Magnát Itskov chce nahrát lidstvo do robotických avatarů  
Po roce se opět vrací projekt Avatar, který počítá s nesmrtelností lidského vědomí v robotických tělech. Dosáhneme věčnosti jako hloubaví androidi? 

Zvětšit obrázek
Albert Hubo od Hanson Robotics. Kredit: David Hanson, Wikimedia Commons.

Rok se sešel s rokem a světovým zpravodajstvím opět cloumá provokativní projekt Avatar. Mladý ruský magnát Dmitrij Itskov se podle všeho nalezl v myšlence, že stvoří androidy podle lidských předloh, do nichž nahraje vědomí lidského vzoru a zaručí mu tím nesmrtelnost. Nebo alespoň z našeho pohledu velice dlouhý život. Není to vlastně zase taková záhada, organizace 2045 Initiative, kterou v této souvislosti Itskov před 2 lety založil, v uplynulých dnech v New Yorku uskutečnila druhý mezinárodní kongres Global Future 2045. A média se do této lechtivé vize opět nadšeně zahryzla. Itskov má šílený nápad, ale na rozdíl od mnoha jiných vizionářů má ještě navíc i spoustu peněz, které je ochoten do své vize investovat. Vzbudil tím značnou pozornost mezi věčně nedoceněnými odborníky z těch nejzásadnějších institucí, jako je Harvard, MIT a UC Berkeley.


 

Zvětšit obrázek
Dmitrij Itskov. Kredit: 2045 Initiative.

Technologický zpravodajský server The Verge se podle všeho nespokojil s tiskovými zprávami a odchytl si Dmitrije Itskova osobně ještě před kongresem. Katie Drummond si s ním popovídala o jeho radikálních plánech s budoucností lidstva a cestě ke globální kybernetické utopii.


KD: Na vašem druhém mezinárodním kongresu Global Future 2045 bude účinkovat robotická hlava, kterou modelovali podle vaší vlastní. Co inspirovalo vznik této hlavy a co skrze ní chcete sdělit veřejnosti?
DI: Především mám za to, že hlava velmi slušně reprezentuje celou lidskou bytost. Rádi bychom s její pomocí ukázali lidem, že jejich robotická těla budou velmi realistická a že budou v mnohém ohledu jako ta naše. Na jejím vývoji jsem pracoval s Davidem Hansonem z Hanson Robotics, který navrhuje a staví velmi věrné humanoidní roboty. Moje umělá hlava obsahuje 36 motorů, jejichž souhra vytváří neobyčejně realistický zážitek. Časem chceme vytvořit kompletní androidy, kteří budou sloužit jako celotělní protézy pro lidské vědomí.


KD: Od rozjezdu projektu 2045 Initiative jste potkával prominentní politiky, vědce a dokonce i dalajlámu. Jak podle vás přijímají myšlenky o použití robotických technologií k dosažení extrémní dlouhověkosti?
DI: Mnoho z těch, s nimiž jsem hovořil, chápe nezbytnost zavedení podobné technologie. Překvapilo mě ale, jak málo z nich bylo ochotno se k projektu veřejně přihlásit. Domnívám se, že vyčkávají na příhodný okamžik a že naše snažení nakonec podpoří.


 

Zvětšit obrázek
Projekt Avatar. Kredit: 2045 Initiative.

KD: Nechal jste se slyšet, že spuštění 2045 Initiative dramaticky změnilo váš život. Jak jste to pociťoval?
Nechce se mi o tom moc mluvit. Obecně, změnily se mé životní hodnoty, moje priority a také jsem se začal rozvíjet novým směrem. Cítím, že už nejsem tak sobecký a sebestředný. Snad jsem se stal o něco lepším, než jsem býval. Projekt 2045 Initiative je spojen se mnou, takže se podílím na jeho představování veřejnosti. Ale nedělám to pro masírování vlastního ega.


 

Zvětšit obrázek
Čeká nás podobná budoucnost? Kredit: 20th Century Fox Television.

KD: Řekněme, že žijete věčně anebo přinejmenším nesrovnatelně déle, než je dnes u primátů obvyklé. Co budete dělat s tou spoustou volného času?
DI: Pokud jde o mě, mohl bych ho využít ke zdokonalení sebe sama, například ke spiritualistickém rozšíření vědomí. Snad tahle technologie pomůže lidem být méně sobeckými a méně myslet jen na sebe samotné. Ale aby bylo jasno, ve své vizi humanity nepředpokládám, že se s každého stane meditující asketa. Chci se podílet na vzniku high tech světa, který bude fungovat jako v optimistických vědeckofantastických příbězích. Těším se, jak naše ohromující technologie změní civilizaci.


KD: Schytal jste spoustu kritiky za propagaci myšlenek, jejichž uskutečnění ještě dlouho nebude na pořadu dne. Když se bavíte s odborníky, co považují za klíčové překážky, které budete muset překonat?
DI: Čekají nás dvě zásadní výzvy. Pochopit lidský mozek a porozumět povaze lidského vědomí, přičemž to druhé považuji za výrazně obtížnější. Jestli pochopíme vědomí, tak nás už nic ve vesmíru nemůže překvapit. Mozek každého z nás má k dispozici data o vnějším světě, která poskytují smyslové orgány a z nich pak skládá dohromady vědomí. Pokud přijdeme na to jak, máme v podstatě vyhráno.


Za redakci OSLA držíme palce a doufáme, že si časem prohlédneme celý vesmír na palubách konvenčně poháněných kosmických lodích. Kdepak nuda, jenom v Mléčné dráze jsou miliony a miliony obyvatelných planet! A s tím záhadným vědomím nebude tak zle. Pokud se ruský magnát oprostí od spirituální výjimečnosti a pověří své vědce prozkoumáním stavů mysli nejen člověka, ale také dalších druhů zvířat, ať už blízce příbuzných anebo vzdálenějších našemu druhu, určitě se vyloupne přesvědčivý model vědomí, který by mohl být uchopitelný pro kybernetické inženýry.

 

 

 


Literatura

The Verge 12.6. 2013, Wikipedia (2045 Initiative).

 

Datum: 17.06.2013 15:09
Tisk článku


Diskuze:

Bůh

Jakub Kuba,2013-06-19 12:26:59

Ten pán se chce podobat bohu a říká, že to není kvůli jeho egu? :) myslím, že vůbec netuší, jak moc si tímhle ubližuje. Souhlasím s kolegou přede mnou, že nacpat do robota vesmír je snaha prapodivně zvláštní.

Odpovědět


bůh

Jarda Pešek,2013-06-20 12:06:42

Pán se nechce podobat bohu, protže už se podobá.Bůh nás přece stvořil k obrazu svému. :D Taky se o lidech mluví jako o dětech božích. A co je dítě boha? Přece bůh. Všichni lidi jsou bohové. :D

Odpovědět


Bůh

Tomáš Matějka,2013-07-21 23:55:51

"Pán se nechce podobat bohu, protže už se podobá.Bůh nás přece stvořil k obrazu svému"

Byli to (b)ohové v plurálu ... „Učiňme člověka ke svému obrazu, podle naší podoby“. To story je ze Sumeru a tam jaksi Bibli ještě neznali ...

Odpovědět

Josef Skramusky,2013-06-18 21:49:03

> Michal Lichvar: je to Neuromancer od W. Gibsona ;)
Predem se omlouvam ostatnim, pokud se mi nepodarilo pridat na spravne misto. Mistni system pro pridavani reakci jsem zatim neprokoukl.

Odpovědět

Pekny je nazev toho casopisu

František Houžňák,2013-06-18 13:37:33

co udelal rozhovor s Ickovem (proc ho nekteri do cestiny prepisuji poanglictene jako Itskova, je mi zahadou, kdyz je to Ickov), The Verge. "Verge" znaci ve francouzstine (mimo jine) to, cemu se v americke jidis rika shmuck a na vychod od nas chuj.

Odpovědět


verge

Jarda Pešek,2013-06-20 11:59:03

V tomto případě to bude slovo anglické a ne francouzské

Odpovědět

Tak panenky už bychom měli

Josef Skramusky,2013-06-18 08:20:27

Je pravda, že ty jsou (relativně) jednoduché a dobře se ukazují. Teď je tedy třeba začít tvrdě makat na tom podstatném. Ono pokud se jednou povede zvládnout to kopírování, tak vymakaná robotická těla už budou jistě k dispozici. O to se postarají (lépe řečeno už starají) japonci. Možná má ale pan Itskov chytrý plán a použije tyhle hračky pro další financování výzkumu. Věřím, že taková hlava Alberta na těle Arnieho se bude prodávat dobře :D Snad tedy nebude jednou platit parafráze úryvku z mé oblíbené knihy: "Co v evropě vědí o neurochirurgii, to už číňani dávno zapoměli". Držím palce

Odpovědět


Kniha

Michal Lichvar,2013-06-18 10:41:26

Mozte mi prosim napisat nazov tej knihy? :)

Odpovědět

Duplikace vědomí ještě zaživa

Ivo Kaipr,2013-06-17 21:54:43

Jde to správným směrem, ale řekl bych, že nelze zkopírovat "stav" mozku, ale je nutné vytvořit systém, který se naučí růst jako mozek. A že se tudíž musí začít od zvířat.

Viz tady: http://kaipr.blog.respekt.ihned.cz/c1-45972000-o-realne-nesmrtelnosti

Odpovědět


nevim nevim

Daniel Konečný,2013-06-18 00:32:28

Osobne si myslim, ze od boku vystrelim schudnejsi reseni, nez paralelne rostouci kopie.
Mozek by mohl zustat dal organicky, "jednoduse" udrzovan vhodnou regenerativni/zachovavajici medicinou mozku sitou na miru (uz z prirody vidime, ze jsou v tomto odvetvi velmi zajimave moznosti, omezime li se u nas na jediny organ, mozna tahle cesta neni v nedohlednu).
Druhy napad je asi spise dotaz, zdali je mozne, ze v mozku probiha neco jako zalohovani samo o sobe? Predpoklaje ze je to tak, mozna by slo nahrazovat mozek po malych castech postupne, asi jen s mensimi ztratami.
Hlavne by idealne mela byt zachovana nejaka kontinuita byti. Pokud se mozek jen zkopiruje, tak je to sice hezke, ze jsme to umoznili jakemusi jinemu "ja", ale to vase bude to, kdere drive nebo pozdeji zajde. Mozna uz rovnou pri kopirovani. Nejaky prenos vidim mozny, ledaze by existovala jakasi duse, neco, co by slo z mozku vytahnout a nechat uchytit jinde, o cemz se da dost pochybovat.

Odpovědět


Kopia mozgu

Michal Lichvar,2013-06-18 10:51:31

Je podla mna nemozna (do 2045). Podstatne jednoduchsie algoritmy vytvorene naucenim jednoduchych neuronovych sieti nie su pochopitelne.

Podla mna v dohladnej dobe je mozne odseparovat mozog, napojit ho na umelu vyzivu a zabezpecit jeho regeneraciu (vyskum ohladne regulacie delenia mozgovych kmenovych buniek)
Potom by slo na neho napojit nove periferie a zmyslove organy.

Zaujimave potom bude, co zostane z ludskych emocii, ked telo bude roboticke a nebude reagovat na produkciu mozgovych hormonov ako normalne telo.

Odpovědět


Greg Egan

Michal Jurosz,2013-06-18 23:23:57

http://en.wikipedia.org/wiki/Axiomatic_%28story_collection%29#The_Jewel

Odpovědět

Čas

Milan K,2013-06-17 19:43:31

Ač jsem o vývoji technologií optimista nevěřím, že se vytvořit vědomí podaří dříve, než "pochopíme Vesmír". U toho se zase domnívám, že tohoto není člověk schopen, jedině tedy vyspělý stroj vylepšující sám sebe. To mě zase přivádí k tomu, že nebýt milionu nezávislých vědeckých týmů (globálně), kdy kdejaký zkoumá zcela nebo velmi neefektivně, pak ano, dal bych tomu 40-50 let. Takto ani 500. Ale těším se, až zjistím, že jsem se mýlil.

Odpovědět


Metafyzika a kvantovka

Michal Lichvar,2013-06-18 11:21:09

Moze byt. Vedomie je nieco metafyzicke a obcas si myslim, ze svoje zohrava aj kvantova teoria. Predstavte si to tak, ze sparovane castice vybuduju mozgy 2 ludi, napr dvojciat. Ano, moj nazor navana telepatiou s pokusom odovodnit ju fyzikalne.

Tiez by stalo za uvahu ako sa mozgy ovplyvnuju pomocou em vyzarovania. Cital som, ze vojaci pri tichom utoku zozadu na nepriatela sa nemaju pozerat na hlavu (ciel) ale pod nohy, bokom. Kvoli tomu, aby obet nic "nevytusila"

Odpovědět


Metafyzika a kvantovka

Michal Lichvar,2013-06-18 11:22:26

Moze byt. Vedomie je nieco metafyzicke a obcas si myslim, ze svoje zohrava aj kvantova teoria. Predstavte si to tak, ze sparovane castice vybuduju mozgy 2 ludi, napr dvojciat. Ano, moj nazor navana telepatiou s pokusom odovodnit ju fyzikalne.

Tiez by stalo za uvahu ako sa mozgy ovplyvnuju pomocou em vyzarovania. Cital som, ze vojaci pri tichom utoku zozadu na nepriatela sa nemaju pozerat na hlavu (ciel) ale pod nohy, bokom. Kvoli tomu, aby obet nic "nevytusila"

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz