Herman utracen  
Geneticky modifikovaný býk Herman – první hospodářské zvíře nesoucí v dědičné informaci lidský gen – musel být utracen pro těžkou artritidu.

V pátek 2. dubna 2004 byl ve veterinární nemocnici v Utrechtu utracen pro těžkou artritidu býk Herman, který se stal symbolem genového inženýrství u hospodářských zvířat. Vědci z Nizozemské firmy Pharming jej přivedli na svět v roce 1990 se záměrem produkovat prostřednictvím jeho dcer mléko s lidským laktoferinem. Takové mléko by chránilo konzumenty před rozvojem nežádoucí střevní mikroflóry, protože laktoferin potlačuje růst bakterií. Ve srovnání s laktoferinem skotu je lidský laktoferin také mnohem účinnější v přenosu iontů železa ze střeva do krve. „Sunar“ vyráběný z mléka Hermanových dcer by proto zajišťoval kojencům lepší přísun železa než jiné náhražky mateřského mléka vyráběné z mléka obyčejných krav.

Naděje vkládané do Hermana se ale nenaplnily. Jeho dcery produkovaly příliš málo laktoferinu a navíc se proti Hermanovi a jeho potomstvu zvedla vlna odporu. Firma Pharming, v roce 2001 zbankrotovala a všech 55 Hermanových potomků bylo ve strachu z jejich genů utraceno. Hermana zachránili ochránci zvířat. Je otázka, zda by nedal raději přednost předčasnému skonu, protože směl přežít jen v případě, že bude kastrován, aby už v žádném případě nemohl šířit genetickou modifikaci na potomky.


Herman dožíval své dny jako živý exponát na výstavě Naturálie, kde mu společnost dělaly dvě klonované krávy Holly a Belle. Nechával se očumovat davem za zvuků rapu, který jej prý uklidňoval. Inu co jsme od něj mohli na stará kolena čekat – byl to konec konců vůl.Herman byl utracen v pátek 2. dubna 2004. Osel při této příležitosti zaslal nizozemské královské rodině soustrastný e-mail.

Datum: 03.04.2004
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace