Tajemný vražedný syndrom v Kambodži konečně odhalen?  
Ani ptačí chřipka, ani pesticidy, malé děti v Kambodži nejspíš zabíjí nový kmen Enteroviru 71, známého jako původce typicky dětské „nemoci rukou nohou a úst“. Ve střední Evropě se snad zatím bát nemusíme.

 

 

 
Nevyzpytatelný Enterovirus 71. Kredit: Omikron/Photo Researchers, BioBlog IT.

Globální média jsou už od letošního jara znepokojená úmrtími malých dětí v Kambodži, která jsou vnímaná jako záhadná a tudíž zlověstná. Kambodža je sice daleko, ale stejně … Nešťastnou zemí se doposud plíží příšerní duchové totálně levicových Rudých Khmerů a celých zástupů jejich obětí a teď ještě tohle. Podle místního ministerstva zdravotnictví od dubna letošního roku v Kambodži vážně onemocnělo nejméně 59 dětí s podobnými příznaky, které zahrnují rozsáhlé onemocnění dýchací soustavy, horečku a křeče. 52 z nich zemřelo, většině dětí přitom bylo méně než 3 roky. Odborníci z celého světa se už nějaký čas snaží chytit tenhle strašidelný syndrom za pačesy, zatím se jim to ale bohužel nepodařilo.

 

Zvětšit obrázek
Relativně neškodný příbuzný, rýmový rhinovirus. Kredit: Richard J. Green/Photo Researchers, Inc., NIH/NLM.

Před pár dny se ale časopisu Science emailem ozval Philippe Buchy, šéf virologů na Institut Pasteur du Cambodge v hlavním městě Phnompenh s tím, že se jim konečně podařilo odhalit pravděpodobného původce zmíněných úmrtí malých dětí. Pracovníkům Institut Pasteur du Cambodge se totiž povedlo získat a analyzovat vzorky mozkomíšního moku od 24 dětí postižených záhadným syndromem. Z nich celkem 15 obsahovalo Enterovirus 71 (EV71), malý RNA virus ze skupiny příhodně nazvané Picornaviridae. Tyhle viry dovedou být někdy opravdu hnusné, patří k nim například původce rýmy anebo dětské obrny. Infekce samotným Enterovirem 71 může proběhnout bez zjevných příznaků, může vyvolat třeba průjem, vyrážku a někdy i poměrně běžné horečnaté dětské nemocnění „nemoc rukou, nohou a úst“ (Hand, foot and mouth disease, HFMD), při němž na rukou, nohou a v ústech vyskakují nepříjemné boláky. V angličtině se její název laškovně plete s „foot-and-mouth disease“, česky mnohem odlišněji „slintavka a kulhavka“. Zajímavou shodou okolností je původcem slintavky, asi nejnakažlivější známé virózy na světě, taky pikornavirus.

 

 Nemoc rukou, nohou a úst vlastně není jedno onemocnění s jedním původcem, ale představuje celou skupinu podobně probíhajících infekcí způsobených příbuznými viry. Nejčastějšími původci nemoci rukou, nohou a úst jsou pikornaviry Coxsackie A 16 a právě Enterovirus 71. Jak už to tak u virových infekcí bývá, spolehlivá léčba a v tomto případě ani vakcína neexistují, pacienti musejí zatnout zuby a doufat, že nedojde k nějakým komplikacím. Když mají smůlu, tak je může potkat zánět mozkových blan, snad i dočasná ztráta nehtů, velmi vzácně stav podobný dětské obrně anebo zánět mozku, čili encefalitida, který může být smrtelný. Kambodžské děti měly právě záněty mozku a rozsáhle poškozené plíce, očití svědci viděli zcela zdevastované plicní sklípky.

 

Zvětšit obrázek
Typický průběh nemoci rukou, nohou a úst. Kredit: MidgleyDJ, Wikimedia Commons.

Buchy a jeho lidé v případě dětských úmrtí postupně jako původce vyloučili SARS, virus Nipah přenášení kaloni i virus H5N1 se všemi dalšími chřipkovými viry. V krku několika zemřelých dětí našli jistý kmen streptokoků, ale záhy jej jako možného vraha zamítli. Koketovali i s myšlenkou, že by mohlo jít o otravu pesticidy či jinými chemikáliemi, ani to se ale zatím nepotvrdilo. Nakonec se jako možný pachatel objevil Enterovirus 71. V tomto koutu světa propukají epidemie nemoci rukou, nohou a úst poměrně pravidelně a děti tu na ní sem tam umírají. Například, v roce 2010 jenom v Číně propukla v 1 654 866 případech, z nichž 537 skončilo smrtí, převážně dětských pacientů. Infekce, která právě teď zabíjí v Kambodži je ale asi něco speciálního. Badatelé totiž původně Enterovirus 71 hledali, ale použili na to sekvence z roku 2009, které teď virus nedokázaly zachytit. Ukázalo se, že virus nejspíš prošel dramatickým genetickým driftem a jeho sekvence se tudíž nápadně změnila. Zároveň je jasné, že pokud jde skutečně o Enterovirus 71, tak v Kambodži zabíjí mnohem intenzivněji, než v Číně anebo třeba ve Vietnamu.

 

Zvětšit obrázek
Odporný poliovirus. Kredit: CDC/ Dr. Fred Murphy, Sylvia Whitfield, Wikimedia Commons.

Buchy a spol. netuší, kolik lidí mohlo být ve skutečnosti virem nakaženo, a nelze tudíž zatím přesněji říct, jak vražedná dotyčná infekce je. Předpokládají ale, že většina obyvatel Kambodži se s tímto kmenem viru ještě nesetkala a že místní děti budou o to méně odolné. Teď analyzují další vzorky a čekají na výsledky z buněčných kultur. V dohledné době by ho chtěli kompletně přečíst a odhadnout, jak nebezpečným by se mohl případně stát v globálním světě. Pokud jde opravdu o infekci Enteroviru 71, tak nám sice znalost pachatele nepomůže infikované děti vyléčit ani ohrožené děti chránit očkováním, ale budeme alespoň vědět, na čem jsme, což není zase tak málo.


Prameny:

ScienceInsider 9.7. 2012, CNN 8.7. 2012, Wikipedia (Enterovirus 71).

Datum: 10.07.2012 19:20
Tisk článku

Související články:

Co přinese výzkum endogenního retroviru šílenství?     Autor: Stanislav Mihulka (27.12.2015)
Znovuzrození Fénixe     Autor: Josef Pazdera (01.11.2006)
Genom primátů promořen retroviry     Autor: Stanislav Mihulka (16.05.2005)Diskuze:

důsledek nedávného očkování?

Xing Xang,2012-07-12 22:12:00

O této kauze jsem slyšel již dříve v souvislosti s údajným očkováním, které neznámé nákaze předcházelo.
Je to možné? Mohl by se do očkovací látky dostat takovýto "koktejl" virů?

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace