Amazonští křižáci si staví loutky pavouků  
Křižáci rodu Cyclosa používají loutky v nadživotní velikosti, asi k odlákání nepříjemných predátorů. Pavouci nás opět překvapují.


 

Zvětšit obrázek
Loutkář a jeho loutka. Kredit: Phil Torres.

 

Zvětšit obrázek
Neohrožený Phil Torres. Kredit: Phil Torres.

Bylo to jako úvodní scéna typického hororu. Tajemným deštným lesem peruánské Amazonie prochází hlouček badatelů a užívají si orgie vědeckého výzkumu v tropech. Jedním z nich je i biolog Phil Torres, absolvent Cornellovy univerzity, který si najednou všimne vyschlého pavouka střední velikosti, jak bezvládně visí uprostřed pavučiny, jakoby pokrytý nějakou plísní. Na první pohled vůbec nic výjimečného, ale za chvilku se ukáže, že domnělá mrtvolka není až tak mrtvá jak to vypadalo. Začne se totiž kymácet sem a tam a zdá se, že je to vlastně živý pavouk.

 

Když se Torres po prvotním šoku podíval na zvláštního pavouka zblízka, tak překvapeně zjistil, že to nakonec pavouk není. Kymácející se objekt tvořily drobné kousky listů, větvičky, zrnka písku a také mrtvolky malého hmyzu, dohromady umně smotané pavučinou. Postupně vyšlo najevo, že je to vlastně přízračná loutka pavouka, kterou pohybuje její tvůrce, drobný křižák rodu Cyclosa s tělem o délce 5 milimetrů. Skrýval se za svoji loutkou, vlastně velkou verzí sebe sama. Pavouci tohoto rodu jsou proslulí tím, že z pavučiny a drobných předmětů vyrábějí návnady lákající kořist anebo strašáky, mající za úkol zmást případné predátory a ochránit tím pavouky. Dřívější studie naznačují, že taková strategie bývá úspěšná. Predátory těchto pavouků jsou vosy a ty kupodivu mnohdy útočí raději na návnady než na pavouky, k nemalé radosti jejich autorů.

 

 

Zvětšit obrázek
Výtvor druhu Cyclosa conica, do pavouka má ale daleko. Kredit: Lee Saborio, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Řeka Tambopata poblíž stejnojmenné výzkumné stanice, Peru. Kredit: Phil Torres.

Po konzultacích s odborníky na taxonomii pavouků se zdá, že by Torresem objevený křižák mohl být novým druhem pro vědu. Žádný známý druh rodu Cyclosa si nestaví loutky s falešnými končetinami. Není to ovšem ještě jisté. Podle Torrese je to ale nejspíš první známý živočich, který se chrání před predátory loutkami v nadživotní velikosti a určitě vstoupí do učebnic etologie. Jako fascinující produkt evoluce pestré skupiny pavouků na to má plné právo.

 

Nadšení objevitelé v čele s Torresem hledali v okolí výzkumné stanice Tambopata 3 dny další pavouky-loutkáře a našli jich celkem 25. Některé loutky byly poměrně realistické, jiné prý připomínaly chobotnice z animovaných seriálů. V této skupině se pavouci rozlišují podle struktury samčích a samičích genitálií. To by na první pohled neměl být žádný problém, jenže Torres neměl povolení ke sběru vzorků. Takže ze stanice Tambopata nic nepřivezl a identita pavouků-loutkářů zůstává zahalena tajemstvím. Měl by se tam ale vrátit už v lednu a snad se mu podaří nějaké vzorky nasbírat.


 

Prameny: Wired 18.12. 2012, Rainforest Expeditions 10.12. 2012.


 

Datum: 21.12.2012 06:53
Tisk článku

Svět pavouků a hmyzu - kolektív
 
 
cena původní: 399 Kč
cena: 339 Kč
Svět pavouků a hmyzu
kolektív

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace