Římští gladiátoři byli vegetariáni  
Antropologové hlásí, že římští gladiátoři byli tlustí vegetariáni a ne svalovci jak nám je vnucuje Hollywood v podobě Russela Croweho.

Bádání v kosterních pozůstatcích novými metodami začíná měnit naše představy o minulosti. Před několika dny vědci z kosterních pozůstatků kočky nalezené na Kypru dedukovali, že kočka nebyla domestikována před 4000 lety, jak se soudilo, ale že se tak již stalo před více než dvakrát takovou dobou. S dalším bořením mýtu přišli nyní  rakouští vědci. Ti analyzovali kostry dvou různých typů gladiátorů myrmillos a retiariae. Jejich kostry byly nalezeny v antických hrobech, blízko tureckého Selsuku. Vyšetření úlomků kostí z koster přibližně 70 pohřbených gladiátorů ukázaly, že jejich stravou byla především ječmenná kaše, fazole a sušené ovoce.   Tato vegetariánská poněkud mdlá a jednotvárná strava, dávala sice gladiátorům dostatek energie, ale nutně z nich dělala také tlouštíky. Rakouští paleoantropologové toto své tvrzení opírají o výsledky získané metodou, která se nazývá elementární mikroanalýza. Ta dovoluje určit co lidská bytost během svého života jedla.  Za pomoci detekčního zařízení (sonaru) stanovili chemické koncentrace látek ze zbytků buněk v kostech z koster gladiátorů. Přítomnost prvků a jejich koncentrace v těchto pozůstatcích vypovídá o tom, jaké množství masa, ryb, obilí a ovoce měli bojovníci ve svém jídelníčku. Pravidelná strava, ať už masitá, nebo rostlinného původu, zanechává jakýsi „otisk“ odpovídajícího množství prvků zinku a stroncia v buňkách kostní tkáně. Dieta založená na vegetariánství zanechá po sobě typickou stopu v podobě vysoké hodnoty stroncia a nízké hladiny zinku a právě to podalo důkaz o tom, že v antických „továrnách na zabijáky“ byli gladiátoři živeni jako vegetariáni.


Russell Crowe – nositel Oskara za roli ve filmu Gladiátor. Foto: Reuters/Ho

Volba stravy nebyla samoúčelná. Gladiátoři bojovali většinou se zbraněmi, a je logické, že strava, která vedla k ukládání tuku, poskytovala výhody. Umožňovala obklopit životně důležité orgány vrstvami „špeku“, které tlumily jak údery kopanců, tak svému nositeli dávaly výhodu ochrany především před sečnými a řeznými ranami uštědřovanými tehdejšími zbraněmi jejich protivníka.


Kromě vizáže gladiátorů padl zřejmě i další mýtus. Fabian Kanz, odborník na analytickou chemii z Vídeňské univerzity spolu se soudním lékařem jménem Karl Grosschmidt tvrdí, že hustota kostí u gladiátorů je větší, než bývá i dnes obvyklé. Je obdobná té, jakou mají kosti dnešních, trénovaných, atletů. To podle nich dovoluje vyvrátit představu o tom, že totiž gladiátoři nosili v aréně  sandály připoutané k noze koženými řemínky. Hustota kostí (chodidla) je ale natolik vysoká, že svědčí o tom, že gladiátoři poskakovali v aréně bosí.

Klasické zápasy gladiátorů v době antického Říma probíhaly tak, že bojovník myrmillo byl ozbrojen mečem, helmicí a kulatým štítem a retiarius byl jen lehce vyzbrojen. Měl pouze síť a dýku, případně samnite s helmicí se štítkem proti oslnění a koženým krytem chránícím jeho pravou paži.    
Většinou byli gladiátory  otroci, kteří bojovali dobrovolně. Vítězové byli občas obdarováni svobodou, většinou ale bojovali jen za pouhou odměnu. Naši sousedé v Rakousku ve výzkumu jejich ostatků pokračují, ale pokud se potvrdí dosavadní výsledky testů, bude to znamenat, že naše představy, které nám vtisknul nezapomenutelný film šedesátých let Spartakus, nebo pozdější film Gladiátor, budou daleko od reality. Postavy skutečných gladiátorů měly k sexuální přitažlivosti hodně daleko.


Prameny:  Austrian Archaeological Institute , Foto: Reuters/Ho, News in Science 26 Feb 2004 , University of Vienna'
Datum: 17.04.2004
Tisk článku

Mýtus a skutečnost - Eliade Mircea
 
 
cena původní: 248 Kč
cena: 208 Kč
Mýtus a skutečnost
Eliade Mircea

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 15:53:48

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Zbytečná diskuze

Stepan Benyovszky,2014-08-21 18:33:37

Nevím o čem se dohadujete, ale ve starém Římu samozřejmě neznali fazole! Tudíž nemohly tvořit jednu z hlavních součástí stravy gladiátorů - celé je to výmysl. Odkazy jsou na úplně nesouvisející články nebo směřují donikam. Klasický internetový blábol nějakého nýmanda.

Odpovědět

Prosím,prosím..

Taňulka,2005-01-11 13:23:46

Mám na Vás takovou menší prosbu,kdybyste měli nějaké další příspěvky o Římských gladiátorech pošlete mi je,mám o tom do konce února udělat seminárku a bohužel nevím,kde to hledat!!!!Dík
Táňa

Odpovědět

Pokus o odpověď

Josef Pazdera,2004-04-29 21:43:18

Začnu odpovědí berrymu. Ptáš se kdo vlastně jsem, že kritizuji skvělý film a abych zkusil natočit lepší. Film natočit opravdu neumím a moje jméno, stejně jako adresa pod článkem jsou pravé. Myslím, že jste ale měl(a) na mysli spíš než mne ty, kteří jsou skuteční autoři zmíněných závěrů a z jejichž poznatků jsem čerpal. Karl Grosschmidt, je soudní lékař, spolupracující na projektu s University of Viena, je členem Evropské společnosti lidské reprodukce a embryologie. Vědecké články pod nimiž je podepsán najdete například v časopise Human Reproduction. Při výzkumu, ze kterého vyplynuly závěry, které jsem v článku použil, Grosschmidt spolupracoval s dalšími odborníky z Rakouského archeologického ústavu. Jejich bádání, než si dovolili vyslovit závěry, které celou řadu z Vás tolik rozčílily, trvalo od roku 1998. Vědecká komunita se k jejich poznatkům a publikovaným dedukcím, nijak zvlášť kriticky nestaví. Pokud si zadáte v kterémkoli vyhledávači jméno Karl Grosschmidt, dostanete se na desítky vědou se zabývajících zahraničních stránek (mnohem významnějších serverů než je Osel), které závěry Grosschmidtova výzkumného týmu zveřejňují. Na některé otázky nemohu za skutečné autory odpovědět. Pokud bych se ale měl přece jen pokusit zformulovat, jak by jejich odpověď na kontroverzní téma mohla znít, myslím, že by Vám odpověděli následovně: Zveřejněná studie nemůže vyloučit, že se v jiných lokalitách Říše římské nenajdou pozůstatky gladiátorů, kteří byli živeni jinak. Nebo že neexistovaly výjimky. Nicméně 70 pohřbených gladiátorů v Efezu byli vegetariáni a podle stávajících znalostí z oblasti výživy a paleoantropologie, byli tlustí. Nic víc, nic míň.
Tino, ptáte se zda se zkoumaly pozůstatky jen v jedné oblasti a zda to platí to pro všechny arény Římské říše?
Ano, zatím se zkoumaly pozůstatky gladiátorů jen v jedné oblasti v Turecku. Na druhou část tvojí otázky už je odpověď komplikovanější. Mám na mysli tu část, kde se ptáš zda poznatky platí pro všechny arény Říše římské. Archeologické naleziště v Efezu patří v Turecku k nejvýznačnějším. Město založili Řekové ale Římani z něj učinili hlavní město asijské provincie. V době kterou popisuje článek patřilo toto město k nejbohatším městům Římské říše a panovaly zde římské poměry. Z toho archeologové usuzují, že by se poznatky mohly vztahovat na všechna významná města (arény a gladiátory) Římské říše té doby.

Odpovědět

chm

Ja,2004-04-28 17:03:52

Souhlas s lidma přede mnou. Vůbec nic to nedokazuje. Můžete jíst cokoli a když budete celý den běhat, cvičit a trénovat, tak se z vás tlusťoch nestane. Taky bych nezapomínal na ideál antické krásy - na tlusťocha do arény by se přišel podívat asi jen málokdo :-) A lidi netrpěli sedavým způsobem života jako my.

Odpovědět

Není to tak úplně pravda...

Vladimír S.,2004-04-27 12:49:16

Podle fresek zachovaných na stěnách zdí v Pompejích a Herkuláneu (popř. i jinde) byli (aspoň ti nejúspěšnější) gladiátoři velmi svalnatí a celkově měli dost muskulaturní postavu. Nevěřím, že by zjištěné údaje "pasovaly" na všechny gladiátory na území římské říše (nemluvě o celých šesti staletích provozování ludi gladiatores).

Odpovědět

všechno znam, všechno vim....

berry,2004-04-27 11:53:57

tak nějak nevím, ale kdo jste, že kritizujete skvělý film. Zkuste natočit lepší. HA HA HA
Navíc co je to to NÁM. Spíš vám ne? Mě ten film zaujal a je to jeden z nejlepších filmů. A kdo k sakru může 100% tvrdit, že to bylo tak nebo onak? Zkuste se zahloubat a prostudovat dějiny ŘÍMSKÉ ŘÍŠE a pak zjistíte, že máte pocit se uklonit a uznale ustoupit do pozadí. Koukám, že moderní způsob života nutíte už i římským gladiátorům. Až se za nějakou dobu přejde na něco dalšího co je zrovna dobré, budete to také demonstrovat na největších kulturách jaké zřejmě na této zemi byly?

Odpovědět

no dobrá

Tinny,2004-04-19 10:01:16

Je to sice hezké, ale pokud jsem tomu dobře rozuměl, zkoumaly pozůstatky jen v jedné oblasti v turecku, v okolí jednoho města. Platí to pro všechny arény římské říše?
Dále, jak se podepíše na "vzorcích" to, že je otrok do svých dejme tomu 30 let živen lacino - vegetariánsky a pracuje na poli a pak několik měsíců (před svoji smrtí) dělá gladiátora (a buď už nestojí za to do něho investovat a dopřát mu bohatší stravu a nebo nějaké zbytky masa i sní)...???
Krom toho, autor článku zaponěl, že hrdina sloužil dlouhá léta jako člen římské armády, legií a galdiátorství byla jen epizoda... :o)

Odpovědět

no dobrá

Tinny,2004-04-19 09:49:20

Je to sice hezké, ale pokud jsem tomu dobře rozuměl, zkoumaly pozůstatky jen v jedné oblasti v turecku, v okolí jednoho města. Platí to pro všechny arény římské říše?
Dále, jak se podepíše na "vzorcích" to, že je otrok do svých dejme tomu 30 let živen lacino - vegetariánsky a pracuje na poli a pak několik měsíců (před svoji smrtí) dělá gladiátora (a buď už nestojí za to do něho investovat a dopřát mu bohatší stravu a nebo nějaké zbytky masa i sní)...???
Krom toho, autor článku zaponěl, že hrdina sloužil dlouhá léta jako člen římské armády, legií a galdiátorství byla jen epizoda... :o)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace