BMA obrátila  
Prestižní britská lékařská organizace British Medical Association provedla dlouho avizovaný veletoč a po letech odmítání GMO a upozorňování na zdravotní rizika, která by s sebou mohla nést jejich konzumace, vydala oficiální stanovisko, v kterém prohlašuje potraviny z GMO za bezpečné.

Zastánci GMO mohou jásat nad tím, že British Medical Association (BMA) „dostala rozum“. Odpůrci GMO možná obviní BMA z toho, že její členové rozum naopak ztratili nebo, ještě hůře, nechali se uplatit.

„Je vysoce nepravděpodobné, že by potraviny z GMO mohly poškodit lidské zdraví,“ tvrdí se v oficiálních dokumentech BMA. Ba co více, BMA volá po „ukončení hysterie, která diskuse kolem GMO provází“.

Ještě na sklonku roku 2002 odpověděla BMA na dotaz zdravotního výboru skotského parlamentu, že by se měly všechny pokusy s geneticky modifikovanými plodinami zastavit, protože mohou představovat zdravotní riziko pro obyvatelstvo. Teď tvrdí pravý opak. Jestli je  něco skutečně hodno údivu, pak to není současný obrat, ale spíše pozice, jakou BMA držela ještě před rokem a půl. Byla v tomto směru mezi odborníky skutečně osamocena. Zároveň však bylo jasné, že donekonečna své vratké pozice neobhájí.

BMA si navzdory svému mylnému názoru na GMO udržovala pověst velmi prestižního sdružení lékařských odborníků. To mělo své krajně neblahé následky. Například prezident hladovějící Zambie odmítl vydat hladovějícímu národu  potravinovou pomoc obsahující zrno GM kukuřice kromě jiného i na základě odvolání na stanovisko BMA. BMA se tak stala spoluodpovědnou za humanitární katastrofu v této africké zemi, kde hladem zemřely statisíce lidí a další statisíce ještě zemřou. Celkový počet obětí se odhaduje na 2 miliony.  Doufejme, že rádci zambijského prezidenta Mwanawasy svému chlebodárci nové zvěsti z BMA donesou ještě „za tepla“.

Stanoviskem BMA se oháněly ve svých propagačních materiálech i četné „zelené“ organizace a sdružení. Doufáme, že zareagují velmi rychle a své propagační brožury a letáky co nejdříve aktualizují.


Geneticky modifikovaným plodinám svítá na lepší časy. Už i konzervativní BMA se musela chytit za nos a přiznat, že nás léta jen strašila.


Stanovisko BMA bylo zveřejněno v době, kdy britská vláda povolila komerční pěstování geneticky modifikované kukuřice na britských polích (tedy pěstování „ve velkém“).


Pramen: http://www.bma.org.uk/ap.nsf/Content/GMFoods  Desetistránkový dokument je ke stažení v pdf

Datum: 10.03.2004
Tisk článku

Související články:

Gen pro zvýšení obsahu živin u pšenice     Autor: Jaroslav Petr (15.01.2007)Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 13:29:53

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi
http://www.racional.eu/

Odpovědět

Nevíte někdo, kde bych mohl sehnat

Pavel Brož,2004-03-12 11:38:51

laboratorní ověření, jestli zrovna má počítačová myš je GMO free? To víte, sichr je sichr a člověk nikdy neví, kde mu ti zlotřilci nějaké ty nebezpečné GMO podstrčí. Hned bych se cítil lépe, koneckonců na tu myš sahám dnes a denně, a jeden nikdy neví, co se může všechno stát.

Odpovědět

velmi jednoduche reseni

pavel houser,2004-03-12 10:55:29

reseni je velmi jednoduche - necht da "sakal" sve tvrzeni pisemne a s notarsky overenym podpisem. kdyby to udelal, nasledne doporucuji zazalovat pro pomluvu/krive narceni.

Odpovědět

Nic

p.s.,2004-03-12 10:18:39

bych si z toho nedělal, pořád je lepší být členem Biotrinu, než být dementní kretén jak to předvádějí odpůrci GMO.

Odpovědět

odmítám

jarda petr,2004-03-12 04:23:38

Odmítám ničím nepodložené nařčení o tom, že jsem v jakémkoli spojení se společností Biotrin. Nejsem v jejích službách, nejsem jejím členem, nikdy jsem nebyl jejím členem a nikdy nebudu jejím členem. O tom, zda je Biotrin PR agenturou firmy Monsanto nic nevím a nevidím spojitost mezi vztahy Biotrin-Monstanto a mým článkem o BMA. To, že BMA zcela přehodnotila své stanovisko, je fakt a každý se o tom může přesvědčit na zdroji, který jsem uvedl. Ostatně informovaly o tom i světové agentury. Zdá se, že výzva BMA k zastavení hysterie kolem GMO zatím nepadá na úrodnou půdu.
Vážený, jestli jsou všechny vaše informace tak přesné, jako informace o mém vztahu k Biotrinu, tak jste pro mě velmi nedůvěryhodný zdroj. Počet překlepů ve vašem příspěvku ve mně budí obavu o vaše zdraví, protože jste musel svou reakci psát na pokraji kolapsu s tepovou frekvencí kolem 200 za minutu. Klid, z hluboka dýchejte. Já doufám, že podobných "pecek" vás čeká v pomalu se umoudřující Evropě ještě hodně.

Odpovědět

Proc z nas autor dela osly: BMA nedoporucuje komer

Sakal,2004-03-11 18:11:56

Pan Jaroslav Petr veren sve sluzbe organizace BIOTRIN zanme jako PR agentury firmy MONSANTO nam zatajil, ze BMA na roozdil se od MONSANTA a BIOTRIN stavi pro komercializaci pestovani GM plodin:

"The GM jury reached the conclusion that the
sale of GM foods currently available should be halted and the moratorium on commercial growth of GM crops should be continued. These conclusions were based on the precautionary principle and lack of evidence of any benefit. The Jury expressed concern over the impact of GM crops on farming, the
environment, food safety and other potential health effects."

Odpovědět

Kdepak

Petra,2004-03-11 16:40:29

No, jelikož spadnul poslední pořádný pilíř antimodifikátorů, tak by konečně mohli dát pokoj :-)

Odpovědět

No to jsem zvědavý na ty podrážděné reakce

Pavel Brož,2004-03-11 13:56:47

Dodnes jste kolem toho sršního úlu jenom chodil, mám ale dojem, že dnes jste tímto článkem na něj docela důrazně zabouchal :-)))

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace