Chrápání a libido?  
Muži trpící poruchou OSA (obstruktivní spánková apnea), chrápou, produkují méně testosteronu a mají sníženou sexuální aktivitu.
 

OSA je termín, který se používá pro obstructive sleep apnea, neboli obstruktivní  spánkovou apneu. Tato porucha se vyznačuje  neschopností pravidelného hlubokého dýchání při spánku.

OSA postihuje 4% - 9% dospělých mužů a jejím nejčastějším společným projevem je hlasité chápání. K poruše rytmu dýchání dochází až několik set krát za noc a to vede u těchto lidí k častému narušování nočního spánku. Postižený jedinec často musí kompenzovat nedostatek spánku spaním ve dne. Dlouho se vědělo o tom, že chrápající muži s obstruktivní spánkovou apneou si často stěžují na problémy s libidem. Jejich vyšetření na hladinu mužského pohlavního hormonu ale nikdy neposkytlo žádné vysvětlení. Hladina jejich hormonu v krvi byla v normě. Rozuzlení záhady přinesl  až pokus popsaný v červencovém čísle časopisu klinické endokrinologie a metabolismu.  Při dřívějších vyšetřeních na hladinu testosteronu byly vzorky krve pacientů odebírány vždy ráno a to bylo zřejmě důvodem, proč laboratoře nezjistily u pacientů a zdravých osob, žádné rozdíly. Pokud ale lidem s touto poruchou odebírali krev pomocí trvale zavedeného katetru  každých dvacet minut po celou dobu spánku, téměř polovina trpících poruchou ASO vykazovala abnormálně nízké hladiny testosteronu. Profesor Rephael Luboshitzky, endokrinolog výzkumného týmu je přesvědčen, že toto zjištění povede k možnosti léčby řady forem sexuálních problémů. „Doufáme, že úpravou dýchacího rytmu v době spánku budeme moci stimulovat tvorbu testosteronu a tím i zvýšit u řady mužů jejich problémy s libidem.“

 

Datum: 05.08.2002
Tisk článku


Diskuze:

Dýchání

Uhuahu Nbatimbitimni,2003-07-30 19:47:46

to se ale přece ví už dávno, že nedstatečné dýchání vede k nejrůznějším psychickým a psychosomatickým poruchám...Proč myslíte, že jogíni a podobná "verbež ;-)" dávají na dýchání takový důraz? he?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace