Trojnásobná spotřební daň na tabák - celosvětově!  
Opatření navrhované lékaři v New England Journal of Medicine získává stále větší podporu. Jako jediné by bylo schopno realizovat záměr WHO z loňského roku – snížit do roku 2025 počet kuřáků o třetinu, přitom by zvýšilo příjem do státních pokladen a navíc zhatilo plán dvěma stům milionů závisláků v tomto století předčasně umřít. 

Zvětšit obrázek
Kuřačka od Vincenta van Gogha (1885). Kredit: Van Gogh Museum

K vypracování studie s neslýchaně razantním opatřením vedl zdravotníky krajně znepokojující trend zlozvyku vdechování kouře. Oddává se mu stále větší část populace a hrátkám se smrtí propadá celosvětově již polovina mladých mužů a 10 % žen. Zatímco ještě před třemi roky si nikotinová závislost vybrala tu nejvyšší daň „jen“ od 5 milionů z nich, během několika desítek let to má být již 10 milionů.  

 

Řešením je podle studie takové zvýšení spotřební daně, která povede ke zdvojnásobení maloobchodních cen cigaret, což by snížilo počet kuřáků o třetinu. Nástrojem by měla být trojnásobná daň na tabák. Jen ta by přivodila podstatnou věc – zmenšení rozdílů v cenách mezi levnými a drahými cigaretami. A jen to má podle kanadských expertů šanci motivovat lidi přestat kouřit. Jiná řešení by totiž vedla jen k přechodu na levnější kuřivo. Zvláště efektivní by navrhované opatření mělo být v zemích s nízkými a středními příjmy, kde nejlevnější značky cigaret jsou stále levné a prakticky dostupné všem. A právě v těchto zemích jsou prognózy pro mladou generaci ty nejhorší. Zdražení tabákových výrobků by nebylo řešením jen pro chudé,  zlepšilo by, i když méně, situaci v bohatých zemích. Tak, jak k tomu došlo ve Francii poté, co vláda zavedla daně a k čemu navíc napomohla inflace let 1990 až 2005. 

 


Scénář celosvětového uvalení trojnásobné spotřební daně na tabák si poměrně rychle získává podporu medií. Hodně tomu napomohl Prabhat Jha, ředitel Centra pro globální výzkum zdraví a profesor na University of Toronto svým sloganem: "Smrt a daně jsou nevyhnutelné, ale nemusí být v tomto pořadí."

 

 

Zvětšit obrázek
Sir Richard Peto, profesor Oxfordské univerzity: "Po celém světě, kolem půl miliardy dětí a dospělých mladších 35 let již je, nebo se brzy stane kuřáky. Jen málo komu se z této závislosti poštěstí vymanit. Navrhované řešení má šanci neblahý trend zvrátit.“

Globální zdražení cigaret nejspíš padne na úrodnou půdu i u členů Valného shromáždění, Organizace spojených národů a u Světové zdravotnické organizace. Ty totiž mají nějakou formou snížení prevalence kouření ve svých programech zamontované a stále důrazněji apelují na vlády aby zavedly taková opatření, kterými by během nadcházejícího desetiletí, snížily počty předčasných úmrtí na rakovinu a jiné chronické choroby alespoň o čtvrtinu.

 

Tabák, správně tabakismus, má jen v Kanadě a Spojených státech na svém kontě 200 000 úmrtí ročně.  Zubatá si kvůli němu každoročně přijde pro 120 000 mužů a 80 000 žen. Zdvojnásobení cen cigaret by 70 000 z nich ročně zachránilo. Nejen vlády těchto zemí by navrhované opatření a zlepšení situace mohly uvítat. Bojkotovat by to nemusel ani zbytek světa. Celosvětové opatření by totiž žádnou z vlád neznevýhodnilo. Ze studie vyplývá ještě jedna věc, na kterou by autority mohly slyšet. I když by vyšší tabáková daň přivodila snížení spotřeby cigaret, jejich vyšší cena by vše kompenzovala a výsledkem by bylo vytahání kuřákům z kapes do státních pokladen dalších 100 miliard USD ročně. Možnost získat prostředky navíc na látání chatrných zdravotnických rozpočtů bude lákavou vidinou pro všechny. Zvláště když se dá ospravedlnit tím, že to dělají všichni a vyplývá to z požadavku WHO.

 

Před úkolem rozmluvit začínajícím kuřákům provést hovadinu s nikotinovým opojením, stojí každá společnost. Neslýchaně vysoká daň na tabák by nejspíš byla velmi mocnou pákou. Mladým dospělým, kteří by v důsledku zavedení takového opatření kouřit nezačali i těm co by s kouřením přestali, by to přidalo deset let života.


Kouření v číslech:

 
V České republice kouří zhruba 30 % lidí starších patnácti let a kouření propadá stále více dospívajících, převážně žen. Na nemoci způsobené kouřením umírá ročně okolo 18 000 osob. Padesát lidí denně. Kredit: Sillyputtyenemies, Wikipedia

- Na celém světě kouří 1,3 miliardy osob, většina jich je v zemích s nízkými a středními příjmy.
- Dvě třetiny všech kuřáků žije v Číně, Indii, Evropské unie, Indonésie, Spojených státech, Rusku, Japonsku, Brazílii, Bangladéši a Pákistánu. (Seřazeno sestupně)
- Čína spotřebovává více než 2 biliony (10 na dvanáctou) cigaret ročně, na celém světě kuřáci vydají za vdechování kouře asi 6 bilionů dolarů.
- Kouření způsobuje asi 12 až 25 procent všech úmrtí ve středním věku mužů v Číně, Indii, Bangladéši a Jižní Africe
- Z několika studií vyplývá, že zvýšení ceny cigaret o 50 procent snižuje v průměru jejich spotřebu o 20 procent. Silnější efekt má opatření na mladé a chudé.
- Ve většině zemí s vysokými příjmy činí 50 - 60 procent z prodejní ceny krabičky cigaret připadá na spotřební daň (podle hmotnosti tabáku, a s tím je pro tabákový průmysl obtížné manipulovat). V zemích s nízkými a středními příjmy tento podíl činí pouze 35 až 40 procent.
- I když v poslední době na celém světě došlo ke zvýšení daní z tabákových výrobků a představuje již pro vlády zisk 300 miliard dolarů, ztrojnásobení daně by zdvojnásobilo cenu balíčku cigaret, snížilo spotřebu o jednu třetinu a ještě by přineslo do státních rozpočtů  dalších 100 miliard USD.
- Nízká spotřební daň je hlavní důvod, že cigarety jsou v zemích s nízkými a středními příjmy levnější, než v zemích s vysokými příjmy.
- Asi 10 procent všech konzumovaných cigaret je pašovaných.

 


Předkládané studii ale přece jen něco chybí. Razantní zdražení by bylo vodou na mlýn pašerákům, šíření nekvalitních a škodlivějších padělků a všem zlořádům spojeným s šedou ekonomikou. Chybí jí kapitola věnovaná nutnosti posilování státního represivního aparátu a ta by zajímala nejspíš i nás, nekuřáky.


 
Literatura:
New England Journal of Medicine
Připojujeme video doporučené v diskusi P. Přibylem:


 

Datum: 03.01.2014 09:55
Tisk článku


Diskuze:

kterak vynutit větší spotřebu trávy

Antonin Stefka,2014-01-11 10:29:59

jiný efekt to mít nebude :D

Odpovědět

Ničemu to nepomůže

Lukáš Kment,2014-01-05 12:53:25

Vyšší daň ničemu moc nepomůže. Stačí se podívat na současný trend. Majetnější při zdražení přejdou na levnější značky. Méně majetní pak kupují tabák různě po tržnicích a balí si doma sami cigarety. Problém je v tom, že tento tabák má zcela jinou kvalitu než ten, který jde do cigaret. Mnohdy je to prakticky odpad a zdravotní následky jsou pak mnohem horší.
Stejné je to s přechodem na e-cigarety, kdy si lidé kupují slepě náplně naprosto kdekoli a ani vlastní neví, co v tom všechno je.
Ono by úplně stačilo zajistit, aby si mládež do 18 let ty cigarety skutečně nemohla koupit. Většina z nich začne z frajeřiny nebo proto, že to vidí doma. A bohužel není nejmenší problém pro ně, si ty cigarety koupit, i když je to zakázané.

Odpovědět

Co s důchodci?

František Luft,2014-01-04 22:06:56

Omezením počtu kuřáků a prodloužením délky dožití se zvětší problém s financováním důchodového systému a sníží životní úroveň důchodců. Z toho důvodu bych kouření reguloval jen do té míry, aby kuřáci neobtěžovali nekuřáky (zákazy ve veřejných prostorách). Problém s černým trhem byl zmíněn a investice do jeho potírání započteny v kalkulaci nebyly. Lidem bych nebral možnost zkrátit si život když jim samotným na délce nezáleží.

Odpovědět

totalitka

Jaroslav Kohout1,2014-01-04 18:13:40

Je moje vec, jestli chci umrit predcasne nebo ne ... Zasrany totalisti chtej zase organizovat lidem zivot ... Proc neutocej na stat a jeho "statni zdravotnictvi", ktery absolutne nereflektuje zivotni styl pojistencu ? ... Soukroma pojistovna by urcite zkasnula kuraky (fetaky, hazardery, ...) vic a vznikl by samovolnej tlak na minimalizaci koureni ... no nic, radsi nemluvit :)

Odpovědět

Vysoká spotřební daň

Jiří Kocurek,2014-01-04 16:57:49

vede pouze k rozvoji černého trhu. Alkohol je zdaněn 1400% sazbou (tisíc čtyřista, to není překlep). Běžná cena lihu je kolem 20 Kč/litr, daň je 285 Kč/litr.
Následky zvýšení sazby spotřební daně z 265 na 285 Kč/litr v roce 2009:
- 47 mrtvých (oficiálně přiznaných)
- pokles výběru spotřební daně o 10 %
* pokles výběru je vyšší než zvýšení sazby.

Odpovědět


Palo Priezvisko,2014-01-04 19:44:37

hm, len akoby to na uliciach vyzeralo, keby liter vodky stal 10 korun...

Odpovědět


Stejně jako to tam vypadá teď Palo

Jenda Krynický,2014-01-04 20:58:48

Pár týdnů by si někteří užívali co si můžou dovolit vychlastat a pak by se to vrátilo do současnýho stavu.

Odpovědět

Keby bolo

Tomáš Štec,2014-01-04 14:41:56

Keby bolo zdravotné poistenie riadnym komerečným produktom, bolo by fajčenie zaradené medzi rizikové faktory, ktoré buď významne zdvihnú poistné, alebo úplne poisteniu zabránia.

Ale čo potom obyvatelia veľkých miest, kde je ovzdušie tiež dosť znečistené? Boli by poistiteľní tí?

No, u nás by významne pomohlo, keby sa skutočne pri predaji cigariet kontroloval vek aspoň 18 rokov a kto bude predávať (aj sprostredkovať; aj alkohol) mladším, príde o obchod. Nie je predsa možné, aby pravidelne fajčili decká okolo 15 rokov – kde berú tie cigarety?

Tiež sa mi páčia nápady s jednotnou krabičkou pre všetky značky – menej lákavých farieb.

Odpovědět


Prodej

Vojtěch Kocián,2014-01-04 17:51:25

Cigarety mladistvým stejně kupují starší kamarádi. Razie nějaký efekt mít budou, ale nejspíš ne zásadní. Jako u alkoholu - razie jsou, občas někomu zavřou hospodu, ale mladiství chlastají pořád. Viděl jsem výsledky jedné ankety a nejčastější odpovědí na otázku "Kdo vám poprvé nabídl alkohol?" bylo: "rodiče". Pro mě to překvapení nebylo a to nikdo z rodiny na alkoholu závislý není a nebyl. Pravda, u cigaret by taková anketa dopadla nejspíš jinak. Alkohol v rozumné míře je (alespoň u nás) tolerovanější drogou a tabák v "rozumné" míře (maximálně jednu cigaretu denně) užívá málokdo, protože závislost vyžaduje více.

Odpovědět


Rizikový faktor?

Jan Kment,2014-01-05 14:36:49

Rád bych viděl tu statistiku, která praví, že jsou kuřáci během života nemocnější (stejně bych asi nevěřil). Ze zkušenosti vím, že se kuřáci doktorům více vyhýbají a tím pádem na nich zdravotnictví spíš ušetří. A pokud skutečně umírají dříve (je to pravděpodobné, už proto, že své zdraví zanedbávají i v jiných směrech) státní kasa spíše ušetří na důchodech a prebendách pro seniory, kterých není málo!

Odpovědět

zábava?

Peter M1,2014-01-04 12:01:51

Lenže cigarety nie sú už len zábava. Keď idem vo firme na obed a pred jedálňou postávajú pracovníci a upalújú jednu od druhej silno mi to pripomína knihu: Obchodníci s vesmírem, kde cituju z recenzie:
Klasickou ukázkou je konzumní kolotoč Šumsi, Krachle, Superky: po dlouhé směně bez jídla se člověk napije Šumsi, to v něm vyvolá pocit hladu, zažene jej sušenkami Krachle a pak si dá cigaretu Superku, která v něm probudí žízeň. A tak dále a stále dokola.

Odpovědět

dobrodinci národa

P Pribyl,2014-01-04 09:39:34

http://www.youtube.com/watch?v=ImRcojN9elQ

Odpovědět

Tabakismus je to jediné, co škodí?

Bořivoj Wojnar,2014-01-03 21:17:28

Alkohol je rovněž škodlivý, příliš tučná jídla mají za následek obezitu a další smrtelné choroby, které obezita podporuje, škodí řepný i třtinový cukr, umělé tuky i tuky živočišné. Škodí málo pohybu ale i jednostranný pohyb, o vrcholovém sportu ani nemluvě.
Takže by bylo dobré toto všechno trojnásobně zdanit nebo zakázat, ne?
Nejhorší pro zdravý rozum jsou fanatici. Čehokoliv.

Odpovědět


Palo Priezvisko,2014-01-03 21:58:53

suhlas

Odpovědět

Když se to posledně s tím alkoholem tak osvědčilo

Jenda Krynický,2014-01-03 20:42:15

tak proč to tentokrát maličko neupravit a nepřesunout na cigarety?

Odpovědět

Champix

Jan Tošovský,2014-01-03 20:17:48

Souhlasím s autorem, že té studii chybí reálný pohled na věc, že razantní zdražení by bylo vodou na mlýn pašerákům atd. Osobně věřím, že mladí by si kouření rozmysleli, kdyby nebylo 'in' a nemohli by ho provozovat tam kde se obvykle baví - v barech, v hospodách, na zábavách. Ale to je nepřijatelné pro 'už' kuřáky. Na nich si vyláme zuby i razantní zdražení. Jim by snad pomohlo nějaké dotované odvykání. Slibně vypadá lék Champix, který obsadí nikotinové receptory a tak kuřáci ztratí na kouření chuť. Úspěšnost je dle tisku až kolem 40%. Sem bych směřoval ty finance - zadotovat vývoj nějakého generika - nevím, nevyznám se v tom, ale kdyby to bylo kuřákům dostupné za rozumný peníz, myslím, že by to z nich řada ráda zkusila.

Odpovědět

zdaňme, zakážme čo sa dá!!!

Martin Adamat,2014-01-03 20:00:20

Práve naopak, treba zaviesť nefajčiarsku daň, lebo neprispievajú do štátneho rozpočtu.

Odpovědět

Naftová auta a kontejnerové lodě zrušit...

Jaroslav Mrázek,2014-01-03 17:24:45

A zakázat pálení uhlí a zvláště dřeva (polétavý prach) a nějaké cigarety budou oproti tomu statistickou chybou. Ne, že bych smraďochy měl rád, ale za dost rakoviny mohou mikročástice z nafty a spalování v domácnostech. Problém je, že čistá atomová energetika, která by nahradila topení tuhými palivy je zelenými teroristy dehonestována. Lze se domnívat, že proto, aby nebylo moc důchodců a tím potřeba peněz pro ně. Je jednodušší je odrovnat diesely a topením v kamnech ...

Odpovědět


Nebylo by to spíš naopak?

Vojtěch Kocián,2014-01-03 19:54:11

Pokud je i teď v relativně zamořeném prostředí kouření významným činitelem v nárůstu nemocnosti, nebylo by pak v čistém prostředí statisticky ještě významnější? Jen se ptám, čistá energetika a doprava by byla jistě fajn.

Odpovědět

e-cigarety

Jack Ketch,2014-01-03 17:16:38

Za jediný rok se snížil počet kuřáků v Británii (a asi i jinde ve vyspělém světě) díky e-cigaretám asi stejně, jako za deset let regulací a danění. Značná část kuřáků, kteří se snaží přestat, to zkouší přechodem na e-cigarety, zdraví patrně téměř neškodné.
A co na to vlády? Zregulovat, zdanit, zdražit, zakázat! Místo toho se vymýšlí další nesmysly se zvyšováním daní na cigarety se všemi důsledky, které tady byly zmíněny dříve.
K tématu doporučuju skvělou řeč Matta Ridleyho dostupnou například zde: http://www.mattridley.co.uk/blog/regulation-of-vaping-could-kill-people.aspx

Odpovědět

Bože!

Jan Kment,2014-01-03 16:44:28

Že tohle ještě někoho baví. Copak si lidé neničí zdraví tisícerým způsobem, mimo jiné i tím tolik vychvalovaným sportem. Podle mě to je bohapusté odvádění pozornosti od skutečných problémů!

Odpovědět

Jiné řešení

Josef Vyskočil,2014-01-03 14:48:41

A co kdyby místo restriktivních opatření zkusili vědci vypěstovat geneticky modifikovaný tabák, jehož kouření by minimálně škodilo zdraví. Mohlo by to být výhodné i pro tabákové koncerny protože by se spotřeba cigaret mohla výrazně zvýšit - zakouřil by si i kdejaký nekuřák :-)
a při stávající sazbě daní by zvýšená spotřeby byla i přínosem pro státní pokladnu, naopak snížení škodlivosti na zdraví by znamenalo snížení nákladů ve zdravotnictví.

Odpovědět


myslím,

Matyáš Patlevič,2014-01-03 18:14:51

Odpovědět


myslím,

Matyáš Patlevič,2014-01-03 18:21:16

že to nebude tak snadné. Vetšina těch škodlivých látek vzniká až tím hořením a taky by asi došlo k dost drastické změně chuti... Ale ty e-cigarety jsou slibné řešení, asi ne v současném stavu - prý škodí stejně, ne-li víc, kvůli absenci kontrol a legislativy kontroly nařizující.

Odpovědět


No ... ony ty elektronické cigarety ...

Jenda Krynický,2014-01-03 20:49:08

většina stejně jenom potřebuje cumlat v puse nějakou náhražku bradavky. Pokud možno vyhřívanou. Udělejte jim dudlík, opentlete ho patřičnou reklamou a budou cumlat jak diví.

Odpovědět

Komunisti

Andrzej Kowalski,2014-01-03 12:19:05

Stará známá komunistická. Víme lépe než vy, co je pro vás dobré, jak máte žít, a taky vás k tomu donutíme.

Odpovědět


Palo Priezvisko,2014-01-03 20:57:51

naozaj si myslis ze 100% ludi sa vie zodpovedne rozhodovat?

Odpovědět

Honza Dobrák,2014-01-03 11:42:04

Na první pohled to zní jako dobrý nápad. Zvýší se daň, zachrání se životy. Bohužel se obávám, že důsledky budou mnohem komplikovanější a nepředvídatelné a ne jednoznačně pozitivní.

Určitě by to spoustu lidí odradilo, ale taky by to vytvořilo možná největší obchodní příležitost pro organizovaný zločin. Viz válka proti drogám.

Sám bych nejraději viděl, pokud by lidé přestali kouřit, ale nevidím k tomuto cíli tak jednoznačnou cestu.

Odpovědět

Hmm...

Vojtěch Kocián,2014-01-03 11:25:28

Ani jako nekuřákovi z nekuřácké rodiny se mi to moc nelíbí.
Především to výrazně zhorší životní situaci již závislých chudých lidí (což bude mít za následek nárůst kriminality), podpoří to samopěstitelství (nic proti němu, ale proti nemocem z kouření to nepomůže), začnou se užívat jiné drogy, které se stanou levnějšími než tabák plus ty další efekty zmiňované na konci článku. I ten pozitivní přínos pro státní rozpočty je diskutabilní vzhledem k tomu, na kolik mohou přijít represivní opatření a kolik převezme černý trh.

Odpovědět


Daniel Fakla,2014-01-03 15:37:51

Suhlasim.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace