DARPA trénuje robotického soumara LS3  
Americké vojáky budou už možná napřesrok doprovázet robotičtí soumaři LS3. Letos v prosinci trénovali ovládání hlasovými povely ve Fort Pickett.

 

Zvětšit obrázek
LS3 trénuje u Fort Pickett. Kredit: DARPA.
 

Zvětšit obrázek
Robotický soumar do nepohody. Kredit: DARPA.

Už delší dobu není žádným tajemstvím, že američtí vojenští vývojáři z DARPA staví spolehlivé robotické nosiče pro vojenské nasazení. Jejich cílem je výkonný robotický soumar, který by chodil s vojáky a poslouchal rozkazy. Nejprve ve spolupráci se společností Boston Dynamics vyvinuli kráčejícího čtyřnohého robota schopného nést náklad, známého jako BigDog. Jeho nástupcem se stal v mnoha směrech vylepšený AlphaDog, posléze přejmenovaný na projekt LS3 (Legged Squad Support System).

 

Robotický soumar LS3 unese 180 kg nákladu vojenské jednotky, kterou doprovází prakticky v jakékoliv terénu, horkém i chladném, stejně jako mokrém i vyprahlém prostředí. Svými senzory, kamerami a LIDARem (Light Detection And Ranging) pečlivě vnímá okolí, mrštně se v něm pohybuje a překonává mnohé překážky, na které v terénu narazí. Když je třeba, dovede se pohybovat tiše, což doprovázení vojáci jistě dovedou ocenit. V průběhu letošního roku (2012), tedy v pátém roce vývoje robotického soumara, už dva prototypy LS3 trénovaly v terénních podmínkách.

 
Další detailní záběry:
http://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/1-leggedsquads.jpg
http://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/2-leggedsquads.jpg
http://cdn.physorg.com/newman/gfx/news/hires/2012/leggedsquads.jpg

V prosinci 2012 probíhaly testy LS3 v oblasti vojenské základny Fort Pickett, poblíž města Blackstone ve Virginii. Vývojáři během nich testovali schopnost robotického soumara reagovat na ústní povely. Není to přitom samoúčelný rozmar hravých konstruktérů.

Zvětšit obrázek
Návrh designu pro Legged Squad Support System z počátku projektu. Kredit: DARPA, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Mariňáci se už těší. Kredit: Mike Morones/Marine Corps Times.

Při reálném bojovém nasazení by totiž vojáci jednotky se soumary dozajista měli na práci jiné věci, než se starat o ovládání kráčejících robotických nosičů. Proto se v DARPA snaží vytvořit autonomní roboty, kteří by se většinu času starali sami o sebe.

 

Podle DARPA teď LS3 rozumí celkem deseti povelům. Příkaz „engine on“ robotického soumara aktivuje, a po „follow tight“ LS3 kráčí úplně stejnou cestou, jako jeho lidský operátor. Povel „follow corridor“ přiměje robota vypočítat nejvíce efektivní trasu, která mu umožní postupovat za operátorem. Soubor povelů ještě doplňují například vcelku pochopitelné „stop“ a „engine off“, po němž se LS3 vypne do pohotovostního režimu. Vývoj robotického soumara ještě samozřejmě není u konce. Neumí ještě například úspěšně procházet zasněženou krajinou a odhadovat, kde je sníh příliš hluboký. Také se ještě nedokáže vyhnout nepřátelské palbě a nastraženým výbušninám, což by robot sloužící přímo na bojištích nejspíš měl.

 

LS3 ještě čekají intenzivní testy v extrémních prostředích různého druhu. Prvním z nich by měla být poušť u základny námořní pěchoty Twentynine Palms v Mohavské poušti státu Kalifornie. Pokud vše půjde podle plánu, tak by námořní pěchota měla dostat první sympatické robotické soumary v roce 2014.

 

Prameny:
Wired, Danger Room 19.12. 2012, Wikipedia (Legged Squad Support System).

Zvětšit obrázek
Lze s LS3 hrát na schovávanou? Kredit: DARPA.

  


 


 

Datum: 22.12.2012 18:03
Tisk článku

Související články:

Estonští bojoví roboti THeMIS se účastnili cvičení s ostrou střelbou     Autor: Stanislav Mihulka (24.05.2021)
Umělá inteligence vyráží na moře s lodí Mayflower 400     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2021)
Nový robot od Rheinmetallu zajistí průzkum i palebnou podporu     Autor: Stanislav Mihulka (04.12.2020)
Inteligentní robotické bojové vozidlo Type-X bude bránit konvoje a základny     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2020)
Exoskelet Guardian XO dělá z uživatelů nadlidské kyborgy     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2020)Diskuze:

...

Jan Kment,2012-12-24 12:04:41

Amíci se rádi chlubí, to je lidské. Méně příjemné už je když se někdo chlubí silou a zbraněmi a ještě k tomu za každou cenu (známe to z filmů USA). V karlínských hospodách se tomu říkalo "svaly kolem huby". Myslím, že tohle neohrabané, rachotící monstrum má ještě hodně daleko k praktické použitelnosti, řekl bych, že problémy zatím silně převažují nad přínosem. Na strašení dětí to už stačí, ale jinak je to jedno veliké "maybe later"!

Odpovědět


To máte těžké.

Lukáš Klazar,2012-12-24 15:11:57

První počítače jste taky nemohl strčit do batohu a přitom Vám z jednoho takového píšu. A světe div se, lidé o nich byli informováni (dle Vaší terminologie se jimi jejich vlastníci chlubili).

Amerických filmů jsem několik viděl, ale nevím, jestli bych z nich dělal tak rezolutní závěry, jako Vy. I o americké filmové produkci jsem toho dost podobného četl zejména při zevlování na internetových diskusích, které dnešnímu průměrnému Čechovi částečně nahrazují (karlínské) hospody, v nichž český národ s dobře osvalenými ústy mnohokráte změnil běh dějin...bohužel pouze slovy, nikoliv činy. Přivítal bych v tomto ohledu vědecký průzkum, zda za podobnými závěry takového jedince stojí úzce profilovaný výběr filmů, neschopnost strávit pro něj zbytnělý americký patriotismus a patos, jeho ideologické přesvědčení formující celé jeho vnímaní světa nebo něco dalšího.

Odpovědět


To beru!

Jan Kment,2012-12-25 16:48:35

Odpovědět


To beru!

Jan Kment,2012-12-25 17:20:08

... jak se také říkalo v Karlíně. Díky, že mi svou odpovědí necháváte jakýsi prostor k reakci, to je dnes vzácné! Takže pokud smím: K samotnému stroji-přístroji: Když kriticky srovnáte přiložené video s průvodním článkem vyjde vám určitá disproporce v řádu ccccca 10 let ohledně praktické použitelnosti. Prostě, článek (věřím, že v duchu americké předlohy) jakoby mluvil o něčem, co se dá hned zítra nasadit do boje, zatímco video ukazuje velmi nehotovou konstrukci u které vůbec není jasné, zda by nebylo lepší ji celou zahodit a začít znovu od začátku. Přičemž, pokrok nezpochybňuji! Jen to, prosím, neoznačujme za skoro hotovou věc.
Pokud jde o ten Am-patriotismus: v části filmové produkce se amíci určitě cítí schopni a povinnováni spasit zbytek světa (k obrazu svému) a rádi ukazují, že na to mají, ať už to je či není pravda. A pouze podle mého osobního mínění, jde zároveň o dost podstatný rys amerického veřejného mínění (to by se fakt těžko dokazovalo).

Odpovědět

I kdyby byl nepoužitelný...

Tomáš Jelínek,2012-12-23 19:19:39

Podstatné je, že snad kromě Google Car není projekt, kde by byly stroje programovány pro samostatný pohyb v reálném prostředí. Je stále co zlepšovat a i kdyby se to nepodařilo nasadit, ty zkušenosti s vývojem něčeho takového, budou neocenitelné (pokud si to DARPA nenechá pro sebe).

Odpovědět

Neviem... neviem.

Daniel Fakla,2012-12-23 16:08:13

Podla mojho nazoru sa tento pomocnik na skutocnom bojisku tak skoro neobjavi. Urcite to je neskutocne sofistikovane zariadenie a jeho vyvoj zuzitkujeme aj my. Ale ak by som predpokladal ze tento pristroj spotrebuje tak 1l paliva na hodinu tak na prekonanie dajme tomu 20km by mu uzitocna nosnost klesla pravdepodobne k smiesnym hodnotam. A ten kto ma skusenosti s hlasovym ovladanim navigacie v aute sa asi iba smeje. Pat povelov? pre mna pat tlacitok... pre darpu neskutocne komplikovany softver. Ak takto pristupovali k celemu projektu tak ako vravim v skutocnom konflikte a hlavne u prepadovych jednotiek si tento pristroj proste ani nedokazem predstavit fungovat. Je to ako sa trapit sa s niecim co ide spravit za tisicinu ceny inac (este ze ten vyvoj nieco prinesie). Proste taky trosku drahsi gadget. Po 20 rokoch vyvoja a v 3 generacii sa mozno uplatni niekde v civilnom sektore. Vedel by som si ho predstavit ako pomocnika horskym zachranarom, mozno hasicom.

Odpovědět


:)

Lukáš Klazar,2012-12-24 15:37:43

Doporučuji shlédnout Verhoevenovu Hvězdnou pěchotu, pak možná ta tlačítka přehodnotíte. Spotřeba bude určitě vyšší než 1l/hod, protože to by při nosnosti 180 kg mohl čoklík běham 10 dnů, než by se musel napapat. A že momentálně rozumí pouze deseti povelům jistě neznamená, že je tak složité přeložit mluvené slovo do strojového kódu (a DARPA plýtvá na "neskutečně komplikovaný software"), ale že asi nebude více akcí, které by v současné fázi vývoje měl plnit - zatím to je spíše náhražka mezka než robotická domácí hospodyně pro starého mládence ;)

Odpovědět

Také mi to připomíná scholastický problém

Jaroslav Santner,2012-12-22 22:30:41

Může Bůh stvořit tak velký kámen, že ho sám neuzvedne? Jasně že nemůže, protože by na sebe prozradil, že není všemohoucí. Může robot nosit 180 Kg náklad? Jasně že může, ale kolik k tomu bude potřebovat energie a kdo její zdroj bude nosit za robota? Za dalších 5 let požírači grantů zjistí, že robot unese 180 kg na vzdálenost 1000 metrů. Pak ohlásí, že mu dochází energie. Příslušníci námořní pěchoty na něj začnou řvát, protože sami jsou poháněni vpřed stejným způsobem. Robot se naštve, zahodí náklad a nafackuje velícímu seržantovi. Výzkumný projekt bude uložen do archivu. Z vědců se stanou bezdomovci a budou poslušně nosit námořní pěchotě za pět dolarů bagáž na jakékoliv vzdálenosti.

Odpovědět

Milan Hejtmánek,2012-12-22 21:45:08

jenze koni stačí jedna kulka a je po nem taky se sam nenažere a v poušti a potřebuje vodu - tohle ma neskutecnou budoucnost

Odpovědět


Zik Urat,2012-12-22 23:40:45

Jedna kulka na nej staci, to je pravda, ale na cloveka ktery ho ovlada hlasem taky.
Neprustrelne vesty pro kone by se museli vyvinout :)
Jinak kun se samozrejme sam nazere i napije kdyz ho neuvazete ke stromu a nektera plemena bez vody vydrzi i pet dni.
Je ale pravda, ze v pousti diky solarnimu dobijeni by to mohlo k necemu byt. Otazka je, jestli by to nespotrebovalo velkou cast energie na chlazeni, aby jim na pousti nevytekli baterie. Tech vetraku tam totiz maji docela dost.

Odpovědět

Zik Urat,2012-12-22 20:45:04

Ja vam nevim, i kdyz to jsou jen zacatky vyuziti robotiky, tak prece jen zivy kun mi prijde praktictejsi. Sam si obstara potravu, unese stejne, nevydava prapodivne zvuky a v opravdovem extremu ho muzete i snist.
To uz mi prijde efektivnejsi vyvoj robotickeho obleku, s kterym byste sami unesli velky naklad.
Myslim, ze valna vetsina modernich technologii stale pada na malem a silnem zdroji energie. Kdyby DARPA venovala max. usili na vyvoj poradneho en. clanku udelala by svetu neskutecnou sluzbu.

Odpovědět


Jaroslav Záruba,2012-12-23 01:51:45

Kůň je velký "jako kráva" (nezanedbatelně větší než tohle).
Kůň musí žrát, i když jeho služeb není zapotřebí
Jak si kůň sám obstará potravu na vojenské základně někde v poušti? (Nesmí se nikam zatoulat, nesmí ho nikdo ukrást.)

Ad "kdyby DARPA věnovala"... Tohle je tak silly logika, že se mi z toho vaří mozek. Jak z toho, že DARPA financuje BigDoga, AlphaDoga, plyne, že nefinancuje žádný výzkum el. článku? A je snad DARPA jedinou US institucí, která se zabývá výzkumem?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace