Zůstanou dinosauři Jurského parku IV nudnými ještěrkami bez peří?  
Podle všeho to teď hrozí. Snad bude vlna odporu fandů paleontologie natolik silná, že režisér Trevorrow změní názor. Anebo v Jurském parku 4 bude nakonec hrát i Godzilla s Mothrou?


 

 
Jurský park. Kredit: Universal Pictures.


Když se v roce 1993 v kinech objevil Jurský park (Jurassic Park) Stevena Spielberga, celý svět se zatajeným dechem sledoval na tehdejší dobu naprosto fantasticky realistické znázornění dinosaurů. Ve filmu samotném je sice jenom 6,5 minuty počítačových animací a zbytek představuje kvalitní trikové řemeslo, přesto ale nadchnul skoro každého diváka.

 
Michael Crichton premiéru Jurského parku 4 nenavštíví. Kredit: Jon Chase photo/ Harvard News Office, Wikimedia Commons.

Závratný úspěch Jurského parku dal vzniknout dvěma dalším pokračováním Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001), a na všechny tři filmy se nabalily komiksy, videohry, hračky, reklamní předměty i roztodivné zábavní atrakce. Michael Crichton, autor knižních předloh, které jsou temnější a syrovější, vlastně čtenáře straší katastrofálními důsledky používání biotechnologií a vědci v jeho podání mnohdy nevyznívají právě obdivuhodně. Přesto ale premiéra prvního Jurského parku podle mnohých spustila celosvětovou vlnu zájmu o dinosaury, paleontologii a vědu vůbec, z velké části právě angažováním realistických dinosaurů.

 

Jurský park ani jeho pokračování samozřejmě nejsou vědeckými dokumenty. Už samotný název žertovně nesouhlasí s dějem filmu, protože řada klíčových dinosaurů Jurského parku ve skutečnosti pochází z období křídy. T. rex opravdu nežil v juře. Proslulí velociraptoři jsou vlastně deinonychové. Klonování dinosaurů z DNA v moskytech z druhohorního jantaru, doplněné sekvencemi obojživelníků, plazů a ptáků, taky nezní příliš důvěryhodně. Podobných detailů se najde ještě mnohem víc, urazí to ale jenom málokoho. Film o Jurském parku totiž stojí a padá s úžasnými a pořádně naštvanými dinosaury.

 

Je rok 2013, téměř 12 let po premiéře Jurského parku 3, který už nesklidil takové ovace jako první film celé série. Nedávno se objevily zprávy, že po několika letech agónie doopravdy vznikne Jurský park 4 (anglicky zřejmě Jurassic Park IV: The Extinction). Steven Spielberg by se v něm měl zhostit role výkonného producenta, zatímco režisérem bude mladý a nadějný Colin Trevorrow, který má na kontě příznivě hodnocenou romantickou komedii o cestování v čase Safety Not Guaranteed. Dějová zápletka Jurského parku je zatím velmi nejistá. Michael Crichton se na jejím dopilování už bohužel podílet nebude, i tak ale nepochybně půjde o nějakou biotechnologickou katastrofu, která ohrozí nepoučitelné lidstvo. Pokud to v Universal Studios stihnou, tak vše vyjde najevo v červnu 2014. Prozatím si můžeme být jistí jednou věcí. Trevorrow před pár dny rozeslal tweet "No feathers. #JP4". A pak vypukla bouře.

 

Zvětšit obrázek
Jurský park stále bez peří? Kredit: Universal Pictures.

V paleontologické blogosféře, jejíž autory nepochybně odkojil právě Jurský park, je jako po vyhlazovací válce. Paleontolog Darren Naish z Univerzity v Southamptonu to shrnul poměrně výstižně: "I am pissed off by a disregard for knowledge." Zjevně nešťastný je i paleontolog a konzultant dokumentárních filmů Mark Witton, podle něhož tvůrci propásli obrovskou šanci přiblížit moderní koncepty biologie druhohorních dinosaurů divákům, přesně jako svého času původní Jurský park. Podle Wittona ale také režisér mohl pouze testovat situaci a na základě reakcí se teprve rozhodne, jak vlastně budou dinosauři v Jurském parku 4 vypadat.

 

Zvětšit obrázek
Jde to. Peří ve filmu Vzhůru do oblak. Kredit: Walt Disney Pictures.

Pokud to Trevorrow myslel už teď s absencí peří u dinosaurů vážně, jen těžko se proto hledá vysvětlení. Diskutující ve vášnivých diskuzích občas poukazují na snahu o kontinuitu celé série, to ale ve skutečnosti nedává moc smysl. Mnoho věcí bude jiných, včetně samotného režiséra, některé postavy budou sice hrát stejní herci, ale o 12 let starší. A hlavně, pokračování slavných filmových sérií se obvykle pyšní novými, skvělými efekty, které ještě víc přibližují realitu. To v Universal Studios opravdu chtějí oprášit staré modely dinosaurů a sehrát s nimi další pokračování?

 

 Počítačová animace peří je prý problematická, ale když to v roce 2009 elegantně zvládl Pixar ve filmu Vzhůru do oblak (Up), proč by teď měl Jurský park na peří rezignovat? Dokumentární filmy jsou plné opeřených dinosaurů a diváci to vědí. Tvůrci Jurského parku 4 by riskovali, že jejich film bude k smíchu. Byla by to strašlivá škoda. Opeření dinosauři by mohli být mnohem úchvatnější, barevnější, zlejší a smrtelnější než nějaké politováníhodné přerostlé ještěrky. Uvidíme v červnu 2014.

 

 

 


Literatura

NewScientist 5.4. 2013, Wikipedia (Jurassic Park).

Datum: 08.04.2013 02:58
Tisk článku

Související články:

Prokletí zombie fosilií nutí paleontology experimentovat s mrtvolami     Autor: (24.03.2018)
Můžeme vytvořit Jurský park? (část IV.)     Autor: Vladimír Socha (16.01.2017)Diskuze:

Nevím, proč ty emoce...

Tomáš Petrásek,2013-04-08 14:03:20

Mnoho povyku pro nic. Opeření dinosauři se mi líbí a dělal jsem jim reklamu, i když to ještě nebylo v módě, takže bych je vcelku rád viděl i ve filmu. Na druhou stranu rezolutně prohlašovat, že všichni dinosauři, nebo aspoň všichni teropodi, museli být opeření a cokoli jiného je směšné a předpotopní, je trošku extrémní. Existují-li savci bez srsti a ryby bez šupin, nevidím ani na neopeřených dinosaurech nic v principu absurdního a nezvedá se mi z nich žaludek.

Kontinuita - v čem? Ve vzhledu dinosaurů, nebo v tradici jejich zobrazování podle aktuálních vědeckých hypotéz? To je, oč tu běží...

Jiná otázka je, jestli je dobrý nápad točit JP4, když dosavadní tendence je jasně sestupná. První film byl pro mě kultovka s myšlenkou, ale dvojka už měla plno dějových kixů a trojka byl ne špatný, leč naprosto zapomenutelný příšerový film. Nebylo by na čase natočit něco úplně nového?

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-04-08 15:28:58

Kontinuita vzhledem k předchozím filmům samozřejmě. Průměrnému divákovi (= podprůměrnému paleontologovi) by se změna nevysvětlila.
Ale ono je to asi docela jedno. JP4 bude, podle současných informací, stejně sci-fi daleko za zobrazením reality: Mají se tam vyzkytovat něco jako dinosauroidi.

Odpovědět


Jako tahak bych videl prave to peri

Vaclav Knowledge-integration,2013-04-08 18:59:34

a proto bych vsechny dinosaury dukladne operil :) . Jinak hrozi dalsi propadak.
Je to sice pracna zalezitost, ale byl by to vizualni tahak, ktery by mohl zachranit dejove nic moc film.

Posledni dobou sleduji na n-tv a n-24 nemeckych kanalech porady s operenymi dinosaury a i kdyz to chovani tech zvirat je dost takove blbe - jsou animovani jako kdyby to byli nejaci proto-humanoidi - tak je to neco uplne jineho, nez ty oslizle jesterky.

Taky ta pradavna priroda je v tech poradech velice povedena, i kdyz pres to nejsem zadny odbornik.

Odpovědět

perie aneb preří za každou cenu :-)

Michal Seko,2013-04-08 11:49:59

Zdravím všetkých

Len dúfam, že ak by sa na to perie aj prístúpilo, tak Stegosaurus zostane holátkom as spolu s tzv. dinosaurom druhu Spinosaurus aegyptiacus. Ak nie, tak potom to bude skôr pokračoavanie filmu V peřine. :-)

Odpovědět


perie aneb peří za každou cenu :-)

Michal Seko,2013-04-08 11:53:45

Chybička se vloudila (klávesnica blbne), tak ešte raz:

Len dúfam, že ak by sa na to perie aj prístúpilo, tak Stegosaurus zostane holátkom aj spolu s tzv. dinosaurom druhu Spinosaurus aegyptiacus. Ak nie, tak potom to bude skôr pokračovanie filmu: V peřine. :-)

Odpovědět

Peřím ve Vzhůru bych moc neoperoval

Jenda Krynický,2013-04-08 10:27:01

To byl zcela nepokrytě barvičkový animák s nulovou snahou o realismus. Nakombinovat ptáka z Vzhůru s živými herci by působilo hodně divně.

Odpovědět

Mně to zas tak nevadí

Vít Výmola,2013-04-08 09:21:10

No vidíte, já zas tentokrát souhlasím s filmaři. Jednak ona kontinuita být musí, takže změny ve vzhledu dinosaurů nesmí být příliš radikální. Dále i řada populárně naučných (nebo mystifikujících?) dokumentů stále zobrazuje "klasické" dinosaury. A nakonec si nemyslím, že by dinosauří peří a zářivé barvy byly nějak zvlášť dokázané, tedy určitě ne obecně u většiny druhů.

Odpovědět

Jsme v menšině

Jaroslav Záruba,2013-04-08 04:40:58

Co tak čtu diskuse, většina fanoušků si oddechla. :(

Tak nějak najednou režisérovi i studiu přeju, aby to byl propadák jako prase.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz