Sedna – desátá planeta?  
Spitzerův teleskop pomohl možná odhalit desátou planetu sluneční soustavy.

Americký astronom Michael Brown z California Institute of Technology odhalil prostřednictvím Spitzerova teleskopu v Kuiperově pásu těleso, které může mít průměr větší než 2000 km. Těleso dostalo jméno Sedna podle eskymácké bohyně oceánu a je největším tělesem sluneční soustavy odhaleným od roku 1930. Podle některých astronomů by mohla být Sedna větší než Pluto s průměrem 2 250 km. Přítomnost tohoto překvapivě velkého tělesa v Kuiperově pásu potvrdilo i pozorování z Hubbleova vesmírného teleskopu. Sedna tak aspiruje na zařazení do seznamu planet sluneční soustavy. Obíhá Slunce ve vzdálenosti 10 miliard km a je jednou z posledních na seznamu zhruba 400 objektů objevených v Kuiperově pásu. Většina z nich jsou jen malé kusy ledu a kamení. Větší objekty jako Quaoar nebo Varuna byly nalezeny jen díky tomu, že se dostaly mimo dráhy typické pro objekty Kuiperova pásu. Sedna je největším známým „plnokrevným“ objektem z této „periférie“ sluneční soustavy.


Podrobnosti o Sedně má oznámit NASA pozdě odpoledne 15. března 2004.Spitzerův teleskop pomohl možná odhalit desátou planetu sluneční soustavy.


 

Zdroj : www.nasa.gov
Datum: 15.03.2004
Tisk článku

Živý vesmír - Kde jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme? - Elgin Duane
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 263 Kč
Živý vesmír - Kde jsme? Kdo jsme? Kam směřujeme?
Elgin Duane
Související články:

V nitru největších neutronových hvězd se skrývá exotická kvarková hmota     Autor: Stanislav Mihulka (05.06.2020)
FBOTy jsou novými monstry v ZOO extrémních kosmických explozí     Autor: Stanislav Mihulka (29.05.2020)
Exploze supernov katapultují hvězdy do hala Mléčné dráhy     Autor: Stanislav Mihulka (25.04.2020)
Hrozí nám bubliny nicoty požírající vesmír?     Autor: Stanislav Mihulka (08.03.2020)
Nová fyzika? Podivný vzácný rozpad kaonu může ukrývat neznámou částici     Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2020)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace