřad pro potraviny vydal prohlášení, že kukuřice MON810 nemá žádná zdravotní rizika. Avšak ministři zemědělství a životního prostředí odmítli stanovisko EFSA s odůvodněním, že nepřihlédlo k novým kriteriím, která Francie během svého předsednictví navrhla. V srpnu 2009 asi 150 aktivistů demonstrovalo u pokusného pole, kde se testovaly GM slunečnice. INRA, (Institut National de la Recherche Agronomique) testuje od roku 2003 transgenní vinou révu rezistentní na virózu (GFLV – grapevine fanleaf virus), proti které není zatím obrana. Virózu přenášejí půdní hlístice, takže vinice musí být zlikvidována a půda proti nematodům ošetřena chemicky. Také tuto pokusnou plochu aktivisté napadli. Přitom k dozoru byl zřízen Místní monitorovací výbor, přístupný každému, kdo měl zájem.


V roce 2010 Francie udělila nejvyšší vyznamenání v zemědělství (založené roku 1883) profesoru Yuan Longpinovi, řediteli Čínského národního centra pro výzkum hybridní rýže za vyvinutí hybridní (tedy netransgenní) rýže dávající o 20 % vyšší výnos než vysokoprodukční odrůdy pěstované v Číně. Marion Guillou, ředitelka INRA v rozhovoru pro dubnové vydání Nature zdůraznila, že GMO nejsou zázračné řešení, musí být posuzovány případ od případu. Zdůraznila čínskou transgenní odrůdu bavlníku rezistentního k makadlovce, která odstranila nutnost opakovaných postřiků insekticidy, které měly neblahé důsledky pro zemědělce rozvojových zemí.


V srpnu 2010 zničilo asi 70 maskovaných aktivistů organizace Faucheurs Volontaires pokusnou GM révu na experimentálním poli INRA v Colmar ve východní Francii. Škoda byla vyčíslena na 1,2 milionu euro a zmarnilo se sedm let vědecké práce. Marion Guillou prohlásila, že ústav (který má kolem 1 800 výzkumníků) zastavuje veškerý výzkum inovací založených na transgenesi. Považuje Evropu za propadající se v moderních zemědělských metodách.


Nejvyšší soud odsoudil aktivisty za napadení této pokusné plochy k pokutě 2000 euro. Ti svoji akci ospravedlňovali tím, že nebyla možná veřejná diskuse o této GM révě. Přitom transgenní je pouze kořenový systém podložky, na kterou se roubuje produkční odrůda. Čili nadzemní část produkující hrozny žádný transgen neobsahuje. Postup byl popsán v PlosBiology na konci roku 2010. V roce 2011 evropský Soudní dvůr opět varoval členské země před jednostrannými zákazy pěstování v EU schválených transgenních plodin. Letos přistoupila Francie k značení produktů "Bez GMO" a vzhledem k trvajícímu svévolnému zákazu GMO firma Monsanto zastavila prodej osiva Bt kukuřice MON810 ve Francii.


Transgenní odrůdy jsou v EU uvolňovány pro trh – tedy povoleny k pěstování – na dobu 10 let. Pak má být opět provedeno hodnocení rizika a na jeho základě zváženo, zda bude autorizace prodloužena. Letos vyprší desetiletá lhůta pro MON810. EFSA provedl zhodnocení rizika již v roce 2009 a neshledal žádné vědecké důvody proti prodloužení. Francouzská vláda, která byla pokutována za neimplementaci zákona o GMO a jejíž zákaz Bt kukuřice byl prohlášen v září 2011 za nelegální, ucítila příležitost vrátit úder. Požádala Komisi, aby neprodlužovala autorizaci MON810. Jako důvod uvádí, že při projednávání podobné transgenní kukuřice firmy Syngenta Bt11, která nese stejný Cry toxin proti lepidopterám jako MON810, se ukázala možnost vzniku necitlivé populace škůdců. Argument je zcela nesmyslný, protože toto riziko je společné všem insekticidům a u kukuřice MON810 se o něm vědělo od počátku. Proto se přijala doporučení k paralelnímu vysetí na malé ploše netransgenní odrůdy, na které by se líhli dominantní citliví jedinci a křížením s recesivními necitlivými působili proti vzniku rezistentní populace.


 

Taková je v letmém přehledu situace ve Francii. Nový prezident s tím těžko něco udělá. V současné ekonomické situaci Francie a EU vůbec bude mít jiné starosti nežli Bt kukuřici.


V květnové čísle Světa biotechnologií se dále dočtete
- o změnách dědičnosti
- připravované genetické konferenci ve Frannkfurtu
Celé číso ke stažení ZDE

Autor:
Datum: 04.06.2012 12:47
Tisk článku


Diskuze:

GMO

Hledac Faktu,2012-06-08 16:03:34

GMO,nebo né,to nech si každej vybere podle svého uvážení.

Odpovědět

Návrh

Martin Kovář,2012-06-05 09:52:57

Možná, že by bylo dobré vynutit si na EU, aby podobně jako GMO potraviny, byly označeny i potraviny, které byly ošetřeny různými herbicidy, insekticidy, ..... Když by pak lidé měli v supermaketu na výběr mezi třeba bramborami s cedulkou "ošetřeno insekticidem XY" a hned vedle bramborami s cedulkou "GMO", možná by se pak mnohem více zamysleli.

Odpovědět


gmo

Jan Dlouhy,2012-06-05 16:43:15

A co teprve, kdyby se odhlasovalo povinne znaceni, zda setri zivotni prostredi. Dovedete si predstavit u mnyhych zelenych to prekvapeni a schizofrenii co si vybrat? Treba v pripade kukuricnych lupinku.... zda drzet stranickou politiku a nebo prospet spodnim vodam, snizit si riziko rakoviny zaludku,...

Odpovědět


Ladislav Lang,2012-06-05 20:39:04

Mohu se zeptat, co přesně vám na značení GM potravin vadí? Existuje nezanedbatelně velká skupina lidí, která má z GM potravin obavy (podle vás iracionální), tak ta skupina zcela logicky prosazuje značení potravin, aby si sami mohli zvolit, co budou kupovat a co nebudou.
Insekticidy holt tolika lidem nevadí, aby za jejich značení bojovali ...

Odpovědět


Pane Langu

Jan Dlouhy,2012-06-05 23:12:52

Pane Langu, ptáte se co mi vadí na označování? Přesně to, co odpovidali panu Kukuricovi, který také prosazuje značení. Asi jste ty odpovědi proč je to nesmyslné ani nečetl. Tam jste měl argumentovat. http://www.osel.cz/index.php?clanek=6254&akce=show2&dev=1#diskuze

Odpovědět


Ladislav Lang,2012-06-06 16:20:08

Omlouvám se, že jsem nečetl všechny příspěvky, které jste v různých diskuzích napsal. A rovnou se omlouvám, že to nebudu dělat i nadále.

Nevidím nic nesmysleného na tom, když je na potravinách napsáno složení, místo původu, jakostní třída, apod. (prostě proto, že to nezanedbatelná skupina lidí považuje za důležité - a ty ostatní, kterým to důležité nepřipadá, to nijak neuráží) proč by mělo být nesmyslné, že tam bude vyznačena i informace o tom, jestli je potravina GM nebo ne?

/ to je řečnická otázka, nemusíte mi zase odpovídat nějakým odkazem /

Odpovědět


Znaceni

Tomas Moravec,2012-06-06 17:47:08

Dobry den - prispeji take se svoji troskou do mlyna. Znaceni jako forma informace v principu jiste nikomu nevadi. Problem je v tom, ze uvadeni obsahu GMO ve vyrobku neni uplne zadarmo. Je treba mit system detekce, ktery bude prubezne kontrolovat vstupni suroviny, protoze u komodit muze mit kazda varka uplne jiny obsah. S tim jak bude mnozstvi novych biotechnologickych odrud vzrustat, bude i to testovani drazsi. Nejde totiz udelat nejaky univerzalni test a pritomnost kazde GMO odrudy se musi hledat zvlast. Pak musite mit i nejaky nezavisly organ, ktery to bude po vyrobcich kontrolovat, aby se moc nepodvadelo. To vse stoji nemale penize, ktere zaplati vsichni spotrebitele, nejenom to male %, ktere na svem taliri nechce GMO potraviny. Vzhledem k tomu, ze udaj o pritomnosti GMO nema zadnou souvislost s kvalitou nebo nutricnim slozenim vyrobku, priklanel bych se spise k systemu, kdy by se znacily potraviny, ktere GMO neobsahuji. Tim by se to postavilo na roven znaceni jako je napriklad Koser, Halal nebo popripade i Bio a cely system kontroly by pak platil jen ten zakaznik, ktery danou informaci povazuje za dulezitou. To mne prijde spravedlive.
Dalsi problem se znacenim v jeho soucasne forme je ten, ze se znaci pouze GMO vypestovane na poli (rozumej dovezene GMO-slozky) zatimco GMO enzymy produkovane ve fermentorech (rozumej v EU vyrobene) jsou ze znaceni ze zakona vyjmuty. To mi take neprijde jako uplne ferove. Hezky den

Odpovědět


Značka Bio

Mojmir Kosco,2012-06-06 18:42:45

Při značení BIO certifikované ekologické zemědělství se v případě zájmu dopracujete až k jednotlivím pěstitelům , kteří mají povinnost doložit způsob technologii a postup pěstovaní ,chovu produktu pro zájemce a to i zřad veřejnosti nejenom kontrolním orgánům jak to v současnosti mají v ČR konvenční zemědělci.Takže uvádět na štítek je v podstatě požadavek na přesnou identifikaci pěstitelé/případně chovatele a já v tom nevidím problém především proto že v tomto režimu produkuji potraviny od počátku

Odpovědět


Pane Langu

Jan Dlouhy,2012-06-06 21:04:23

O mne nejde, moje prispevky cist nemusite, ale necist ani od jinych a jen tu mlet to same a bez novych argumentu, mi pripadlo k jejich snaze veci vysvetlit ponekud nefer.

Odpovědět

GMO

Josef Šoltes,2012-06-04 18:05:40

No, koukám, že rozum je v dnešní době stejně vzácný jako vybuchující supernovy v našem okolí.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz