Američtí paroháči v úzkých  
Po jelenech ve Wyomingu, kteří se masovou otrávili lišejníkem, se dostávají do problémů i další američtí paroháči. Populaci aljašských losů ohrožuje parazit, který u nich ještě nikdy nebyl pozorován.

 Sedm losů z okolí aljašského Delta Junction už zkoumají američtí veterináři. Není pochyby o tom, že zvířata zahubil cizopasný červ Parelaphostrongylus tenuis.

„Ještě nikdy jsme se s tímto parazitem u aljašských losů nestřetli,“ říká veterinářka Kimberlee Beckmenová z Alaska Department of Fish and Game.
Parazit „je doma“ v těle jelenců, kteří se nakazí tak, že spasou s trávou i šneky nebo slimáky nakažené larvami tohoto nebezpečného červa. Larvy migrují z žaludku a střeva do nervového systému a  po nervech pak putují až do mozku či míchy. Tam dospějí a plodí potomstvo, které proniká nakaženému zvířeti do plic. Jelenec larvy vykašlává a hned je v tlamě zase polyká, takže larvy projdou trávicím traktem a skončí ve výkalech. Odtud se vydávají na „lov“ další kořisti. Tou jsou šneci a slimáci. Kruh se uzavírá.

Parelaphostrongylus tenuis

Červ Parelaphostrongylus tenuis napadá i jiné druhy zvířat, např. lamy, ovce, kozy nebo losy. V jejich těle ale nedokážou larvy dospět a tato zvířata tak nešíří larvy do okolí. Jejich vlastní zdravotní stav se tím nezlepší. Naopak, reagují na přítomnost cizopasníka mnohem bouřlivěji než jeho přirození hostitelé jelenci. Zatímco jelenec se s nákazou vypořádává celkem lehce, pro losy a další kopytníky má nákaza fatální následky a často končí smrtí.

Proč a jak pronikl cizopasník na Aljašku, není jasné. Na vině ale může být nezvyklé teplé klima, které se v tomto tradičně mrazivém koutě světa v posledních letech prosazuje. Do pohybu se už daly nejen zakrslé břízy, které s teplými léty zarůstají Aljaškou tundru. Daleko na sever pronikají i pověstní aljašští komáři. Je možné, že vpád červa Parelaphostrongylus tenuis na Aljašku je součástí této „teplotní invaze“. Američtí veterináři doufají, že červ byl na Aljašce už dříve a že si ho nevšimli. V tomto případě by to znamenalo, že losí populace si dovede s cizopasníkem poradit a nehrozí jí drastická redukce stavů.

 

Pohled na aljašského losa cáchajícího se  v jezeře s masivem Denali v pozadí se může stát v dohledné době vzácností. Losi na Aljašce čelí novému parazitovi a není jasné, jak se s touto hrozbou vypořádají.

Datum: 06.04.2004
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz