3D tištěné díly raketových motorů prošly zkouškou ohněm  
Inženýři NASA vyrobili a naostro otestovali 3D součástky raketových motorů. Výsledky jsou impozantní a 3D tisk nejspíš čeká v NASA hvězdná budoucnost.

 

Zvětšit obrázek
3D tištěný injektor raketového motoru. Kredit: NASA & MSFC.Když se řeknou 3D tištěné komponenty, každý si obvykle představí kus hračky, díl pomůcky pro výuku a možná i součástku neohrabané ale funkční pistole. Na raketové motory asi pomyslí jen málokdo. Přeci jenom je to technologie, po které se žádají extrémní výkony a nevšední spolehlivost. Jenže v NASA a nejspíš i jinde to s 3D tištěnými součástkami raketových motorů myslí velmi vážně. Přinášejí totiž zajímavé výhody, na které teď ve velkých kosmických agenturách slyší. Stručně řečeno, svižný postup od návrhu k otestovanému výrobku a velké snížení nákladů dělá svoje. 3D tisk se postupně prosazuje na mnoha frontách, a teď se připojují i testy 3D tištěných součástek přímo při zážehu raketového motoru.

 

Zvětšit obrázek
Oblast Marshall Space Flight Center. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Tolik očekávané testy nedávno uskutečnili inženýři NASA z Marshall Space Flight Center v Huntsville, Alabama. Pohotově využili plánovaných testů zařízení nosné rakety Space Launch System (SLS), která by jednou v budoucnu měla nahradit dosloužilé raketoplány. Během pouhého jednoho měsíce na upravené 3D tiskárně se selektivním laserovým tavením vytiskli dvě zmenšené verze injektoru pro raketové motory a uskutečnili s nimi 11 zážehových testů. Testované součástky byly vystaveny celkem 46 sekundám hoření tekutého kyslíku s plynným vodíkem při teplotě přes 3 300 stupňů Celsia.

 

Zvětšit obrázek
Zatím jen ilustrace. Start nosné rakety Space Launch System. Kredit: NASA, Wikimedia Commons.

Fascinovaní inženýři porovnali fungování 3D tištěných injektorů s klasickými součástkami raketových motorů a neshledali žádný rozdíl. Po pečlivém prozkoumání se otestované součástky ukázaly být v natolik skvělé kondici, že se inženýři rozhodli je zapojit do dalších testů. Jeden z injektorů testovali ještě s dalšími 3D součástkami a ten druhý podstoupí další testy trvanlivosti při zážehu raketového motoru ve Stennis Space Center, které NASA provozuje v Mississippi.

 

 

Zvětšit obrázek
První 3D tiskárna na oběžné dráze! Kredit: Made in Space.

Porovnání použitých testovaných injektorů vyznívá velmi výmluvně. Tradiční injektory raketových motorů ve zmenšené verzi se vyrábějí 6 měsíců, skládají se ze čtyř částí, jejich výroba vyžaduje pět svárů a detailní obrábění a cena jednoho takového injektoru činí 10 tisíc dolarů. S moderní 3D tiskárnou, jen minimálním obráběním a kontrolní proskenováním se to dá zvládnout za pouhé 3 týdny a méně než 5 tisíc dolarů. Ještě někdo pochybuje o vítězství 3D tisku v kosmických technologiích?

 

Podle všeho se v NASA a určitě i jinde intenzivně pracuje na využití 3D tisku nejen při výrobě komponent pro nosné rakety a kosmické lodě dole na Zemi, ale také ve vesmíru. Pokud všechno dobře dopadne, tak by NASA ve spolupráci se společností Made in Space z Moffett Field v Kalifornii, měla kupodivu už příští rok poslat na Mezinárodní kosmickou stanici 3D tiskárnu na výrobu nástrojů a jiných užitečných věcí, přizpůsobenou provozu na oběžné dráze. Ještě pikantnější je projekt NASA, který běží v Johnson Space Center, v texaském Houstonu a zkoumá možnosti 3D tisku jídla ve vesmíru. Že by NASA se 3D tiskem chytila příznivý vítr do plachet?

 

 

 


Literatura

NASA
Wikipedia (Space Launch System, Selective laser melting).

 

Datum: 29.07.2013 06:18
Tisk článku

Související články:

Rozpoutá 3D tisk novou průmyslovou revoluci?     Autor: Stanislav Mihulka (15.05.2013)Diskuze:

Mintaka Öüü,2013-07-29 16:49:38

Nepodceňujte sci-fi, to víte že s tím "počítala".
BTW: Známý se pár let živí tisknutím jedlých fotek na dorty. Spoustě lidí to zřejmě nepřipadá jako děsivá představa.

Odpovědět


Ondřej Té,2013-07-30 13:23:56

Masovost bohužel není měřítko "správnosti", spoustě lidí na světě nepřijde spousta představ děsivých a proto se jako lidská společnost nacházíme na pokraji kolapsu :)

Odpovědět


Mě osobně přijde děsivá představa, že

Pavel S,2013-07-30 18:42:05

někdo kdo umí psát se domnívá, že lidská společnost je na pokraji kolapsu.

Odpovědět

...možnosti 3D tisku jídla ...

Jaroslav Lepka,2013-07-29 15:05:40

Dost děsivá představa : tiskárna místo kuchaře. S něčím podobným nepočítala ani nejbujnější fantazie spisovatelů sci-fi.

Odpovědět


sci-fi

Jarda Pešek,2013-07-30 10:58:28

Asi jste se nikdy nedíval na Star Trek. Tam je 3D tisk dovedený k dokonalosti. Používají tam replikátory, které dokáží z energie vyrobit jídlo i různé součástky.

Odpovědět


vřele doporučuji

Jiří Novák,2013-07-30 16:28:10

Diamantový věk od Neala Staphensona. Cituji:

"Firma hodně přemýšlela o čínském trhu a snažila se držet krok s Nipponci, kteří nedávno přišli na způsob, jak přímo z Cévy vydolovat snesitelnou rýži (ba dokonce hned pět různých odrůd!), takže rázem přeskočili všechno to věkovité pinožení kuliů a umožnili dvěma miliardám venkovanů, aby pověsili na hřebík ty své kuželovité klobouky a začali konečně kapánek myslet na zábavu – a nepočítejte s tím, že by snad Nipponci neměli vcelku přesnou představu o tom, co Číňané s tím volným časem budou dělat. A nějaký génius v ústředí firmy si s výrazným nipponským náskokem v nanovýrobě rýže lámal hlavu a usoudil, že jediným řešením bude přeskočit jim hezky přes záda a začít masově vyrábět rovnou celá menu, od polévky wonton až po digitální a interaktivní koláčky pro Štěstí."

a dále:

"KH odpověděl, že rybí maso tak docela neumí, ale zvládá nanosurimi, což je skoro jako ryba. Rýži také umí. Potíže byly se zeleninou. Místo ní z něj vyšla taková zelená pasta, kterou mohla jíst lžící."

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz