Pes mariňáků má novou hlavu  
Alfa samec z Massachusetts byl určen pro doprovody. S transplantovaným chobotem zvládá i „hody hody doprovody“.


 

Zvětšit obrázek
Nejnovější verze Velkéh psa dostala čelní rameno. S tímto přídavným zařízením robot může zvedat věci ze země a podle pokynu je přenášet, nebo odhazovat.

Robot financovaný americkou armádou prostřednictvím DARPA a vyvíjený ve firmě  Boston Dynamics,  je stále chytřejší a výkonnější. To, co kdysi začalo jako nemotorná mula a čemu se začalo říkat BigDog, postupně přerostlo do větší a výkonnější verze nazvané AlphaDog.  Čtyřnohý autonomní nosič bagáže vojáků se ve variaci tlustého jezevčíka nedávno presentoval jako projekt LS3 (Legged Squad Support System). Z této platformy se narodil  pomocník reagující na slovní povely svého pána, který rozumí slovům „lehni“, „následuj mne v mých stopách“,  „nejkratší cestou k noze“, „stop“,...  Bez reptání si nechá na bedra naložit až 180 kg.


Nejnovější verze řvoucího psího robotu má kohoutkovou výšku tři čtvrtě metru (76 cm) a tělo dlouhé necelý metr (91 centimetrů). Na nohu by vám šlápnul silou svého 110 kilogramového fundamentu.  I v těžkém terénu tento cvalík dokáže chodit rychlostí čtyř kilometrů za hodinu a měl by zvládat unést 130 kg. První odpočinek žádá až po dvaceti kilometrech a s novým přídavným zařízením zvládne z cesty odklízet a za hlavu házet nepořádek až 23 kg těžký. Teprve až po shlédnutí videa vyplyne, jakou frajeřinu softvéráci spáchali – i při hodu břemenem zůstává Velký pes na svých neposedných nožkách neuvěřitelně stabilní. Vojáci těmto stvořením nějakou náplň práce jistě brzo najdou. Ale ani civilní sektor by nemusel přijít zkrátka. Doba, kdy smečky BigDogů budou zvládat chytnout za límec a zklidnit i přísušníky tvrdého jádra fanoušků Baníku, nemusí být daleko.

 


 


Ukázky starších dovedností BigDoga  ZDE.

Datum: 03.03.2013 23:47
Tisk článku

Úžasný svět vědy U6 - Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Úžasný svět vědy U6
Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace