Na velikosti asi přece jenom záleží!  
Dohady o významu velikosti penisu neberou konce. Podle nové studie s vygenerovanými obrázky mužů na velikosti mužského příslušenství při volbě partnera záleží. Možná je totiž pro ženy indikátorem zdraví či kondice.

 

 

Zvětšit obrázek
Vygenerovaný muž Briana Mautze. Kredit: B. Mautz.

 

Brian Mautz. Kredit: B.Mautz.

Jako sexuálně se množící živočichy nás pochopitelně nesmírně zajímá, co hraje roli při výběru partnera. V tomhle případě se navíc snoubí čirá zvědavost s možným praktickým uplatněním. Jak už to ale bývá, výzkum vlastního druhu, navíc ve zcela zásadní a v mnoha kulturách intenzivně tabuizované věci, přináší mnohá úskalí. Od vědců si to žádá plné nasazení, fantazii, výjimečnou schopnost improvizace a také velký nadhled. Jinak by asi nešlo zkoumat věčný problém lidstva, tedy vliv velikosti penisu na mužskou přitažlivost. Záleží na velikosti či nezáleží?

 

Evoluční biolog Brian Mautz z Ottawské univerzity v Kanadě a jeho kolegové vyšli z toho, že lidé během značné části své historie neměli oblečení. Jak jistě každý ví, lidský penis není zatažitelný, takže ho ženy mohly jen obtížně přehlédnout. Pak se ale hned vnucuje otázka, jestli se náhodou velikost penisu neocitla ve spárech sexuálního výběru podle vkusu žen. Mautz a spol. se na to rozhodli zeptat přímo žen, i když ne úplně polopaticky, ale poněkud rafinovanějším způsobem. Oslovili celkem 105 australských žen, vesměs heterosexuálních a mladých, s průměrným věkem 26 let. 70 procent z nich pocházelo z Evropy, 20 procent z Asie a 7 procent odjinud.

 

Mautzův tým využil data rozsáhlé studie italských mužů a na počítači vygeneroval obrázky 343 nahých mužských postav, které se navzájem lišily výškou, tvarem postavy a klidovou velikostí penisu. Pak je z počítače promítli na stěnu v životní velikosti. Každá dobrovolnice dostala přidělen soubor 53 náhodně vybraných postav a mohla si s nimi rotovat dle libosti, pečlivě si je prohlédnout a nakonec anonymně ohodnotit sexuální přitažlivost každé z nich na stupnici 1 až 7. Badatelé jim ale výslovně neřekli, že se podílejí na studii velikosti penisu.

 

Zvětšit obrázek
Který je sexy? Kredit: B. Mautz.

Jak se určitě dalo čekat, ženy přitahovali vysocí muži se širokými rameny. O sexuální přitažlivosti rozhodoval v první řadě poměr mezi šířkou boků a šířkou ramen. Jenže ženy zároveň bez okolků preferovali mužské postavy s většími penisy.

Zvětšit obrázek
Na velikosti záleží i u zlatokrtů hotentotských. Kredit: Gary Bronner, Afrotheria.

Muž s výškou 170 cm a penisem o délce 11 cm byl atraktivní stejně jako muž s výškou 185 cm a sedmicentimetrovým penisem.Velikost penisu přitom hrála větší roli u vyšších mužů. Absolutními vítězi se vcelku pochopitelně stali vysocí vygenerovaní muži s velkým penisem.

 

Jak to může fungovat, když role velikosti penisu v samotném sexu je poněkud kontroverzní? Bill Bateman z Curtinovy univerzity v australském Perthu loni s kolegy publikoval intimní studii zlatokrtů hotentotských (Amblysomus hottentotus), jejichž samice si také vybírají partnery podle velikosti penisu. Podle něj velikost penisu odráží hladinu testosteronu samce a může být dobrým indikátorem věku a zdraví, což vybíravé samice pochopitelně zajímá. U zlatokrtů i u lidí.Literatura

NewScientist 8.4. 2013, ScienceNOW 8.4 2013, PNAS online 8.4 2013.

Datum: 09.04.2013
Tisk článku


Diskuze:

hezké téma

miroslav kroupa,2013-04-17 18:18:12

bylo však dostatečně řešeno v publikaci nakladatelství ČSAV cca 1972 s názvem: Lidská sexuální aktivita část Phaludské bludy, doporučuji.

Odpovědět

Záleží na velikosti?

Tomáš Kulda,2013-04-10 14:50:06

Podle mě i v současnosti na velikosti penisu, hlavně tedy v erekci, záleží, ovšem rozhodně ne přímou úměrou, čím větší tím lepší. Když bude mít délku 3cm, tak je to problém, ale délka 30 cm je taky problém. Jestli ale bude v normě, tak ať už má 12cm nebo 18cm, na tom už v podstatě nezáleží

Odpovědět


Ono i ve velikosti bez erekce

Ota Beran,2013-04-11 12:55:19

u penisu rozhodně neplatí, čím větší tím lepší. Většina mužů to sice nezná, ale zkuste si představit jaké to je, když si ho při sezení na záchodové míse máčíte v tom, co je v ní? A dělat si na něm při velké potřebě pokaždé uzel je rovněž velmi nepraktické.

Odpovědět


Zná to většina evropanů

Miroslav Stuchlík,2013-04-12 18:32:37

kteří navštívili toalety v Asii

Odpovědět

Praktické uplatnění?

Roman Nepšinský,2013-04-10 08:54:42

Nicméně bez apriorního exhibicionismu to stejně nemá praktické uplatnění, ne? (Tj. nalákat samičku... udržet ji už je i na jiných dovednostech) :)

Odpovědět

Zdá se

Mila Bartunek,2013-04-09 23:37:38

že mám kliku - naštěstí se už nosí kalhoty :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace