Avataři pomáhají schizofrenikům krotit zlé hlasy v hlavě  
Jak se zbavit hlasu uvnitř hlavy? Stačí vytvořit počítačového avatara, který ten hlas co nejlépe vystihuje a pak ho nechat ovládat zkušeným terapeutem. První výsledky vypadají velmi dobře.


 

Zvětšit obrázek
Avatar zlého hlasu. Kredit: Julian Leff/ UCL.


Schizofrenie není nic výjimečného, objeví se zhruba u jednoho procenta lidí. Zároveň je to ale závažné duševní onemocnění, které postižené zatěžuje změněným vnímáním reality, poruchami myšlení, nutkáním k nezvyklému chování či sociální izolací. Schizofrenii často doprovázejí nepříjemné sluchové halucinace, při nichž schizofrenici slyší uvnitř hlavy cizí hlasy. Tyto hlasy nemocné přinejmenším obtěžují a znesnadňují jim život, mnohdy ale také mívají útočný charakter a nutí schizofrenika ublížit sobě anebo jiným. Není to lehký úděl, každý desátý schizofrenik spáchá sebevraždu.

 

Zvětšit obrázek
Julian Leff. Kredit: Kings College London.

Julian Leff z University College London a jeho kolegové nedávno představili předběžné výsledky fascinující terapie, která pomáhá schizofrenikům čelit hlasům v hlavě. Badatelé vytvořili 16 nemocným počítačového avatara, který co nejlépe odpovídal jich vnitřním hlasům. Prostřednictvím těchto avatarů pak následně s každým schizofrenikem promlouval terapeut. Téměř všichni pacienti hlásili podstatné zmenšení utrpení, kterým procházejí a třem z nich se povedlo hlasů zbavit úplně. Jeden z nich měl přitom hlas v hlavě 16 let. Pochvalovali si, že jim pomohlo si zviditelnit, co se jim děje v hlavě. Terapie nefungovala jenom u jednoho z pacientů, který se nemohl vžít do rozhovoru se svým hlasem.

 

Podle Leffa si jen těžko představíme, jaké to je mít v hlavě hlas doprovázející schizofrenii, tedy pokud nepoužijeme halucinogeny, které někdy dovolují navštívit hluboká zákoutí lidské mysli. Lidé postižení tímto onemocněním říkávají, že ze všeho nejhorší je tísnivá bezmoc, kterou s cizími hlasy zažívají. Nemohou je ovládat a připadá jim, že je vnitřní hlasy mají úplně v hrsti. Leff a jeho kolegové se pokusili zkrotit hlasy schizofreniků tím, že jim dali viditelnou podobu. Nejprve s nemocnými vytvořili avatary tak, aby co nejvěrněji odpovídali jejich vnitřním hlasům. Postupovali při tom podobně, jako když policie sestavuje podobu podezřelého.

 

Zvětšit obrázek
Avataři vnitřních hlasů vytvoření pacienty. Kredit: Julian Leff/ UCL.

Každý pacient se pak v rámci studie zúčastnil šesti terapeutických sezení po 30 minutách. Leff byl během nich v jiné místnosti a hrál roli terapeuta i avatara zároveň. Když byl avatarem, tak s nemocným mluvil počítačově pozměněným hlasem, který byl co nejpodobnější hlasu v hlavě dotyčného schizofrenika. Při konverzaci s pacientem byl Leff jako avatar nejprve zlý, stejně jako hlas v hlavě, postupně se ale stával přívětivějším. Zároveň jako terapeut vlastním hlasem povzbuzoval pacienta, aby byl silný a čelil svým démonům.

Zvětšit
Schizofrenie postupně rozkládá vnímání Louise Waina kreslícího kočku. Kredit: Louis Wain, Wikimedia Commons.

Na závěr sezení byl Leffem hraný avatar poddajný a nabízel se pacientovi, zdali by mu nemohl nějak pomoct. Každý ze zúčastněných schizofreniků ještě jako bonus dostal nahrávky se svými sezeními a mohl si je přehrávat podle nálady.

 

Prozatím se zdá, že terapie s avatarem vytvořeným podle vnitřního hlasu funguje skvěle a výrazně rychleji než konkurenční terapie halucinací doprovázejících schizofrenii. Výzkum se 16 dobrovolníky byl pochopitelně jenom předběžný, první výstřel ve bitvě se záludným protivníkem uvnitř hlavy. Letos v červenu by měl proběhnout větší experiment, kterého se zúčastní 142 schizofreniků. Nezbývá než jim přát, aby terapie s avatarem zafungovala stejně dobře, jako během úvodní studie.Literatura

NewScientist 29.5. 2013, Wikipedia (Schizophrenia).

 

Datum: 02.06.2013 19:25
Tisk článku


Diskuze:

mám lepší návrh

Roman Intago,2013-06-05 14:14:39

zesílit v sobě hlas intuice a ten si s nečistými silami umí poradit. Vyrazí s nimi dveře. Pokud někdo říká hlasu intuice boží hlas, či Duch Svatý, nevadí. Literatury je hafo, např.
http://www.levneknihy.cz/rozmluvy-s-andely/d-125187/
Jsou i kurzy, sám to učím taky.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace