Podmořské Hydry letadlovými loděmi budoucnosti?  
Když nejsou peníze na nové letadlové lodě, možná se budou hodit podmořské bezpilotní transportéry. V krizových oblastech by z nich měly operovat průzkumné, bojové, i záchranné drony. 

Zvětšit obrázek
Originální hydra (cca 525 BC). Kredit: Wolfgang Sauber, Wikimedia Commons.

Američané nemají ve vojenských výdajích konkurenci. Přesto i tak jejich ozbrojené složky čelí rostoucímu tlaku na úspory a zároveň značné mezinárodní nejistotě s mnoha nepříznivými trendy. Bezesporu se to týká i námořnictva. Ve světě se šíří pirátství, objevují se stále další bezvládné státy s rozloženými úřady, o terorismu a přírodních katastrofách ani nemluvě. Jedna mezinárodní krize stíhá druhou a US Navy neví kam dřív skočit. Přitom její stále se tenčící loďstvo nemůže být na více místech zároveň. Anebo by mohlo?

 

Zvětšit obrázek
Systém Hydra. Kredit: DARPA.


Doslova pochopitelně nikoliv. Nicméně, šikovní vojenští vývojáři z DARPA nedávno představili projekt Hydra, který si vypůjčil jméno od legendární příšery z bažin jezera Lerna. Jde o bezpilotní technologii univerzálních podmořských transportérů, které by podle potřeby měly na palubě rozmanité drony, operující ve vodě i ve vzduchu. Záměrem DARPA je poskytnout námořnictvu prostředek pro velmi pohotovou a také efektivní reakci na budoucí zvraty bouřlivé globální scény.


 

Zvětšit obrázek
Co asi číhá na mořské dně? Kredit: NOAA.

Hydry by měly být určeny k rozmístění v menších hloubkách mezinárodních vod, kam je budou vozit lodě, ponorky anebo letadla. Kromě uskladnění dronů v oblasti horké politiky by jim měly poskytnout potřebnou energii a fungovat jako komunikační uzel. DARPA shodou okolností letos v lednu (2013) ohlásila program Upward Falling Payloads (UPF), který je v některých rysech podobný. Jde v něm o rozmísťování masivních vodotěsných kontejnerů, které pod vodou uskladní zbraně, munici nebo i drony. Budou tam připravené k použití celé roky. Vysoce mobilní Hydry by naproti tomu měly být nasazované do akce při vystupňovaných krizích, na pár týdnu či maximálně měsíců.

 

Zvětšit obrázek
Knifefish. US Navy připravuje podmořské drony. Kredit: US Navy


Použití podobných zbraňových systémů může být dvojsečné. Zvlášť, když o nich potenciální protivníci vědí. Určitě by nebyl problém v krizových oblastech vypouštět nenápadné drony, které by po Hydrách pátraly a přinejmenším nahlásily jejich pozici. Pak je samozřejmě možné pokusit se je zničit anebo je dokonce lstivě ovládnout a pak cynicky použít proti původním majitelům. Ostatně, antická mytologie říká velmi jasně, jak to s takřka nezničitelnou Lernskou Hydrou dopadlo. Zlikvidoval ji Héraklés, který ji postupně upálil hlavy, rozsekal její tělo a zbytky zakopal. V její žluči si zakalil šípy, které pak s úspěchem používal proti novým nepřátelům. To by měli operátoři bezpilotních Hyder za pár let vzít v úvahu.

 

 

 

 


Literatura

Wired 13. 9. 2013, Wikipedia (Lernaean Hydra).


 

Datum: 22.09.2013 05:49
Tisk článku

Věda a armáda - věda a válka (1914-2004) -
 
 
cena původní: 50 Kč
cena: 42 Kč
Věda a armáda - věda a válka (1914-2004)


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace