Jako list tenké tablety a ohebný telefon  
Na výstavě spotřební elektroniky v Las Vegas Profesor Roel Vertegaal předvedl výsledek spolupráce firem Intel a Plastic Logic - ultra tenké flexibilní tablety. Samsung zase spatřuje svou budoucnost v poddajných telefonech. Stáváme se u přístrojů svědky nástupu nových pružných dizajnů s novými způsoby komunikace?


 

Zvětšit obrázek
PaperTab z dílny profesora Roela Vertegaala (Kredit: Plastic Logic, Canadas Queens University)

PaperTab
Vypadá to jako list papíru pohozený na stole, ale funguje jako e-ink, pružný 10,7 palcový dotykový displej. Spolu s procesorem Intel ® Core ™ i5 jednotlivé listy spolu komunikují, přičemž pokyn k přenosu dat stačí zadat pouhým dotykem růžku papíru.  

 

 

Zvětšit obrázek
Roel Vertegaal v jehož universitní dílně za účasti studentů papírový tablet vznikal.

K přenesení fotografie mezi dvěma papírovými tablety stačí klepnout rohem jednoho z nich do míst, kde chceme aby se zvolený objekt zobrazil. Pak už si pohybem prstu, stejně jako se stává zvykem u dotykových displejů, můžeme upravovat velikost a upravit dokument podle našich představ.  Na videozáznamu je odesílání e-mailu z jednoho papírového tabletu, přičemž do těla zprávy je ťuknutím vkládán obrázek z jiného „PaperTab“. Protože jsou oba displeje pružné, poškození z takového „listování“ jim nehrozí.


Ohebné displeje umožňuje zcela nové typy pokynů. Kromě možnosti odeslat e-mail klepáním prstů na klasické ikony, lze využít nastavených pokynů, které lze spouštět pouhým ohybáním některého z růžků, nebo strany „papíru“, což se ukazuje být rychlejší.  Na předváděčce je vidět, že nejde o komunikaci dvou tabletů, ale že tímto způsobem lze současně pracovat mnoha „listy papíru“. Jeden přitom může fungovat jako kalkulačka, druhý sloužit jako poštovní klient, třetí hrát roli prohlížeče s napojením na některý z internetových portálů,... Listováním a dotýkáním jednotlivých  papírů lze velmi snadno z každého z nich vybírat to co potřebujeme a sestavovat svůj vlastní kompilát poskládaný z map, textů, grafů, obrázků,... Přitom lze takto vzniklé výtvory on-line posílat dál a  hned je také podle připomínek upravovat. Nevýhodou je, že od stávajících „listů papíru“ zatím musí vést kabely, které je propojují s příslušenstvím. To se ale rychlým nástupem bezdrátové komunikace  může brzo změnit. 

 

 


 

Zvětšit obrázek
Eric Rudder, hlavní technologický strateg společnosti Microsoft předvedl v Las Vegas prototyp chytrého telefonu s pružným displejem na bázi OLED. (Kredit: Jae C. Hong)

Korejský výrobce elektroniky Samsung Electronics Co se na výstavě pochlubil novinkou ze své laboratoře v San Jose, Kalifornii. Jde o telefon, který připomíná krabičku zápalek z níž vyčuhuje flexibilní barevná obrazovka.  Zatím ji nelze složit jako papír, ale je dostatečně pružná, aby se dala srolovat nebo ohnout do „u“.  Pružnost jí zaručuje použití organických světelných diod (OLED). Místo skleněné nosné vrstvy lze pro ně použít plast. U hodně pružných displejů se ale zvýrazňuje jejich hendikep -  ovládání dotykem. Když fólie před prstem „utíká“, ovládání není přesné, ani příjemné. Zdá se, že technici hledají kompromis a jedním z nich by mohl být téměř pevný displej, který by byl ohebný jen na svých okrajích, nebo ve spojích.  Diody z organického materiálu ale zatím měly dost dětských nemocí. Často zlobily kratší životností a nesnášenlivostí ke kyslíku. Možná proto se zástupci Samsungu nechtějí ještě vyjadřovat k dotazům na téma, kdy se jejich již dva roky stará myšlenka flexibilních telefonů objeví na trhu. 
Stephen Bell, analytik pro Keystone Global, po shlédnutí korejských produktů, pesimismus rozhodně nesdílí. Samsung je podle něj na správné cestě a jeho volbu zdaleka nepovažuje za  zcestnou a bez šancí.  Doba, kdy svůj telefon budeme nosit stejně, jako kdyby šlo o složenou mapu, nemusí být daleko.


 

Prameny:  Human media lab , AP,  http://www.queensu.ca/

Datum: 11.01.2013 12:16
Tisk článku

Paralelní světy - Kaku Michio
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 419 Kč
Paralelní světy
Kaku Michio

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace