Švýcarský „lezolet“ a americký „hmyzák“  
Dvě robotické novinky určené záchranářům. Evrospská platforma DALER je letadélko, které může svými křídly otáčet. I když nemá kola, pohybuje se v terénu poskakováním. Americká novinka STAR létat neumí, je ale mnohem menší, hbitější a levnější.

 

Zvětšit obrázek
DALER - evropský lezolet, nebo snad chodolet? (Kredit: Ecole Polytechnique Federale de Lausanne)

V západní části Švýcarska, na břehu Ženevského jezera, v Laboratoři inteligentních systémů (spadá pod Federální polytechnickou universitu) vyrobili létající stroj. Říkají mu DALER. Název je zkratkou Deployable Air Land Exploration Robot. Je vybaven kamerou a za letu jej pohání vrtule. V případě potřeby může přistát a protože křídla jsou otočná kolem své osy, dokáže se s jejich pomocí pohybovat. Rychlost ani ne kilometr za hodinu není nic moc, zato zvládá i členitý terén, na který by kolový nebo pásový podvozek nestačily.


 
Předváděný DALER po křídlech „chodí“ rychlostí 0,2 metry za sekundu. Točení na místě zvládá rychlostí  25 °/s. S takovými schopnostmi se zatím žádné obdobně velké přibližovadlo, pochlubit nemůže. Robot s takzvanou adaptivní morfologií je připravován pro záchranáře. Právě jim polo-zřícené budovy, nehody v horských průrvách, hlubokých jeskyních, ale i lesní terén s nepřístupnou vegetací, umějí přivodit nemilá překvapení. Lehký okřídlený robot s kamerou a schopný šmátrat v nerovném terénu, by jim mohl být skvělým parťákem, zvláště v situacích, kdy mít přehled o situaci má víc než cenu zlata.

 


   

 

 

Zvětšit obrázek
STAR s nastavitelným úhlem svých „nohou“ k podložce protáhnout své 73 gramové placeté tělíčko štěrbinou a pak mizí až téměř devatenácti kilometrovou rychlostí. (Kredit: STAR, A Sprawl Tuned Autonomous Robot, David Zarrouk et al., 2013)

S nelétavou, zato hbitější formou robota přišli před několika dny také Američané. Jejich „hvězda“ STAR (Sprawl Tuned Autonomous Robot) má šest „nohou“. Robotického „hmyzáka“ zkonstruovali v laboratoři University of California. Je to prcek s pouhými dvanácti centimetry délky. Podobně jako hmyz je také patřičně placatý, což mu spolu se sklápějícím se podvozkem, umožňuje protáhnout se třeba i jen poněkud větší štěrbinou pod dveřmi. Poté může úhel sklonu kol změnit, zvýšit světlost svého podvozku a začít šmejdit maximální rychlostí pěti metrů za sekundu. Létat vzduchem neumí, ale při jeho maximálce - devatenáct kilometrů za hodinu, nebude snadné ho zašlápnout.

 

Další předností amerického přístupu je jeho láce. Kromě baterie, navigace a motorku, se dá robot vyrobit na tiskárně.  Předváděný model STAR se rodil na stroji ProJet 3000. Tiskárna by měla mít přesnost tisku (0,05 mm), což dnes zvládají i ty nejlevnější 3D tiskárny na trhu. Výroba robota trvá asi půl hodiny, stejnou dobu pak robot může šmírovat a plnit služby všude tam, kam jej pošleme.  Švýcarský DALER, i americký STAR mají usnadňovat život záchranářům. Soudě ale podle finančních spoluúčastí na těchto výzkumech, nejspiš je asi ve svých tornách budou mít zachránáři v maskáčích.

 

 
 
Prameny:
Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
Biomimetic Millisystems Lab., University of California

Datum: 05.08.2013 12:50
Tisk článku

Související články:

Robotické technologie Milrem Robotics míří do vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (29.06.2021)
Estonští bojoví roboti THeMIS se účastnili cvičení s ostrou střelbou     Autor: Stanislav Mihulka (24.05.2021)
Umělá inteligence vyráží na moře s lodí Mayflower 400     Autor: Stanislav Mihulka (03.05.2021)
Nový robot od Rheinmetallu zajistí průzkum i palebnou podporu     Autor: Stanislav Mihulka (04.12.2020)
Inteligentní robotické bojové vozidlo Type-X bude bránit konvoje a základny     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2020)Diskuze:

Je to sice mimo téma

Jaromír Ticháček,2013-08-05 19:35:55

ale když už zase jednou čtu o nějakém produktu 3d tisku, nějak se mi to v hlavě propojilo a uvědomil jsem si, že jsem o této technologii četl poprvé před nějakými pětatřiceti lety. Ludvík Souček, Cesta slepých ptáků. Tak máme krom robotů ještě další předpověď z pera fantastova.

Odpovědět


Nejen Souček

Vojtěch Kocián,2013-08-06 07:53:38

Různé replikátory, automatické dílny a podobně jsou celkem obvyklou rekvizitou sci-fi. Já zase v podobné době četl, jak si ztroskotaní kosmonauti nechali od lodního počítače navrhnout a v něčem jako 3D tiskárna i vyrobit palné zbraně včetně nábojů (jejich vlastní energetické jim nefungovaly kvůli nějakým anomáliím na planetě). Na název a autora komiksu už si nevzpomenu.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace