Jurský park 4 je skutečností!  
…konečně jsme se dočkali, tentokrát snad již doopravdy


 

Zvětšit obrázek
Poster ke třetímu a zatím poslednímu filmu veleúspěšné série. Jurský park 3 měl premiéru v roce 2001, bohužel však je ze všech tří “parků” nejslabší jak dějově, tak i celosvětovými tržbami (zhruba o 60 % méně než první a o 40 % méně než druhý film). Situaci nezachránili vokalizující velociraptoři, nezničitelný spinosaurus ani zuřiví pteranodoni. Nezbývá než doufat, že “čtyřka” opět vyrazí divákům dech…

 

Zvětšit obrázek
Michael Crichton, duchovní otec Jurských parků ( Kredit: Jon Chase photo/Harvard News)

Před několika dny oznámila filmová studia Universal Studios oficiálně novinku, v kterou doufali fanoušci filmové série dlouhých 12 let (od premiéry posledního Jurského parku). Dle dostupných informací je preprodukce nebo snad i samotné natáčení již v plném proudu a předběžný termín premiéry čtvrtého filmu je stanoven na 13. června roku 2014.  Za necelý rok a půl bychom se tedy měli dočkat 3D snímku, který možná zakončí celou sérii nebo (dle jiných zpráv) odstartuje ještě trojici dalších “parků”.

 

Jméno režiséra dosud nebylo uvedeno, zřejmě bude oznámeno až po definitivním schválení scénáře, jehož poslední verzi před týdnem dokončil manželský scénáristický pár Rick Jaffa a Amanda Silverová. Zda bude “mužem za kamerou” tentokrát opět Joe Johnston nebo dokonce sám Steven Spielberg (jak asi doufá většina fanoušků) je tedy stále nezodpovězenou otázkou. Důležité je, že jsme se snad konečně dočkali – po smrti duchovního otce Jurského parku, amerického spisovatele Michaela Crichtona (1942 – 2008) se totiž zdálo, že žádné další Jurské parky už nebudou.

 


Připomeňme si také, že první  Jurský park  (premiéra 1993) se s celosvětovými tržbami kolem 915 milionů dolarů stal nadlouho komerčně nejúspěšnějším filmem vůbec. O čtyři roky později spatřil světlo světa znovu pod taktovkou Stevena Spielberga druhý díl pod názvem Ztracený svět: Jurský park.  I tento film byl inspirován dalším Crichtonovým románem a vydělal velmi slušných 618 milionů dolarů. Jurský park 3  následoval za další čtyři roky (2001), tentokrát již šlo o podstatně kratší a mnohem akčnější verzi, která v duchu režiséra Joea Johnstona letěla vpřed přímo nebezpečnou rychlostí (stejnojmenný snímek ostatně Johnstona proslavil).

 

Zvětšit obrázek
Amanda Silverová a Rick Jaffa, scénáristé

Nicméně tento zatím poslední film ze zmíněné série byl spíše zklamáním (osobně mne také nenadchnul, i když jisté kouzlo určitě má) a to se projevilo i na jeho tržbách (celkově “jen” asi 369 milionů dolarů). Dohromady vydělaly všechny tři filmy přes 1,9 miliardy dolarů, zatímco rozpočet se zastavil na 229 milionech dolarů (výnos tedy 8,3krát převýšil náklady, což je obrovský úspěch) . Jaký tedy bude čtvrtý Jurský park ? Dříve zmiňovaní “dinosauří vojáci” jsou již (doufejme) pouhou scénáristickou minulostí a čeká nás tedy pravověrný “JP” zážitek.

Prameny:
http://www.jurassicparkiv.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Jurassic_park
Psáno pro Dinosarusblog a Osel.cz

Datum: 16.01.2013 13:44
Tisk článku

Dinosaurus - Neuvedený
 
 
cena původní: 607 Kč
cena: 601 Kč
Dinosaurus
Neuvedený
Související články:

První japonský tyranosaur     Autor: Vladimír Socha (10.10.2017)
Ve stopách posledních gigantů     Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Objeven další opeřený zabiják     Autor: Vladimír Socha (28.07.2017)
Sopky možná vynesly dinosaury na vrchol     Autor: Vladimír Socha (26.06.2017)
Představuje se Daspletosaurus     Autor: Vladimír Socha (09.03.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace