Hejno dronů zmapovalo Matterhorn  
Zhruba půlkilové drony eBee s rozpětím 1 metr během pouhých 6 hodin detailně zmapovaly celý Matterhorn. Ve vysokohorském prostředí si testovaly letové vlastnosti, navigační software i schopnost vytvořit 3D model komplikovaného terénu.

 

Zvětšit obrázek
Start z vrcholu Matterhornu. Kredit: senseFly.


Úžasný Matterhorn na pomezí Švýcarska a Itálie byl až do roku 1865 poslední neporaženou alpskou čtyřtisícovkou. I dnes je výstup na něj považovaný za poměrně obtížný. Byli to ale právě horolezci, kdo jako první zmapoval jeho masív. Postupně jsme měli možnost poznat ho z letadel, ze satelitů a teď přišly na řadu i stále populárnější drony.

 

Zvětšit obrázek
eBee na horách. Kredit: senseFly.

Výrobce dronů senseFly, tvůrce leteckých snímků Pix4D a nezisková organizace Drone Adventurers si vybrali právě alpský Matterhorn k důkladnému otestování navigačních schopností hejna dronů eBee a také kvality jeho softwarové výbavy, která slouží k mapování terénu ve 3D. Drony eBee s křídly o rozpětí 96 centimetrů a váhou 630 gramů pro takový úkol předurčuje celá řada vlastností. Lze je složit a snadno přepravit na místo určení, vydrží ve vzduchu kolem 45 minut na jedno nabití baterie, poradí si s větrem až do rychlosti 45 kilometrů za hodinu a také se zručně navigují a dovedou nasbírat data pro trojrozměrné mapy terénu.

 

 

Zvětšit obrázek
Automatický letový plán pro hejno eBee vypuštěných v polovině hory. Kredit: senseFly.

Na experimentu se podílelo několik týmů. Horolozecké družstvo vypustilo jeden dron eBee přímo z vrcholu Matterhornu, tedy v nadmořské výšce 4 478 metrů. Otestovali tím schopnosti eBee odstartovat v prostředí vysokohorských větrů a turbulencí.

 

Zvětšit obrázek
Flotila eBee před startem v polovině hory. Kredit: senseFly.

Další drony eBee vypustili ve dvou nižších nadmořských výškách na úbočí Matterhornu. Experimentátoři uskutečnili celkem 11 letů, které dohromady zabraly 340 minut letového času a drony během nich urazily vzdálenost 263,6 kilometrů.

 

 

Zvětšit obrázek
Matterhorn na snímku eBee. Kredit: senseFly.

Pozemní letovou kontrolu dronů obstaralo software eMotion 2, které automaticky vytvářelo letové dráhy pro každý dron z hejna a pak je posílalo zpět na místo startu. Během svých letů drony nafotily 2 188 snímků s průměrným rozlišením terénu na 20 centimetrů. Výsledkem snažení dronů eBee je rozsáhlé mračno bodů (3D point cloud), vytvořené ve spolupráci se společností Mapbox a představující pěkný 3D model Matterhornu. Podobné projekty také propagují zajímavé civilní využití technologie dronů.


 


 

 


Literatura

Gizmag 15. 10. 2013, NewScientist 17. 10. 2013, Wikipedia (Matterhorn).

Datum: 18.10.2013 11:20
Tisk článku

Česko - Školní atlas pro základní školy a víceletá gymnázia -
 
 
cena původní: 139 Kč
cena: 124 Kč
Česko - Školní atlas pro základní školy a víceletá gymnázia

Související články:

Inteligentní robotické bojové vozidlo Type-X bude bránit konvoje a základny     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2020)
Nová strategie US Air Force: Valkýry v kontejnerech     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2020)
Boeing a US Navy testují autonomní verzi letounu EA-18G Growler     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2020)
Pozoruhodný americký vojenský dron X-61A Gremlin absolvoval první let     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2020)
Turecko jako první zavádí do výzbroje drony s lehkým kulometem     Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2019)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace