Lupina dekontaminuje půdu od toluenu  
V Brookhavenské laboratoři vytvořili rostlinu s modifikovanou bakterií, která dokáže z půdy odstraňovat toxická organické rozpouštědla a přitom je neuvolňuje do atmosféry.

Výzkumníci dokáží vybavit rostliny pro jejich boj se znečištěním. Vpravili do žluté lupiny modifikované bakterie , které dokáží rozložit organické sloučeniny. Podle informace uveřejněné v časopise Nature Biotechnology je rostlina vybavená  těmito bakteriemi velmi efektivní při odstraňování toxických zbytků toluenu z půdy. A co víc, bakterie rozloží chemikalii uvnitř rostliny a ta jej dále neuvolňuje do prostředí. Množství toluenu uvolňovaného listy takové rostliny do atmnosféry klesne o 70%.




Bakterie Burkholderia cepacia se po „upravách“ dokáže vypořádat s organickým rozpouštědlem.

Nového požírače chemikálií vytvořil Daniel van der Lelie z Brookhavenské národní laboratoře, se svými kolegy tak, že vložil kód z bakterie Burkholderia cepacia G4, která dokáže štěpit toluen, do druhého typu bakterie, B. cepacia L.S.2.4, která se běžně ve žluté lupině vyskytuje. Toluen je ve vodě rozpustná organická látka, která se hodně používá jako rozpouštědlo. Je obsažena v řadě barev jako rozpouštědlo, je součástí lepidel, odlakovačů na nehty,…
Rostliny, které obsahovaly modifikovanou bakterii B. cepacia, a které rostly na tolenem zamořené půdě, nevykazovaly žádnou toxicitu, protože je jejich bakterie ochránily. Rostliny, které modifikovanou bakterii neobsahovaly, také dokázaly ze znečištěné půdy toluen „vytáhnout“, nedokázaly jej ale rozložit a uvolňovaly jej z listů opět do prostředí. Rostliny s modifikovanou bakterií znečišťovaly atmosféru toluenem jen minimálně. 


Lupina žlutá (Lupinus luteus) se s novou upravenou bakterií Burkholderia cepacia stává pomocníkem při dekontaminaci prostředí zamořeného organickými sloučeninami. Podle typu upravené bakterie budou rostliny specializované na různé typy znečištění.

Nyní  se již výzkumníci chystají na vpravování do rostlin endofytických bakterií, které by rozkládaly pesticidy a herbicidy, které zůstávají v plodinách i po jejich sklizni a které se stávají problémem zdravotní bezpečnosti potravin.
Dalším cílem Lelielova týmu je rozšíření pokusů i na další rostliny, především na topoly a vrby. Od nich si slibují, že budou čistit kontaminované spodní vody.


Laboratoř Brookhaven je situována na Dlouhém ostrově v Atlantickém oceánu blízko New Yorku. Pracuje zde 3000 vědeckých a pomocných pracovníků a vzešlo odsud šest nositelů Nobelovy ceny.
Datum: 30.04.2004
Tisk článku


Diskuze:

chybička

chemik,2004-05-03 07:49:21

IMHO rozpustnost toluenu ve vodě je velmi nízká (kolem 0,05 g/100 g vody).

Odpovědět

Mimochodem, toto bude v budoucnu možná velice atra

Pavel Brož,2004-05-01 19:24:58

V asi rok starém 100+1 byl docela zajímavý článek o tom, jaké rostliny a k dekontaminaci od čeho se už dnes využívají. Záběr je široký, od rtuti či jiných těžkých kovů až po ropu a organická rozpouštědla. Dokonce i rostliny, které neumí příslušné kontaminanty rozložit (např. v případě těch těžkých kovů), se dají využít k velice efektivnímu vyčištění půdy tím, že se hromadně vysejí, sklidí, a ve specializované spalovně spálí - po dvou třech takových sklizních je ta půda většinou již dokonale čistá (musí se samozřejmě volit ty druhy rostlin, které daný kontaminant velice účinně z té půdy dobývají). Zatím je tento obor stále ve svých začátcích, v budoucnu se bude ale bezpochyby rychle rozvíjet.

Odpovědět

Inu ano.

Josef Pazdera,2004-04-30 09:31:45

Dik pajoutovi i všem dalším, kteří mi takto budouv budoucnu pomáhat vylepšit příspěvky i po stránce jazyka českého, kterého si vážím, ale on mne evidentně ne.
Josef

Odpovědět

to je dobrá zpráva,

pajout,2004-04-30 09:00:25

mám rád Osla za to, že mně - nebiologovi - zpřístupňuje spoustu informací z oborů, ve kterých jsem diletant. Obsah přesně odpovídá mým představám. Ale ta čeština je hrozná, pane Pazdero... Napsat "toxické organické rozpouštědla"...

Odpovědět

Úžasné; doufám, že je to pravda.

Saša,2004-04-30 08:32:59

Ovšem ekoteroristé všech odstínů nepochybně začnou proti tomu útočit. Vždyť jde o genetické manipulace a navíc by to mohlo uvolnit lidstvu ruce k "ještě nezodpovědnějšímu znečišťování".

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz