Edward Snowden poodkryl metody NSA  
Díky rozchodu Edwarda Snowdena s americkými zpravodajskými službami jsme se dozvěděli zajímavosti z jejich kuchyně. Každý rok zachytí a analyzují stovky miliard záznamů z celého světa.


 

Zvětšit obrázek
Edward Snowden. Kredit: Laura Poitras/ Praxis Films, Wikimedia Commons.

Nejznámější analytik dneška Edward Snowden nedávno konečně opustil tranzit letiště  Moskva-Šeremeťjevo a zmizel kdesi v šíré Rusi. Jeho případ ale stále vzbuzuje úžas. Podivuhodná je například hysterická reakce Spojených států, která na první pohled neodpovídá závažnosti celé situace. Třicátník Snowden nevypadá jako James Bond, ale mnohem víc jako vystrašený ajťák, který poněkud nešikovně řešil problém se svým svědomím. To, co zveřejnil, je asi jen těžko překvapením, minimálně pro zpravodajce jiných zemí, kteří nejspíš postupují podobně. Navzdory tomu američtí senátoři hřímají v médiích o zradě vlasti a bezzubě hrozí do všech stran světa, čímž příliš neprospívají obrazu USA jako sebevědomé globální mocnosti. Že by byl Snowden tak důležitý? Takový vývoj každopádně vzbuzuje spoustu otázek.

 

Zvětšit obrázek
Mapa intenzity sběru informací NSA. Kredit: NSA, Wikimedia Commons.

Zároveň je ale Snowdenovo mučednictví také velmi zajímavým poučením o metodách práce americké NSA (National Security Agency) v online prostoru. Dokumenty, které uveřejnil britský Guardian, poskytují pohled pod pokličku u amerických analytiků,kteří zpracovávají stovky miliard záznamů ročně. Ve středu byly publikovány výukové materiály, které obsahují informace o programu XKeyscore, jednom z klíčových nástrojů NSA, které podle Snowdona Spojeným státům umožňují špehovat většinu lidské komunikace planety.

 

 

Zvětšit obrázek
Demonstrace na podporu Snowdena v Hong Kongu před americkým konzulátem. Kredit: VOA, Wikimedia Commons.

Ve zmíněných materiálech jsou screenshooty z programu XKeyscore, na nichž jsou vidět pokyny pro vyhledávání, například „Ukaž mi všechna zašifrované dokumenty z Wordu pocházející z Iránu“ nebo „Ukaž mi všechny dokumenty z Wordu zmiňující Usámu bin Ládina“. Jeden výukový snímek obsahoval návod pro situaci, kdy teroristickou buňku není možné spojit s žádným běžným klíčovým slovem. V takovém případě doporučuje vyhledávat zvláštnosti, jako když někdo používá jazyk, který není v daném místě obvyklý anebo se zaměřit na ty, kdo na webu vyhledávají neobvyklé věci.

 

 

Zvětšit obrázek
Letištně Moskva-Šeremeťjevo. Kredit: Spicyjack, Wikimedia Commons.

Význam programů jako je XKeyscore obhajuje pasáž v materiálech, podle které NSA s XKeyscore dopadla přes 300 teroristů. NSA dle vlastních slov sbírá informace, aby bránila americký národ a chránila americké i spojenecké jednotky v cizině. Zatím není úplně jasné, jak a kde program získává data. Není ani jasné, do jaké míry XKeyscore souvisí s dalšími odhalenými aktivitami NSA, jako je program PRISM, který pracuje s daty klíčových amerických internetových společností. Z několika zveřejněných náznaků je patrné, že XKeyscore běží na 700 serverech na mnoha místech světa a zřejmě zpracovává skutečně veliký objem dat. Například v jednom měsíci roku 2012 systém zachytil téměř 42 miliard záznamů, což je množství, které podle oslovených odborníků lze reálně archivovat možná pár dní.


Zveřejněné materiály také nabízejí vhled do toho, jak zpravodajští analytici určují, jestli je jejich cíl cizincem. To je poslední dobou velké téma debat kolem amerických zpravodajských analýz. Snowden tvrdí, že mohl sledovat, koho chtěl, i kdyby to byl americký prezident. NSA to zuřivě odmítá a prohlašuje, že analytici nemohou pracovat dle libosti, ale že podléhají několika úrovním souhlasů a dohledu. Z publikovaných materiálů se zdá, že NSA před zahájením sledování vyžaduje vyplnění formulářů stvrzujících, že dotyčný je cizinec. Na druhou stranu to ale vypadá, že tyto formuláře nejsou bůhvíjak promyšlené.

 

Co bude dál? Snowden už má v Rusku nové bydliště a hledá práci. Letní špionážní hra se Snowdenem ale nejspíš ještě nekončí. Doufejme, že zúčastněné strany se nakonec rozejdou jakžtakž důstojně a my se ještě dozvíme další zajímavosti z kuchyně zpravodajců na internetu.

 

 

 


Literatura

PhysOrg 31.7. 2013, Wikimedia Commons (Edward Snowden).

Datum: 03.08.2013 00:47
Tisk článku


Diskuze:

-

Zdeněk Jindra,2013-08-03 14:01:32

Co myslíte, že je horší? NSA, nebo StB?

Odpovědět

No já jsem toho názoru, že ho něco vystrašilo.

Karel Rabl,2013-08-03 13:10:35

A vúbec to nemuselo pocházet z Ameriky.Myslím si, že Američani mají větší problém než si myslí a odposlechy jsou jen marginální záležitost.

Odpovědět


Co mate konkretne na mysli?

Michal Lichvar,2013-08-07 13:35:04

Mohli by ste Vasu myslienku rozviest ... znie to zahadne a ja mam rad zahady :)

Odpovědět


Snowdena nevystrašila samotná existence šmírování

Am Am,2013-08-10 12:32:53

Snowdena nevystrašila samotná existence šmírování obyvatel, ale to, k čemu to mělo být použito.

Pokud by plošné šmírování bylo použito k vyhledávání a odhalování zločinců a teroristů, tak nic proti.

Jenže ono se to mělo používat pro kontrolu a likvidaci odpůrců vlády, whistleblowerů apod.

Tedy jako lze vypátrat teroristy ještě při jejich chystání se na čin, tak lze vypátrat politickou činnost vládních a jiných oponentů ještě v zárodku, a zarazit je (a třeba k tomu využít i nasbírané informace). To je však konec demokratického vládnutí; opozice by si prostě nešťouchla. Nepodařilo by se ji dovést svou činnost do takové fáze, aby to mělo výrazný efekt na společnost.

O to horší by bylo, že by to nebylo očividně vidět, opticky by to vypadalo, že jsou všichni spokojeni s vládou a nikdo moc neprotestuje ani nepřichází s ničím novým (samozřejmě by se pustilo pár menších či umelě vytvořencýh projektů, aby to na oko vypadalo jako demokracie; prostě divadlo).
Výsledkem by byla vláda bez opozice, což by vedlo k jednání, k jakému vede vždy, když má někdo neomezenou moc, tedy ke zneužívání moci vůči jiným, které neustále nabírá v intenzitě (s možnostmi roste chuť).


btw: Je to jen pár měsíců, co se provalilo, že Bílý dům využíval státní organizace (různé státní kontrolní úřady) k cílenému oslabování a likvidování opozičních politických subjektů (tedy jako že např. finanční úřad se cíleně soustředil na tyto opoziční subjekty a snažil se tam vyhledat cokoliv, co by šlo využít k finančnímu oslabení). Nabeo naopak jiné úřady se snažili protahovat vyřizování různých žádostí apod.


(V obecné rovině je samozřejmě problém ten, kdy se USA prezentují jako příkladu demokracie, svobody, práva na soukromí, svobody projevu, ředitel CIA před kongresem a národem otevřeně tvrdí, že nic takového jako plošné šmírování nebo jen sbírání informací nexistuje,
a pak se provalí, že neexistuje emailová schránka či IP adresa, kterou by nebylo možné současně či zpětně monitorovat. Navíc to porušuje samotnou ústavu (právo na soukromí).

Odpovědět

Co není proti fyzice a je technologicky možné

Josef Hrncirik,2013-08-03 12:40:08

dříve či později nastane.
S jednotkovou pravděpodobností tedy kopírují a prohledávají vše. Hrůzu mají pouze z pokročilých metod šifrování, které kriminalizují.
Nejhorší je, že doposud mají technologický, informační a mocenský i finanční monopol, které pochopitelně zneužívají.
Je nutno dosáhnout rovnováhy, kdy to na srovnatelném stupni budou provádět všichni.
Prostě: archivovat všechny informace, využívat je (těžit data), ale zajistit aby vytěžená data byla správně použita v boji proti kriminalitě, avšak nikoliv zneužita pod různými záminkami.
To by mohl být ten správný konec dějin způsobený vševědoucí informatikou.
Prostě všudepřítomné oko Boží.
Allahu akbar.

Odpovědět


Palo Priezvisko,2013-08-03 16:19:33

najvacsia prdel je to ze aj ked tu mame akoze demokraciu, nemozes svojich volenych zastupcov nijak odvolat ani korigovat. nemozes len tak spisat peticiu alebo co ja viem co a vyhlasit do tyzdna nove volby ak sa ti zda ze sa vlada pomiatla a nechce aby dalej skodila.
ides demonstrovat, poslu na teba tebou platene vyzbrojene masi policajtov a zavru ta do tebou platenej basy :)

Odpovědět


Odvolání vlády

Vojtěch Kocián,2013-08-05 08:55:52

S takovou by byla průměrná životnost naší vlády tak měsíc :-) Ona ta špatná odvolatelnost má i své výhody a tou hlavní je zabránění chaosu a příliš častého bezvládí. To by se musel vymyslet systém, který by kombinoval stabilitu i odvolatelnost. A nebo si zvolit takovou vládu, která nebude systém zneužívat, ale využívat ve prospěch občanů. Teď je otázkou, co je větší sci-fi :-)

Odpovědět


Šifrování

Vojtěch Kocián,2013-08-05 09:12:29

Všimli jste si, jak se poslední dobou rozšířilo zabezpečení webů pomocí https? Jasně, není to zdaleka dokonalé, ale práci odposlouchávačům to ztíží. Pokud tedy nemají přímý přístup do databází serveru.

Zakazovat jakékoliv šifrování je dost fašistický přístup. Když napíšu dopis neviditelným inkoustem v jazyku a abecedě, které si sám vytvořím, vložím ho do obálky s hliníkovou fólií a oblepím pečetěmi, tak by to mělo být nepostižitelné (i když asi dost podezřelé) a je jedno, jestli použiji papírovou obálku nebo emailovou službu s ekvivalentním zabezpečením.

Zastánců šmírování by bylo dobré se ptát, jestli se jim zdá správné, pokud se na poště budou rozlepovat obálky a kopírovat a archivovat obsah. I když důvod, proč to masivně nedělaly tajné služby demokratických zemí, je asi v náročnosti na takovou operaci, která se špatně zdůvodňuje. Odposlech internetu je minimálně z personálního hlediska mnohem jednodušší.

Odpovědět


Šmírování zakazovat nemá smysl

Jenda Krynický,2013-08-05 15:44:24

jsou záležitosti, kvůli kterým to prostě je potřeba.
Podstatné je co se s tím vyšmírovaným pak děje.
Pokud mi nějaký program prohledává poštu a na jejím základě dojde k názoru, že asi nevyrábím bombu, tak je mi to jemně řečeno buřt. Pokud se ovšem k syrovým datům dostane někdo, kdo informace z nich získané začne používat k vydírání, tak je je třeba dotyčného vyválet v dehtu a peří a přiložit sirku. Zákaz šmírování je jako zákaz prostituce. Skutečně zabránit nejde ani jednomu a tím že, místo abych určil pravidla, předstírám, že nic takového neexistuje, bráním kontrole a odstraňuji bariéru mezi nutným a nepřijatelným.
Na celé aféře není znervozňující, že ke šmírování dochází. S tím se dá a musí počítat! Mě znervozňuje to, že se k tomu šmírování dostal někdo jako Snowden.

Odpovědět


Vojtěch Kocián,2013-08-06 07:37:25

Úplně zakázat šmírování ze strany státních organizací je samozřejmě nesmysl. Ale pokud se to bude dít v rozsahu jako doposud a prakticky bez kontroly, tak se k tomu vždycky dostane někdo jako Snowden. A ten je navíc celkem neškodný, protože s tím přišel na veřejnost a k vlastnímu prospěchu využil znalost systému a nikoliv dat samotných pěkně potichu k vydírání (a takových bude mnohem víc). Stejně to každý minimálně tušil, takže na veřejnosti jsou nové jen konkrétní metody a ne systém jako takový.

Hledáním bomb to začíná, perzekucí za nesprávný politický názor to končí. A nemusí to být tím, že si navolíme vládu, která podobné stíhání dovolí. Stačí menší puč, nové nevolené vládě spadne systém přímo do klína a čistky mohou začít. Nebo se do něj nabourá nějaká zločinecká skupina a použije to k nátlaku třeba na politiky. Kdyby se Snowden cítl nedoceněný a byl "na prachy", nejspíš nebude nic zveřejňovat a pustí se tímto směrem. Nebezpečné je to zhruba stejně a peněz by měl nepoměrně více.

Nesmyslné je zakazovat občanům zabezpečení šifrováním a postihovat neposkytnutí klíče. To druhé už jen proto, že dotyčný si klíč opravdu nemusí pamatovat. Mně třeba na disku leží soubor, ke kterému jsem zapomněl heslo a zatím jsem ho nesmazal. Propašovat podobný soubor do počítače někomu dalšímu není zas tak složité.

Odpovědět

Palo Priezvisko,2013-08-03 09:11:38

zjavne maju napichane vsetky velke prenosove trasy a ked sa podari podplatit, tak aj tie lokalne. tak ci tak, nic slusne ani legalne.

a to "například „Ukaž mi všechna zašifrované dokumenty z Wordu pocházející z Iránu“ nebo „Ukaž mi všechny dokumenty z Wordu zmiňující Usámu bin Ládina“" mi jednoznacne pripomenulo nove vyhladavanie na facebooku... ani by som sa nedivil, keby to facebook neuviedol len pre na prvy pohlad zjavny dovod :) (tj iba ako featura pre uzivatelov)

Odpovědět

USA

Mojmir Kosco,2013-08-03 07:10:06

ječí a česka televize jím v tom je přínosem ani jeden komentář v čr není o poškozování občanů a přínosu odhalení.Vivat cedník na hlavu

Odpovědět

No. Svědomí ...

Jenda Krynický,2013-08-03 03:11:57

eslivá von si nepřipadal spíš nedoceněný a špatně placený ...

Odpovědět


Barak Obava,2013-08-03 11:54:42

Nesmíš Jendo každého hned soudit podle sebe.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz