Tsunami řas na plážích města Čching-tao  
Žluté moře je teď Zelené, alespoň v přístavu Čching-tao. Zřejmě v důsledku záplavy živin z průmyslu či zemědělství se tady objevil mimozemsky vypadající porost makroskopických řas Enteromorpha prolifera.

 

Zvětšit obrázek
Enteromorfa obsazuje Čching-tao. Kredit: Xinhua. 

Zvětšit obrázek
Přístav Čching-tao, 1906. Kredit: Pratyeka, Wikimedia Commons.

Čching-tao, anglicky Qingdao, je bývalá rybářská vesnička na pobřeží Žlutého moře, ve východočínské provincii Šan-tung. Dnes je to dramaticky se rozvíjející přístavní zóna, kde žije téměř 9 milionů obyvatel. Vyrostl tu intenzivní průmysl, doly, papírny, větrné elektrárny a celá krajina se proměnila jako mávnutím kouzelného proutku. Název města v čínštině znamená zelený či svěží ostrov, což bylo v posledních desetiletích poněkud na pováženou. Nedávno ale tohle jméno získalo nový význam. Ve Čching-tao se totiž množí mořské řasy.


Letní sezónou zachvácená média nadšeně popisují záplavu řas, která se letos objevila na městských plážích Čching-tao, jako „překvapivou“ a „největší všech dob“, přičemž ani jedno není pravda. Ve skutečnosti se tady objevují podobné masivní porosty mořských řas opakovaně, od roku 2008 každé léto. A pokud jde o velikost, 29 tisíc čtverečních kilometrů pokrytých řasami je možná nejvyšší zaznamenaný údaj pro Čínu, ve světě jsme ale už viděli tak ohromné vodní květy v oceánu, že si v porovnání s nimi může letošní čínský porost řas jít hrát na pískoviště.


 

Zvětšit obrázek
Čching-tao, 2006. Kredit: Chang Liu, Wikimedia Commons.

 

Zvětšit obrázek
Enteromorpha prolifera. Kredit: UC Berkeley.

To ale neznamená, že by porost řas ve Čching-tao nebyl pozoruhodný. Vlastně vypadá naprosto úžasně. Jeho původcem je totiž makroskopická zelená řasa Ulva (Enteromorpha) prolifera z linie Ulvophyceae, kterým se říká porostovky nebo též mořský salát. Snímky ze zasažených oblastí jsou nesmírně efektní a navozují atmosféru invaze mimozemšťanů, kteří změnili Žluté moře na Zelené. Samotná řasa je ekologicky protřelým druhem, který roste na mnoha místech oceánu Evropy, severní i střední Ameriky, Afriky i Asie.


Tak jako v jiných podobných případech, i tsunami enteromorfy v Číně pravděpodobně rozpoutal lidmi způsobený příliv živin do přilehlého moře, zejména pokud jde o sloučeniny fosforu a pak také dusíku. Upřímně řečeno, bylo by divné, kdy se na tak exponovaném místě podobné věci nestávaly. Jak ukazují dostupné snímky a videa, v záplavě sytě zelených řas se lidé mohou pohybovat ba i plavat, což musí být podivuhodným zážitkem. Samotné namnožené řasy nejsou pro živočichy toxické, ba naopak.

 

Zvětšit obrázek
Mnohem nebezpečnější rudý příliv v La Jolla, Kalifornie. Kredit: Alejandro Díaz.

Svojí mohutnou přítomností ale obtěžují život v již tak dost zkoušeném moři v okolí přístavu Čching-tao. Nepochybně mu ve velkém ubírají sluneční záření a kyslík. Další potíž spočívá v tom, že masy řasy vyvržených na pobřeží hnijí a smrdí. Vyvíjí se v nich citelné množství sirovodíku. Místní úřady s enteromorfami bojují, podle čínské státní agentury Nová Čína jich vybagrovali 7 335 tun. Skutečným řešením by ale podle všeho bylo omezení zběsilého toku živin do Žlutého moře.

 

 

 


Literatura

Wikipedia (Qingdao, Algal bloom).

Datum: 06.07.2013 15:43
Tisk článku


Diskuze:

gaia

Jan Konečný,2013-07-09 20:48:13

ty naše evropský povodně vlastně taky spláchly živiny do moří, ne? eutrofizace, víc řas, méně co2... :D

Odpovědět

gaia

Jan Konečný,2013-07-09 20:45:10

ty naše evropský povodně vlastně taky spláchly živiny do moří, ne? eutrofizace, víc řas, méně co2... :D

Odpovědět

To by bylo bioplynek a dokonce na odpad,ne jídlo !

Jaroslav Mrázek,2013-07-06 19:08:45

U nás se kvůli tomu pěstuje kukuřice a pole navěky ničící řepka, tady by to jen sbírali a metan by poháněl generátory a vytápěl, hnojivo z toho by se exportovalo.....

Odpovědět

Mohli by to zužitkovat

Milan Slavíček,2013-07-06 17:53:10

By alespoň mohli mít z čeho vyrábět to biopalivo. Jsem nedávno viděl jak namáhavě vyrábí řasy v bioreaktoru a tady jich mají plný moře a nikdo to nechce, to je efektivita. Mohl by jim to tam někdo poradit :-)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz