Modulární robot v podobě kouzelných kostek  
Inženýři MIT vymysleli M–Blocks, kostky poháněné setrvačníkem, které se hýbou, skládají do 3D tvarů a někdy také létají vzduchem. Metamorfující roboti z tekutého kovu jsou zase o něco blíž.

 

Zvětšit obrázek
M–Blocks. Na robota moc nevypadají. Kredit: CSAIL MIT.


Robota si stále ještě představíme spíš jako robustního asistenta, který bez řečí pomůže s těžkou, či otravně jednotvárnou prací. Stále častěji se ale objevují podivuhodné koncepty modulárních robotických systémů, které sestávají z relativně jednoduchých částí a mění svůj tvar podle potřeby. Nedávno se objevil jeden takový systém, překvapivě jednoduchý a elegantní.

 

Zvětšit obrázek
Gilpin, Rus, Romanishin & M–Blocks. Kredit: M. Scott Brauer/ MIT.


Když v roce 2011 jistý John Romanishin navrhl nový design modulárních robotů, ve tvaru malých kostek bez vnějších pohyblivých částí a přesto schopných pohybu, skákání vzduchem a sestavování požadovaných tvarů, tak mu robotička Daniela Rus z MIT řekla, že je to nesmysl. Když pak letos (2013) Rusová předvedla kolegovi Lipsonovi z Cornellovy univerzity video s prototypy modulárních robotů, zkonstruovaných podle Romanishinových návrhů, tak Lipsion prohlásil, že je to nesmysl. No a v listopadu bude Romanishin, teď již badatel v Laboratoři počítačových věd a umělé inteligence (CSAIL) na MIT, s kolegy předvádět své modulární roboty na konferenci IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems v Tokiu.


 

Zvětšit obrázek
Modul M–Blocks s obnaženými vnitřnostmi. Kredit: . Scott Brauer/ MIT.

Romanishinovi roboti se jmenují M–Blocks a tajemství jejich pohyblivosti spočívá v malém setrvačníku, který může rotovat rychlostí až 20 tisíc otáček za minutu. Šikovnou manipulací se setrvačníkem lze přenést jeho točivý moment na celou kostku a ta pak vykoná zamýšlený pohyb. Na každé hraně a také na každé straně kostek jsou důvtipně umístěné magnety, s jejichž pomocí se jednotlivé kostky mohou skládat do rozličných trojrozměrných tvarů. V dostupných videích se modulární roboti M–Blocks pohybují doopravdy kouzelně.


 

 

Zvětšit obrázek
Modul M–Blocks vyskočil do vzduchu. Kredit: CSAIL MIT.

Konstruktéři modulárních robotů ve skutečnosti s podobnými koncepty pracují už delší dobu. Robotické moduly M–Blocks se pohybují podle modelu posuvných kostek (Sliding–cube model) a rozhodně nejsou první. Jenže až doposud šlo o poměrně komplikované záležitosti. Tým Rusové před časem vyvinul modulárního robota zvaného Molecule, kterého tvořily dvě propojené kostky, poháněné celkem 18 nezávislými motory. A Rusová říká – tehdy jsme na to byli náležitě pyšní.


 

Zvětšit obrázek
Nelítostný T–1000. Kredit: Lightstorm Entertainment.

Soudobé robotické systémy, včetně těch modulárních, jsou vesměs staticky stabilní. Laicky řečeno, když je v kterémkoliv okamžiku zastavíte, tak zůstanou stát tam, kde právě jsou. Zní to velmi logicky, ale roboti M–Blocks takoví nejsou. Kvůli jednoduchosti své konstrukce se museli statické stability vzdát. Jde o to, že M–Blocks někdy létají vzduchem a jejich osud pak záleží na chytře navržených spojovacích magnetech.


Co dál? Tak jako jiní vývojáři modulární robotických systémů i Romanishin a spol. doufají, že by se jejich moduly mohly postupně miniaturizovat. Jednoduchost M–Blocks je v tomto ohledu velkou výhodou. Už ve víceméně dnešní podobě by modulární roboti mohli v akutních případech rychle stavět nouzové konstrukce, lešení při nejrůznějších stavbách anebo třeba rozličné typy nábytku. Určitě by zvládali extrémnější podmínky prostředí, než na co si troufnou lidští stavaři. A v ideálním případě je vědci chtějí miniaturizovat až na úroveň početných houfů nanobotů, které ze sebe postaví, co si jen budeme přát. Vzpomínáte si na prohnaného T–1000 z filmu Terminátor 2 (Terminator 2: Judgment Day) a jeho triky s tekutým kovem? Nebylo by špatné mít takovou technologii!

 

 

 


Literatura

MIT News 4. 10. 2013, Wikipedia (Self–reconfiguring modular robot, Static stability)

Datum: 07.10.2013 14:25
Tisk článku

Úžasný svět vědy U6 - Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Úžasný svět vědy U6
Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
Související články:

Inteligentní robotické bojové vozidlo Type-X bude bránit konvoje a základny     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2020)
Exoskelet Guardian XO dělá z uživatelů nadlidské kyborgy     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2020)
Startup Promobot nabízí robotické klony reálných lidí     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2019)
Ripsaw M5 by se mohl stát prvním robotickým tankem US Army     Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2019)
Pokud nebudeme k umělým inteligencím milí, mohly by nám to vrátit     Autor: Stanislav Mihulka (17.03.2019)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace