Pistole z tiskárny zvládá padesát a více výstřelů  
Tiskařská firma Solid Concepts jako první na světě vytiskla osobní "opakovačku". Zatímco předchozí tištěné střelné zbraně byly z plastu a na jedno použití, nynější produkt je z nerezu a k nerozeznání od originálu.


 

Zvětšit obrázek
Tištěná pistole od Solid Concepts je vynikající reklama, ale také upozornění na stále se zlepšující možnosti 3D tisku.

Není to tak dávno, co se na internetu objevil návod s instruktážním videem, jak si doma na 3D tiskárně vyrobit pistoli. Cody Wilson, dvaceti pětiletý student práv na Texaské univerzitě si koupil v aukci starší 3D tiskárnu a zhruba po roce z ní dostal funkční plastovou pistolku. Nazval jí „Osvoboditel“ a její výrobní plán si ještě nedávno šlo stáhnout z webových stránek Defense Distributed. Data visela na PirateBay a tak jsou nyní zablokovány. Těm, co tiskárnu nemají, Wilson svou hračku hodlal prodávat prostřednictvím mezinárodního obchodního řetězce Staples. Větší zájem o koupi ale není, možná proto, že návod koluje po internetu a že si na tiskárně RepRap jí může vytisknout kdo chce.  Dalším důvodem zřejmě je to, že se s touto zbraní musíte trefit hned na první pokus. Někdy prý vydrží i dva výstřely, ale  plast je plast a tak skeptici o zbrani roztrušují, že mezi střelcem a obětí není velký rozdíl. Mít roztrženou umělohmotnou hračku v ruce když nám hrozí nebezpečí ale asi opravdu není to, po čem by většina z nás toužila. Proto nejspíš došlo na slova expertů, kteří předvídali, že hromadné vyzbrojování domácností plastem se konat nebude.

 

Zvětšit obrázek
Pistole je ze třiceti tištěných nerezových součástek.

Nyní se podle článků v tisku by to mohlo rychle změnit. Technici firmy Solid Concepts pustili do světa zprávu, že vytiskli pistoli a chlubí se, že ani po padesáti výstřelech na ní nenašli zjevné známky poškození. Navíc jejich ukázka střílí munici kalibru 45. Pětačtyřicítka již vykazuje takzvaný „stop efekt“, po němž zasažený není schopen svůj úmysl dokonat. I zásah do méně podstatné části těla útočníka vyvolá u něj  nervový šok, kdy svaly přestávají poslouchat a nelze například stisknout spoušť, nebo dokončit bodnutí nožem,...

 

Zvětšit obrázek
Jedinou kovovou součástkou na přechozí americké plastové pistoli, je úderník.

Tiskárny kovu založené na přímé slinování kovového prášku laserem (DML) se již  využívají delší dobu. Probíhá to tak, že energie laseru taví kovový materiál nanášený jako jemný prášek. K natavování vrstvičky dochází pouze v oblasti geometrie virtuálně naprogramovaného dílu. Dělají se tak například implantáty pasované na míru pacienta. Tisknou se i náhradní díly pro letecký průmysl. Stává se totiž jednodušší a rychlejší mít v dílně tiskárnu, než plný sklad součástek, z nichž většina nikdy nebude potřeba. Nedávno dokonce proběhly úspěšně zkoušky s tištěným raketovým motorem. Tisk zlevňuje i díly pro historické památky a zlevňuje jejich renovaci,... Technikům Solid Concepts nešlo ani tak o výrobu zbraně, jako spíš o provokativní reklamu. Nutno přiznat, že účinnou a že se jim podařilo nastínit budoucnost této technologie signalizující převratnou změnu mnoha odvětví. Mnozí hovoří o  technologické revoluci, obdobné té, jakou kdysi přinesla  sériová výroba.

 

Zvětšit obrázek
První plastovou pušku vyrobili v Kanadě. (Kredit: YouTube)

K ukázce dovednosti své technologie tiskaři využili plány skutečné zbraně (Colt1911), kterou ještě nedávno nosili důstojníci  americké armády. Všechny její díly vytiskli bez účasti lidské ruky. Ta se jich dotkla až při jejich poskládání. Žádné dodatečné obrábění součástek se nekonalo. I hlaveň je tištěná a má dokonce i drážkování. Střelba je tedy přesná a ne jako „plivání“ z plastových stříkaček. Tištěné kovové součástky mají prý menší pórovitost, než jakou mívaly klasické odlitky původní zbraně. Solid Concepts svým tímto tahem upoutal pozornost natolik, že prý v krátké době naváže spolupráci s tradičními výrobci palných zbraní. Mají jim dodávat součástky k prototypům, nebo celé prototypy, což má být pro výrobce levnější, než komplikované frézování a obrábění dílů pro malosériovou výrobu k provedení testů.  

Pokud vás napadlo to samé co mne, je dobré vědět, že se v Solid Concepts pustili do práce až když měli v kapse potřebnou federální licenci. I u nás je výroba základních částí zbraně  jako jsou závěr, hlaveň a tělo, trestným činem.
A je tu ještě něco. Tiskárna, na které nastávající právník vyrobil první plastovou zbraň, ho přišla na 8000 dolarů, což je zhruba 150 000 Kč.  Dnes už lepší nová přijde jen asi na 30 000 Kč, ale i to je k ceně poctivé pistole z kamenného obchodu, neadekvátní. V případě tisku z kovu je to ještě horší. Počáteční investice vychází na milion více. Články sice papouškují kompaktnost materiálu a že je lepší, než jakou mel u původních odlitků, ale tak jako cenu, zamlčuje i to, že přesnosti klasického obrábění, ani ty nejlepší tiskárny zatím nedosahují. A že kvalita ocelové slitiny, ze které je hlaveň asi také nebude pro tyto účely zrovna ta nejlepší, jinak by na střelnici nezkoušeli jen těch padesát ran... 

Odborníci na bezpečnost se již nechali slyšet, že tentokrát to již pro jisté kruhy zajímavé bude, již dnes tato technologie dovoluje rychle a hlavně nenápadně, vyzbrojit celé komando a to rýznými zbraněmi. Během několika málo let cena navíc rapidně klesne a tiskárny budou v běžné nabídce půjčoven, podobně jako jsou dnes vrtačky, svářečky, stavební stroje,...

 

První kovová pistole z tiskárny:

 

Jeden z mnoha návodů, jak vyrobit plastovou pistoli kterou nezjistí bezpečnostní rámy:

 

Grizzly - první plastová puška z tiskárny


Literatura: blog.solidconcepts.com/industry-highlights/worlds-first-3d-printed-metal-gun/
www.solidconcepts.com/


 

Datum: 10.11.2013 21:38
Tisk článku

Související články:

Velká Británie vyvíjí radiofrekvenční energetickou zbraň     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2024)
V průlomovém testu letěla společně čtveřice poloautonomních střel LRASM     Autor: Stanislav Mihulka (09.04.2024)
Dračí oheň poprvé střílel vysokoenergetickým paprskem na vzdušné cíle     Autor: Stanislav Mihulka (20.01.2024)
Lockheed Martin zvyšuje výkon laserové zbraně na půl megawattu     Autor: Stanislav Mihulka (01.08.2023)
Austrálie vyvíjí laserovou zbraň proti tankům     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2023)Diskuze:

3D Printed Metal Gun 500 Round Endurance Test

Petr Ba,2013-11-19 10:58:37

Mno, nevím jestli to nepřidali později, ale ve videu je odkaz na rozsáhlejší test než je v článku zmiňovaných 50 ran.
http://www.youtube.com/watch?v=R2L3QP5qVgo

Odpovědět

Jiří Havránek,2013-11-13 02:34:59

nevidím v článku detaily metody DML. Je to v ochranné atmosfeře či vakuu? jakým způsobem je distribuován kovový prášek, je jenom naprášen, elektrostatika? Jinak možnosti práškových materiálů např pro slinování ocelí jsou neobyčejně zajímavé a mohou sahat výrazně za možnosti klasických ocelí. Z hlediska pevnosti a houževnatosti pro tyto účely třeba materiály typu maraging.

Odpovědět

terminus technicus

Stanislav Spurný,2013-11-12 15:11:01

Sice moc často nereaguji, ale teď mi to nedá. Opakovačka je svého druhu terminus technicus. Použít takové slovo zajímavým způsobem jistě jde, ale je to jako v článku o částicové fyzice použít slovo kvark nějakým legračním způsobem. Čtenáře to může zmást. Jinak samozřejmě děkuji za článek.

Odpovědět

pořád jen ybožná přání

Oskar Zemcik,2013-11-12 13:51:24

ad. "Dělají se tak například implantáty pasované na míru pacienta". Ne nedělají, to že se o tom udělé pár článků v časopisech neynamená "že se to dělá". Bohužel o tom něco vím, protože zrovna tuhle aplikaci vyvinul kolega z práce. Je to pomalé a hlavně je to jen polotovar (je potřeba to obrobit/vyleštit atd.) Kovový výtisk je třeba vyžíhat, ale hlavně ten implantát vzchází strašlivě draho. Polotovar jedné poloviny kolenního implantátu (20ccm) asi na 20 000kč... Ty prášky pro 3d tisk nejsou zadarmo...

Odpovědět


Bohužel

Josef Pazdera,2013-11-12 15:04:21

mám jiné informace. Individuální tištěné implantáty se dělají a stále častěji. A je to jedna z věcí, kterou se v Americe nemocnice ve svých presentacích předhánějí, aby získaly prestiž a co nejvíc pacientů. Markantní je to v případech, kdy dávají dohromady účastníky po různých úrazech a automobilových nehodách. Taková náhrada čelistních kloubů, ta snad jinak ani už nepřipadá v úvahu, dříve se dělalo odléváním, ale to už je nyní dražší - musíte zhotovovat formu,... tisk je už zkrátka levnější. Stejně tak náhrady částí pánve,... na těle toho je hodně, pro co nejde dojít do skladu jako třeba pro hlavice kyčelních kloubů. A stím leštěním byste pacientovi také moc neprospěl. Měl jste zřejmě na mysli jen ty kulové části vkládané do pouzra, ale dneska je trend už jinde. Jak hlavice, tak pouzdro se dneska dělají již jako prefabrikované(sériovka) díly a mají závit a jen se šroubují na dříky,.... Ty části, co máme každý individuální (podle toho jak moc jsme kdo pokroucený) je dobré dělat individuálně (pokud to jde), ale tyto části připojované na kost, je spíš potřeba zdrsňova, ne vyhlazovat. I takové obyčejné přejetí brusným papírem je lepší než nic, pokud třeba nemáte možnost vypalovat do kovu laserem mikrokomůrky, což by bylo samozřejmě lepší, stejně jako pokrývání pórovitou keramikou, jen ne vyhlazovat.

Odpovědět


o něčem jiném

Oskar Zemcik,2013-11-14 18:54:19

Tak to ale mluvíme každý o něčem jiném, mě se při slově kovový implantát vybaví kyčelní či kolenní kloub, nikoli náhradní čelist, tam je to o něčem zcela jiném. S tím leštěním bych rozhodně prospěl, funkční plocha nemůže být drsná a ne celý implantát má zarůst do kosti.

Odpovědět


Ne, nedělají? Ale ano, dělají

Míla Vacek,2013-11-16 14:14:20

I u nás v Motole, implantáty nejsou jen koleno a kyčel :) Kloubů máme na těle poněkud povícero.
A s tím leštěním, to už je dneska přepych, dělat to tak, jak píšete. Hlavice a pouzdra se už děljí i z umělé hmoty a nebo se vyrobené pomocí robotických linek - nasazují našroubováním na tu část, co se kladivkem natlouká do kosti. Leštní na celém obrobku je již krokem vzad.

Odpovědět

Opakovačka

František Mikyna,2013-11-11 22:27:49

Tak za prvé to není opakovačka,je to samonabíjecí zbraň a je smutné že si to zrovna stránky zaměřené na jistou vědeckost uváděných materiálů nezjistí. A za druhé, pokud je to "klasická" pistole typu 1911 včetně střeliva, tak je použitý náboj 45 ACP, sice veliké ráže, ale má poměrně malé tlaky odpovídající téměř, opakuji: téměř, starým černoprachým zbraním. A co se týče noční můry balistiků, markanty na hlavni se mění již během několika set výstřelů,takže kdo si jde po vraždě zatrénovat,ten nemusí být odhalen, což autoři detektivek jaksi nevědí...(ironie,prosím, aby mi nikdo nevyčítal že si dělám legraci z vraždy).

Odpovědět


Josef Pazdera,2013-11-12 10:15:08

Pravda, od doby skládání mysliveckých zkoušek jsem toho hodně zapomenul, nicméně bych si dovolil v té větě slovo „opakovačka“ ponechat. I u plastových pistolí jsou již pokusy udělat je samonabíjecí, nicméně opakovat střelbu s nimi za použití stávajících plastů, hned tak brzo pro střelce bezpečné nejspíš nebude. Pokud bezpečné OPAKOVÁNÍ střelby jde až s touto tištěnou pistolí z kovu. Proto je v té větě slovo „opakovačka“ a rád bych ho tam ponechal. Nemyslím si, že při srovnávání tištěných zbraní, z nichž u některých opakovat střelbu jde bezpečně a těch druhých to je doslova hazard, není u popularizačního článku takový hřích, termín „opakovačka“ použít. Výstižnš v jednom slově vyjadřuje co jedna tištěná zbraň dovoluje a druhá ne.

Odpovědět

hlaveň z tiskárny

Jaroslav Lepka,2013-11-11 11:02:28

Historie výroby palných zbraní se přímo odvíjí od technologických možností své doby. Husité by mohli vyprávět. V současné době jsou laufy vyráběné rotačním kováním zastudena, aby vůbec byly schopné vydržet provozní tlaky a opotřebení během výstřelu. Nějak proto nemohu věřit, že v podstatě lepením plátků materiálu, lze vytvořit dostatečně odolnou trubku. I když uvážím možnost pomalu / hodně pomalu / hořícího prachu, např. černého prachu, jehož provozní tlak vydrží i litinová roura, zdá se mi to ze sféry sci-fi. Ale nejsem technolog a už mockrát se mi stalo, že mne technologie dohnala a předehnala. A v této souvislosti mne napadá jedno : noční můra pro kriminalisty a balistickou expertízu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz