Beatrix Kiddo lumčíkem z thajského pralesa  
Nový parazitický lumčík dostal jméno po podobně žluté a vražedné Beatrix Kiddo z Tarantinova filmu Kill Bill. Naštěstí se nezajímá o primáty a nevlastní meč od Hattori Hanza.


 

Zvětšit obrázek
Vražedný pohled Cystomastacoides kiddo. Kredit: Buntika Butcher & Donald Quicke.


 

Zvětšit obrázek
Pro srovnání Beatrix Kiddo. Kredit: Miramax Films, Wikimedia Commons.

Nevěstu, známou též jako Černá mamba ze Zabijáckého komanda zmijí (Deadly Viper Assassination Squad), civilním jménem Beatrix Kiddo, proslavil poetický Kill Bill Quentina Tarantina. Žlutě přízračná Uma Thurman, tančící s posledním mečem od Hattori Hanza, se očividně vryla do paměti specialistů na blanokřídlé parazitoidy, kteří právě po ní pojmenovali nový druh lumčíka Cystomastacoides kiddo z Thajska.

 

Badatelé vedení Donaldem Quickem z Královské univerzity v Londýně popsali hned tři nové druhy blanokřídlých parazitoidů, tedy vosiček, které se jako larvy vyvíjejí v těle hostitele a nakonec ho nekompromisně usmrtí, aby tak dokončily svůj vývoj. Ne každý má o takových lstivých larvách, které obvykle své oběti pomalu vyžírají zevnitř, postupně je znehybňují, někdy sterilizují a nakonec přivedou k neodvratnému konci, právě dobré mínění. Je to ale každopádně náročná a velmi pozoruhodná životní strategie, který si zaslouží respekt, když už ne přímo obdiv.

 

Právě poněkud vražedná nátura čerstvě objevených lumčíků z čeledi Braconidae podle všeho vedla k pojmenování thajského druhu na počest Beatrix Kiddo. Jistě není nutné zdůrazňovat, že jde o žlutě oděnou mistryni zabijáckého řemesla, která si postupně a nemilosrdně vyřídí účty s bývalými kolegy, rovněž známými pod přezdívkami různých hadů, jakož i s desítkami jejich přisluhovačů. Podobně vznikly i jména obou zbývajících nově objevených lumčíků, jejichž popis mají Quicke a spol. na svědomí.

 

Zvětšit obrázek
Lumčík Cystomastacoides nicolepeelerae. Kredit: Buntika Butcher & Donald Quicke.

 

Zvětšit obrázek
Asota plana, první známý hostitel lumčíků rodu Cystomastacoides. Kredit: Hsu Hong Lin, Wikimedia Commons.

Cystomastacoides nicolepeelerae pojmenovali po spisovatelce městské fantasy Nicole Peeler, která je prý oblíbenou autorkou Donalda Quickeho a píše o záhadných vraždách či temných silách. Dotyčná třicetiletá autorka je teď na svých stránkách celou záležitostí absolutně fascinovaná, ohromně nadšená a tak trochu nevěřícně sleduje popularitu, kterou si právě získala na stovkách poměrně solidně navštěvovaných zpravodajských či populárně vědeckých webů.

 

U lumčíka Cystomastacoides asotaphaga, který pochází stejně jako C. nicolepeelerae z Papui – Nové Guineje, zase druhové jméno prozrazuje zevnitř vyžíraného hostitele, kterým jsou v tomto případě housenky můr rodu Asota. Běžné housenky Asota plana, které oblibují listy různých fíkovníků (Ficus), se tím pádem staly vůbec prvním známým hostitelem lumčíků rodu Cystomastacoides.

 

 

Jan Hrček. Kredit: J. Hrček.

Shodou okolností je přímo členem autorského týmu badatelů odborník na herbivory a parazitoidy Jan Hrček z Laboratoře tropické ekologie Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Podle něj jde o podstatné rozšíření znalostí o zajímavých lumčících, kteří byli až doposud známí jenom ze skrovných nálezů jediného druhu Cystomastacoides coxalis z čínské provincie Jün-nan. Tito centimetr velcí lumčíci podle všeho žijí na mnohem větším území, než se zdálo. Pokud jde o život nově popsaných lumčíků, není o nich známo vlastně skoro vůbec nic, což ale podle Hrčka není u podobných parazitoidů, natož obývajících tropy, nikterak zvláštní.Literatura

Pensoft Publishers 19.3. 2013, Journal of Hymenoptera Research 31: 65-78, Wikipedia (Kill Bill).


 

Datum: 21.03.2013 15:31
Tisk článku

Archandělé a svět přírody - Cooper Diana
 
 
cena původní: 358 Kč
cena: 315 Kč
Archandělé a svět přírody
Cooper Diana

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace