Elektrický létající kajak FlyNano  
Pro zábavu navržený jednomístný letoun z uhlíkatých vláken určený pro start a přistání na vodě se ve své elektrické verzi poprvé vznesl nad jezerem Hepari ve Finsku. Zkušební let se uskutečnil rok po předvedení jeho benzinové verze na letecké show v Německu v roce 2011.

 

Zvětšit obrázek
FlyNano má zahájit výrobu a dát do prodeje prvních 35 letadel do konce roku 2013. Podle ceníku na stránkách výrobce má FlyNano stát 32 000 euro ($ 40,000).

Když byl koncept FlyNano minulý rok představen na veletrhu Aero 2011 ve Friedrichshafenu v Německu, počítalo se u něj především s jeho osazením spalovacím motorem ve dvou výkonových verzích (24 a 35 kW). Vývoj elektrických motorů a baterií ale natolik pokročil, že dovolil změnu koncepce a výrobce zareagoval na rostoucí poptávku po elektrickém pohonu. Cestovní rychlost elektrického kajaku (s motorem 20 kW) je kolem 140 km/h  (87 mil za hodinu). Směrové kormidlo je řízeno pedály a elevační křidélka s brzdícími klapkami se ovládají intuitivně pravou rukou pomocí táhla. Protože chybí čelní sklo, je prý dobré se obléci do něčeho nepromokavého. Změnou koncepce na elektrický pohon se podařilo snížit vibrace a provoz je ve srovnání se spalovací verzí nesrovnatelně tišší, takže nebude rušit klid v krajině.

 

   
Jak se lepí drak – ze zákulisí výrobní dílny   Záběry z prvního letu (a nebo spíš skoku)  


Propagační část textu na stránkách výrobce oslovuje zákazníky: "Pokud jste někdy měl pilotní průkaz, budete s Nano létat hned po vybalení z krabice." Protože letající kajak má hmotnost pod 70 kg, k jeho provozu v některých zemích pilotní průkaz ani mít nemusíte. Česka se to ale netýká. Pokud vás létající kajak zaujal a rozhodnete se psát objednávku, ještě jednou vše dobře zvažte. Žádná z verzí FlyNano toho zatím ve vzduchu moc nepředvedla. Přistávat na vodě rychlostí okolo 70 km/hod také bude docela slušný adrenalinový zážitek, už jen ta roztočená vrtule těsně u hlavy. Rozhodně budete potřebovat kvalitní přílbu a trochu štěstí, aby když začne docházet v "baterkách šťáva", bylo kam sednout. Daleko - široko by totiž neměla dělat vlnky žádná lodička. Pro představu, co dělá čtyřicet uzlů s člunem na zcela klidné hladině ukazuje (video), a co teprve s kajakem...

 

 

Starší video z testů modelu 1 : 3 a let prototypu bez pilota: http://youtu.be/t8ejDTXUcxg

 


Velkou konkurencí finskému FlyNano bude PAL-V z holandských Delft. Jejich vírník se dvěma vrtulemi má již homologaci v kapse. Přesněji dvě hmologace - jak pro provoz na pozemních komunikacích, tak i k letovému provozu. Dá se s ním jezdit po silnici 180 kilometrovou rychlostí a stovku dělá za 8 sekund. Létá o 40 km rychleji než FlyNano a dolet má až 500 km. Problém vystoupat do dvanácti set metrů mu také nečiní problém. Nevýhodou je jen 8x vyšší cena.  

 

VIDEO: tříkolka PAL-V    

Datum: 19.06.2012 17:19
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace