Švédsko začíná dovážet odpadky a chce jich hodně  
Vysoce efektivní systém, který recykluje naprostou většinu komunálního odpadu způsobil, že monarchie Skandinávského poloostrova začíná mít problém z nedostatku odpadu. Obrací se na své sousedy s nabídkou, která se těžko odmítá.


Švédské spalovny se staly obětí záviděníhodného úspěšného modelu recyklace. Zatímco v Evropských zemích v průměru končí domácí odpad na skládkách z 38 procent, v království Karla  XVI Gustafa to jsou podle environmetalistů jen čtyři procenta a podle Eurostatu dokonce pouhé jedno procento. Ať tak či tak, stále větší disciplinovanost Švédů a perfektně propracovaný systém třídění odpadu, recyklace a jeho kompostování vedl k problémům, které málokdo předvídal -  nedostatek hořlavého odpadu k zabezpečení tepla obyvatelům sídlišť. Spalovny ve švédsku se totiž podílejí na dálkovém vytápění prostřednictvím teplé vody u dvaceti procent bytů a kanceláří a zajišťují potřebu elektrické energie čtvrt milionu domácnostem. 

 

Zvětšit obrázek
Švédské spalovny zásobují zajišťují vytápění 20 % domácností a kanceláří. (Foto: Vattenfall via Flickr CC.)

Zatímco pro jedny je likvidace odpadu vážným problémem,  pro druhé se stává zajímavým směrem podnikání. V rozvinutých zemích našeho typu lze zhruba kalkulovat s tím, že ročně každý z nás vyprodukujeme okolo 250 kg odpadu. Pokud se třídí, do recyklace se dostane asi 1/3 tohoto množství, což představuje okolo 30 kg papíru, 25 kg plastů a 15 kg skla.
Švédsko začalo netříděný odpad ze zemí EU dovážet. Zatím má jít o osm set tisíc tun a nejvíce ho je z Norska. Pro země, které nemají technologii zpracování odpadu na tak vysoké úrovni, je levnější odpad vyvézt a zaplatit za něj, než se jej s vyššími náklady snažit likvidovat v domácích zařízeních a spalovnách, které navíc zamořují životní prostředí exhalacemi. Švédské spalovny tak těží z výhod své technologické nadřazenosti, navíc jim dovoz odpadů dovoluje zásobovat městké aglomerace větším množstvím tepla a elektřiny a ještě na svůj provoz dostávají ze zahraničí zaplaceno.
Pokud vše půjde podle plánu, tak se do Švédska začnou vozit odpady také z Itálie, Rumunska, Bulharska a pobaltských zemí, jakou je například Litva. Jednoduše proto, že to bude pro tyto země  ekonomicky a ekologicky výhodné. Nabýt z této zprávy dojmu, že si Švédové ze své monarchie dělají smetiště, by byl chybný. Součástí dohod s Norskem je, že popílek s dioxiny se bude do Norska vozit zpět...

 

Zdá se, že pokud by všechny evropské země přistoupily na tak technologicky vyspělou likvidaci odpadů, jako mají ve Švédsku, začnou mít spalovny stejný problém, jako postihl bioplynové stanice. Evrospkou unií jejich mocně dotovaná výstavba vedla k tomu, že jich je v rozvinutých zemích jako je například Německo už tolik, že jich většina trpí nedostatkem biologicky zpracovatelných surovin. Jakýkoliv výpadek v pravidelnosti „krmení“ těchto bioreaktorů se mstí velkým propadem produkce plynu a v ekonomice provozu, což jejich provozovatele nutí zajišťovat si suroviny jejich přeplácením a svozem ze stále větších vzdáleností.

 

Pramen: PRI.ORG


 

Datum: 29.10.2012 08:50
Tisk článku

Související články:

Energie z rostlin v praxi ...     Autor: Igor Tureček (10.01.2008)Diskuze:

Švédi nemusia nič dovážať

Milan Závodný,2012-11-01 22:37:04

za každým domom majú smetisko. Nikde vo svete som nevidel taký bordel okolo domov, ako majú tam. /Oblasť Ljungby/ Na odpade je najprácnejšie ho vytriediť. Som zvedavý, kto ho tam triedi? Že to budú Poliaci...?!

Odpovědět

??

Marek Hrabčák,2012-11-01 09:38:08

Z Z - neodpovedal ste na moju otázku, podľa čoho (subjektívne) posudzujete "efektívnosť" prepravy z Bulharska do Švédska ?
Obávam sa, že je nad Vaše pochopenie pripustiť skutočnosť, že ekonomická hodnota energie zo spáleneho odpadu vo švedsku môžy byť VYŠŠIA, ako náklady na prepravu alebo zneškodnenie tohto odpadu v Bulharsku.
Napr. tým, že na také isté množstvo energie by bolo potrebné do Švédsak doviezť (alebo vyťažiť) oveľa DRAHŠIE iné fosílne palivo. EROI platí univerzálne.

F H: Vaše invektívy ma nevzrušujú, ale veľa naznačuju o Vašom zmýšľaní.
Apropo - u Vás cenu housky či jizdenky určuje nejaký konkrétny eurobyrokart či ourednik ??
Asi si pletiete súčasný EUcentralizmus, ktorý ale s klasickým voľným trhom nemá nič spoločné.

Odpovědět


Efektivita

Z Z,2012-11-05 12:49:54

Ak sa zoberie Európa ako celok, tak nemôže byť také vozenie považované za efektívne. V lokálnej časti sa to tak, trebárs kvôli rôznym poplatkom v rôznych krajinách môže zdať. Stačí, aby sa trebárs zistilo, že likvidácia odpadu vo Švédsku je škodlivejšia, než sa doteraz myslelo, poplatok bude znova zavedený a "paradoxné" teoretizovanie o kladnej a zápornej ekonomickej hodnote skončí.

Odpovědět

Definujte termin "EFEKTIVNE" (Z Z)

Marek Hrabčák,2012-10-31 08:49:07

Je podľa Vas "efektívna" výroba el. energie z fotovoltaiky, aj bez štedrej dotačnej politiky, ako ju nastavili úradnici ????
Zda sa, že ste nepochopil zakladnu myšlienku: ODPAD = SUROVINA. (odpad = zdroj energie)
Aky je podľa Vás rozdiel medzi "efektívnou" ťažbou hnedého uhlia na Slovensku a výrobou energie (el. + tepelnej) z komunálnych odpadov ?

Odpovědět


?

Z Z,2012-10-31 11:32:22

Ja som písal o "neefektívnej preprave odpadu", ako trebárs spomínaná preprava z Bulharska do Švédska, či vami spomínaná zo Švédska do Nórska, spôsobená politicky stanovenými poplatkami a ich rýchlym zavádzaním/menením/rušením v rôznych štátoch rôzne, nie trhom. Čo to má spoločné s fotovoltaikou?

Odpovědět


Vy si ten trh predstavujete nejak divne,

František Houžňák,2012-10-31 23:11:55

podle vas je trh to, co si vymysli nejaci ourednici a zavedou poplatky tak, aby normalni lidi byli nuceni delat z ekonomickych duvodu to, co by ze sve vlastni vule za normalnich trznich podminek nikdy neudelali. Nejste vy mlady, nadejny, zeleny urednik, placeny z nasich penez, ze tak nad tim vozenim odpadku sem a tam jasate ?

Odpovědět

A túto cenu určuje trh. (?)

Z Z,2012-10-31 07:03:28

Z toho popisu ju skôr určujú rozdielne rôzne poplatky s tým spojené. A vyplýva z toho neefektívne vozenie odpadu krížom-krážom po celej Európe.

Odpovědět

Norsko - Švedsko

Marek Hrabčák,2012-10-29 12:26:47

Ono je to trochu zložitejšie - vo Švedsku nechapu komunálny odpad ako ODPAD (záporna ekonomická hodnota), ale ako SUROVINU pre energetiku (kladná ekonomická hodnota), ktorá im vyrába TEPLO a ELEKTRINU.
A komplikovane je to aj vo vzťahu Švedsko- Norsko: švedi zaviedli vysokú skládkovu daň, preto sa ich odpad (aj popolček či škvára zo spaľovania komunálu) vyváža na lacnejšie susedné norske skládky.
Preto švedi vykazujú tak malé % skládkovania !
A naopak, aby konkurovali norskym spaľovniam, zušili švedi po 3 rokoch poplatok za spaľovanie odpadu vo vlastných spaľovniach, kdežto u susedov sa spaľovanie odpadu platí.
Preto ten dovoz odpadu do švédska.

PS - nedávno sa objavil správa z Dánska, kde začali ťažiť bývalú starú skládku odpadov, keďže istá spaľovňa nema dostatok "suroviny" (= odpadu) pre výrobu tepla a energie.
A dovoz odpadu z Nemecka ich vychádzal drahšie.
Klasická ukážka, že odpady okrem ENVIROMENTALNEJ klasifikácie majú aj svoju EKONOMICKU hodnotu.
A túto cenu určuje trh.

Odpovědět


Houby trh,

František Houžňák,2012-10-31 23:14:16

cenu urcuji nejaci urednici, za hlasiteho jasani ekobioeurohujeru, jakym jste nejspis vy.

Odpovědět

Rumunsko???

Jan Jaroš,2012-10-29 09:25:07

Tak to by mě zajímalo, kolik energie se ve výsledku vynaloží na samotnou dopravu. Z okolních států, prosím. Ale z Balkánu?!?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz