Orexiny - erekciny nebo impotenciny?  
Orexiny – hormony podílející se na regulaci příjmu potravy – působí i na mužské pohlavní orgány.

Ve jménu hormonů orexinů zaznívá slovo vážné poruchy příjmu potravy zvané anorexie. Skutečně – tyto molekuly se zjevně podílejí na regulaci příjmu potravy a poruchy jejich sekrece mohou na jedné straně vést k přejídání a následné obezitě a na straně druhé k chorobnému nechutenství a děsivé vyhublosti. Jenže když už se přírodě povede vyrobit nějaký pěkný „hormonek“, tak ho použije všude, kde se jí k tomu naskytne příležitost.

Tým Harpala Randeva z University of Warwick odhalil receptory (molekuly schopné vázat hormon) pro orexiny v mužských pohlavních orgánech, konkrétně s Sertoliho buňkách, semenotvorných kanálcích, v nadvarleti a částech penisu. Orexiny se tak mohou podílet na produkci testosteronu, tvorbě spermií a na erekci penisu. Takže bychom je možná mohli přejmenovat na erekciny či impoteciny. Každopádně se dostaly orexiny do centra pozornosti farmakologických firem. Že by byla na obzoru nová Viagra? Vzhledem k průkaznému vlivu orexinů na regulaci příjmu potravy nebude zřejmě přímé využití orexinů možné. Totéž ale bude platit i pro využití orexinů pro léčbu obezity. Ale možná se povede najít deriváty, které budou mít cílený účinek bez nežádoucích vedlejších efektů.

 

Harpal Randeva (vlevo) odhalil se svými pracovníky, že pokud platí, že láska prochází žaludkem, je horkým kandidátem na zprostředkování tohoto vztahu molekula orexinu.

Datum: 08.04.2004
Tisk článku


Diskuze:

Hapala

redakce,2004-04-09 01:02:14

Hapala opraveno na Harpala. Díky.

Odpovědět

oprava

Jan Hapala,2004-04-08 22:30:34

Ten vědec se myslím jmenuje Harpal Randeva. Ne Hapala - už jsem zbystřil :)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace