Zklamání z antioxidantů  
Staří praktici už dlouho tvrdí, že doplňky s antioxidanty riziko rakoviny mohou zvyšovat. Mladí ne praktici z universitní laboratoře v Göteborgu nejspíš přišli na to, proč.


 


Tradičně oblíbený antioxidant nutričních doplňkářů je i vitamin C. Zvláště pokud kouříte by vám vitamínové potravinové doplňky mohly škodit.

Není dne aby do nás odněkud nehustili, že bez vitamínových doplňků budeme nemocní, rychle zestárneme a že na tom budeme hůře s rakovinou. Týmu vědců z univerzity na západním pobřeží Švédska ale vyšlo u myší něco jiného. Když zvířatům do žrádla doporučované antioxidanty přidali, vedlo to u nich akorát k tomu, že jejich původně malé plicní nádorky začaly být agresivní, tvořily řadu metastáz a hlodavcům se jejich zdraví rapidně zhoršovalo. Je to k nevíře, ale to, co nám má prospívat, chlupáčům škodilo. Výsledky tohoto pokusu hrají do karet praktikům z klinik, kteří něco podobného tušili už dlouho. Co teď s tím? Kdo z nás si může být jist, zda v sobě náhodou nějaký ten nádůrek nevědomky už někde nehýčká. Vědci si za svým tvrzením stojí a varují, že u přípravků s poznámkou antioxidanty, bychom měli být více než zdrženliví. Zvláště pak nemocní s chronickým zánětem průdušek, rozedmou plic, obstrukční plicní chorobou (CHOPN), nejvíce pochopitelně kuřáci, kteří si zadělávají na to všechno.


 


Z N-acetylcysteinu udělala reklama největšího hrdinu v boji s volnými radikály. Bez jeho suplementace z nás mají být trosky s pomalou regenerací a nechráněné před zraněním.

A co my nekuřáci? 
Prý také. I nám se každý den v buňkách někde něco poláme. A i když jsou mutace DNA běžnou součástí buněčného kariérního růstu, pošramocení tohoto operačního programu vždy znamená hrátky s čertem, kterému je záhodno se rychle a nekompromisně postavit čelem. Buňky čelo nemají a tak se této hrozbě staví aktivací genu P53. Je to jakýsi „alarm prográmek“, který buňce hatí chuť na „sex“, respektive na její přirozené choutky k množení. Během naordinovaného klidu na lůžku u ní pak nastupuje opravářská četa, která se patřičným enzymatickým náčiním pokouší poškozenou DNA zalátat. Když se nedaří, spouští „padesát trojka“ kaskádu enzymatických dějů, která přesvědčí buňku k sebeobětování. Ta altruisticky, ve prospěch celku, spáchá sebevraždu, učeně se tomu říká apoptóza.

 

Role radikálů

Máme ho brát třikrát denně, spolu s vitamínem C. V krabičkách se schovává pod celou řadou názvů: Acetylcystein, N-acetylcysteine, N-acetyl-L-cystein, nejčastěji však jen jako účinná látka “NAC”.

Riziko vzniku poruch všeho druhu v buňce, včetně námi nyní uvažovaného poškozování DNA, zvyšují volné radikály. Ve velkém vznikají v takzvaných „špinavých provozech“ buňky - mitochondriích, které zajišťují energetické potřeby. Radikálový „odpad“ se do těl dostává i z vnějšího prostředí. Ať už je jeho původ jakýkoliv, genetickému kódu neprospívá a v podstatě platí, že, čím více takového poškození, tím více rakoviny. Antioxidanty umí volné radikály vychytávat a tak mají rakovině předcházet. Tak se to všude píše. Jenže s touto logikou jsou nynější výsledky pokusů prováděných ve Švédsku poněkud na štíru. Podle všeho si zdravé buňky volné radikály dovedou vybalancovat samy lépe, než když jim v tom výživovými a vitamínovými doplňky začneme pomáhat.

 

Vědci se snaží výsledky nějak vysvětlit a přichází s nápadem, že na jedné straně buňky zlé radikály neutralizovat musejí, ale že nejspíš asi bude pro ně dobré, když taková neutralizace nebude dokonalá. Jisté zachování „rizikového“ prostředí prý opravné systémy udržuje akční a nelenošivé. Experiment s vitaminem E a N-acetylcyseinem jakoby teorii „usnutí na vavřínech“ dával za pravdu.

 

Zvětšit obrázek
Protein p53 byl nazván podle molekulové hmotnosti 53 kilodaltonů. Jeho stejnojmenný gen máme na 17 chromozomu. Ve skutečnosti má jen 43,7 kDa, ale název mu pietně zůstal. Pro svou náplň práce ochránce před zdivočelými rakovinnými buňkami ho známe spíš pod přezdívkou strážce genomu. Ze Švédska nyní zaznělo, že antioxidanty z našeho anděla strážného, dělají invalidu. (Kredit: Thomas Splettstoesser, Wikipedia)

Lže reklama?
Výslovně ne. V intencích toho, co se na příbalových letácích dočteme, jsou ve snižování volných radikálů vitamíny skutečně zdatnými borci. A v tom, že volné radikály poškozují DNA mají také pravdu. Potravní doplňky s antioxidanty riziko poškození  DNA snižovat mohou. To převratné a varující, s čím nyní přišli Švédové ale říká, že antioxidanty nehrají jen na jednu stranu a že proteinu p53 ztěžují jeho schopnost již zvrhlé buňky s poškozenou DNA najít. A to je v boji s rakovinou  kontraproduktivní. Na myších se ukázalo, že tato horší stránka vitamínových doplňků, spojená s působením na protein přezdívaný „anděl strážný genomu“, převládala. Schopnosti p53, tohoto zabijáka  v rukavičkách, jak mu mnozí říkají protože v buňkách spouští smrtící enzymatické procesy, bychom neměli zatracovat. Jeho práce s buňkami s poškozenou DNA je pro nás důležitá. Místo toho, abychom si ho hýčkali, tak z něj polykáním vitaminu E a N-acetylcysteinu nejspíš děláme invalidu.  Nejde jen o špatný vliv na buňky myší, protože i když ve Švédsku rozšířili své pokusy na ty lidské uměle pěstované v kultuře, jejich boj s rakovinou dopadal po přídavku antioxidantů stejně tristně. Z toho vědci usoudili, že co do potřeby hlídacího proteinu p53 se my lidé od myší nelišíme.

 

V dobré víře
Víra už napáchala hodně škod, i ta ve správnost závěrů laboratorních výsledků ve snaze léčit rakovinu. Proto teď výzkumníci na nějaký čas zaměňují pipety za tužky a začínají se věnovat zdravotním záznamům. Chtějí prověřit pacienty, na nichž jejich ošetřující lékaři s předepisováním vitamínu E a N-aceytlcysteinu nešetřili. Rakovina plic a nejspíš i nějaká jiná, by na nich měly řádit víc. V žebříčku zkorumpovanosti si Švédsko stojí dobře (stabilně je okolo třetího místa, Česko se loni dělilo s Namibií o příčku šedesátou), mnozí proto už nyní nepochybují, že se poznatek škodlivosti vitamínových doplňků zjištěný na hlodavcích a lidských buňkách ve skle, zopakuje v Västergötlandu i v reálu. Těžko říci, zda se na konečný verdikt máme těšit. Už tím, co zveřejnili nyní, nás seveřané připravili o dobrý pocit z toho, co všechno děláme pro své zdraví. S neskrývanou škodolibostí lze dodat, že my, co jsme více vystaveni riziku vrtání do kolena, na tom  budeme tentokrát lépe. 

 

Literatura 
V. I. Sayin, M. X. Ibrahim, E. Larsson, J. A. Nilsson, P. Lindahl, M. O. Bergo, Antioxidants Accelerate Lung Cancer Progression in Mice. Sci. Transl. Med. 6, 221ra15 (2014)

 

Datum: 02.02.2014 12:03
Tisk článku


Diskuze:

Jak užívat antioxidanty, aby zpomalovaly stárnutí?

Dalibor Dobrota,2014-08-02 16:05:44

Občas se objevují články, že antyoxidanty nemají účinek, že vyvolávají rakovinu, nebo zhoršují zdravotní stav. Proč to je?

Jednak vy si nemůžete zvolit antioxidanty, které užíváte náhodně. Např. jen samé nejsilnější antioxidanty na světě nebo 1000x účinnější než Vitamím E. To by vám neúčinkovalo. Je potřeba aby užívané antioxidanty byly v rovnováze. Více o tom na potravni doplnky k omlazení.

Další věc, kterou nikdo nezmiňuje je rozpustnost v tuku a ve vodě, tak aby antioxidant mohl proniknout přes hemato-encefalickou bariéru a buněčné membrány do jádra buněk. Ruští vědci pod vedením akademika Skulačeva dosáhli s upraveným antioxidantem 2-3 násobné délky dožítí prasat a koní. Léčivý přípravek již registrovali v Rusku a je schválen pro veterinární a humánní užití.

Přitom je to tak jednoduchá sloučenina, že mohla být klidně vytvořena již před 30 roky. Je v něm použit 80 let starý antioxidant. Ruský miliardář Олег Дерипаска dostal starch ze smrti a zaplatil 50 мил. рублей na výzkum академика Скулачева

Академик Владимир Скулачев, Директор Института физико-химической биологии им. Белозерского, придумал мощный антиоксидант-геропротектор и получил награду Орден «За заслуги перед Отечеством» IV степени

Antioxidanty byly prozkoumány a popsány v knize Antioxidants z roku 1956. Od té doby nebylo nic nového objeveno, ale nové články vynechávají a zanedbávají důležité informace.

Když chcete stabilizovat olej, potřebujete přidat antioxidant, synergistu a donor protonů. To je jednodruhová sloučenina napadaná jen peroxylovými radiká
ly. V organismu se vyskytují 4 druhy radikálů:
Hydroxylové
peroxylové
superoxidový anion
singletový kyslík
nitrilové radikály.

Když chcete ochránit organismus, je to složitější:
skládá se z obrovského množství sloučenin, každá má jiné nároky na ochranu.
Pokračování na http://www.dobrotaprozdravi.cz/potravni-doplnky-k-omlazeni/

Odpovědět

Kousek pravdy: Perrin Gallernau aka...

Jc Bill,2014-02-11 22:30:16

"Ano promujem tieto produkty. Najprv sa musí užívateľ presvedčiť, že mu pomáhajú ako mne. Produkty si kupuje sám a obchod môže v ktoromkoľvek mesiaci prerušiť alebo skončiť."

https://www.google.cz/search?q=wannabeeP+vitamíny

http://old.stream.cz/profil/seznam.cz/WannabeeP

http://pokec.azet.sk/wannabeep

http://disqus.com/WannabeeP/

http://debata.pravda.sk/profil/debata/wannabeep/

http://referaty-seminarky.sk/marxizmus/

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=Wannabeep

Ano, je to v podstatě profesionál, co se propagace vitamínů, teologie, trollingu, žvatlání nesmyslů a urážek týče. Všechno to začalo v pubertě, v rigidním katolickém prostředí... mám pokračovat? Kdo další krom mnoha mírumilovných křesťanů by chtěl tomuto... této... ehm... napsat? Zavolat? Poznat rodinu? Zákazníky? Kolegy? Kdyby nebyl tak neuvěřitelně pitomý, tak tak jsem to obchodní know how nikdy neprokoukl a to jsem přitom na přesně takovouhle zranitelnost internetových fór už párkrát přednášel.

Odpovědět

Boli ste niekedy vo Vietname?

Perrin Gallernau,2014-02-04 04:31:00

Niektore vitamíny si telo vytvára v hrubom čreve, ale pretože na rozdiel od ošípaných nejeme vlastné výkaly (toto správanie niektorých národov sa tak stáva pochopiteľnejším), dopĺňame si ich kvalitnou zeleninou, a ovocím alebo lepšie, vyváženým synergickým reťazcom 13 vitamínov.

Odpovědět

Sieť 5 antioxidantov (do seba zahľadených)

Perrin Gallernau,2014-02-04 04:18:50

Zvláštnosti, niektorých zložiek zo siete antioxidantov:
Kyselina lipoová – matka antioxidantov, lebo jej posobením sa recyklujú všetky ostatné antioxidanty a ona sama sa vie zrecyklovať . Pre svoje zanedbateľné množstvo v tele, bola vylučená z pomedzi vitamínov. Pre ilustráciu: z 10 000 kg hovadzieho mäsa sa podarilo izolovať len 30 mg.
Vitamín E – je to vlastne E komplex z 8 zložiek, kde každá zložka Ealfa, Ebeta, Egama, Edelta obsahuje tokoferol a tokotrienol. Majú tú istú antioxidačnú funkciu ale tokotrienoly vzhľadom na svoju molekulovú veľkosť sa dostanú na ťažkodostupné miesta bunky a chránia pred aterosklerózou. Udržiavajú tepny mladé zvnútra a pokožku mladú zvonka. Sú 40 až 60 krát recyklovateľnejšie než tokoferoly. Tokoferol Egama je napr. dôležitý pre ochranu fajčiarov.
Priemyselne vyrábaný vitamín E vôbec neobsahuje potrebné tokotrienoly.
Koenzým CoQ10 – podporuje funkciu mytochondrií - našich „elektrárničiek“ v bunke, prispieva k rozpúšťaniu nánosov na vnútorných stenách tepien a upravuje tak tlak krvi, spolu s vitamínom E chráni pokožku pred UV žiarením, teda pred rakovinou kože.
Glutation – jeho primárnou úlohou je zbavovanie tela peroxidu vodíka, ktorý sa vytvára pri oxidácii tukov a bielkovín po poškodení voľnými radikálmi. Je nielen antioxidantom , ale je nevyhnutný pri syntéze DNA na bunkovu replikáciu. Vedci si nevedeli vysvetliť ako sa glutation dostáva do tela, keď po orálnom užití ho vždy zničí žaludočná kyselina chlorovodíková. Užívať glutation formou vitamínových doplnkov je teda absolútne zbytočné. Naše telo si ho vytvára samo a recykluje ho kyselina lipoová.
Vitamín C - chráni pred skorbutom, je dôležitý pri tvorbe kolagénu – ten drží našu pokožku pokope. Chráni pred šedým zákalom. Je otočnou pákou v sieti antioxidantov.

Odpovědět

Synergický řetězec

Barbara Smith,2014-02-03 19:47:08

Dobrý den, kde si mohu zjistit více o zmiňované synergii, recyklaci.. vitamínů? Nějaká kniha? Děkuji :-)

Odpovědět


Človek, ktorý s vitamínami v laboratoriu spával

Perrin Gallernau,2014-02-04 03:57:31

Lester Packer
a jeho kniha
Antioxidant Miracle

Odpovědět

REKAPITULACIA

Perrin Gallernau,2014-02-03 06:19:28

Netreba strašiť, keď to nie je namieste, V článku asi vychádzali z nasledovných zistení ale interpretácia je na zbláznenie:
Vitamín C – ak ho neužívate s vitamínom E vstrebe sa iba na 10%. Inak si kupujete iba drahý moč.
Vitamín E - – je to vlastne E komplex z 8 zložiek, kde každá zložka Ealfa, Ebeta, Egama, Edelta obsahuje tokoferol a tokotrienol.
Majú tú istú antioxidačnú funkciu ale tokotrienoly vzhľadom na svoju molekulovú veľkosť sa dostanú na ťažkodostupné miesta bunky a chránia pred aterosklerózou. Udržiavajú tepny mladé zvnútra a pokožku mladú zvonka. Sú 40 až 60 krát recyklovateľnejšie než tokoferoly. Tokoferol Egama je napr. dôležitý pre ochranu fajčiarov.
Priemyselne vyrábaný vitamín E vôbec neobsahuje potrebné tokotrienoly, je preto nebezbečný najmä pre fajčiarov a je nebezbečný i pre tehotné ženy, pre ktoré je dokonca cielene určený.
Vitamín E – ak ho užívate samostatne bez spolupôsobenia tuku, vstrebe sa iba minimum – kupujete si drahý moč.
Vitamín A - negatívny výsledok u betakaroténov, ktoré telo premieňa na tento vitamin a ten spôsobil u skúmanej skupiny, ktorej bol betakarotén podávaný, zvýšený výskyt rakoviny pľúc o 28%. Toto 28%-né zvýšenie sa týka iba fajčiarov, kde spolupôsobil azbest z cigariet so spolupôsobením s alkoholom a bola podávaná syntetická verzia betakaroténu, nie prírodný derivát betakaroténu.
Vitamín A - ako výstraha je spomenuté Švédsko, kde kvôli vysokému príjmu vitaminu A v rybách trpí populácia zvýšeným výskytom osteoporózy, a to napriek tomu, že Švédi konzumujú veľa vápnika, ktorý pred touto chorobou ľudí chráni. Švédsko je aj jedinou europskou krajinou, kde sa mliečne výrobky dokonca obohacujú o vitamin A.

Odpovědět

To hlavní nebylo řečeno

Jan Provoda,2014-02-03 00:31:48

Tady se zatracují antioxidanty. Na Novinkách vyšel bombastický článek "Antioxidanty způsobují rakovinu" atd.
Přičemž nikde není poukázáno na to že ony myši dostávaly až 50-ti násobnou denní dávku vit. E. To že se má E-čko užívat opatrně a nepřekračovat dávky se ví už dávno. Tato studie to v podstatě jenom potvrdila.
Takže se napíše že švédští vědci objevili, že antioxidanty škodí a jsme na nejlepší cestě to zakázat vyrábět a distribuovat.

Odpovědět


Vitamín C len s vitamínom E

Perrin Gallernau,2014-02-03 05:31:12

Vitamín C je skutočne malý zázrak a nie je toxický. Pri vysokých dávkach (dkg) môže Nanajvýš človek pocitit krče v zaludku alebo dostat hnačku. Nemá vsak cenu uživat vitamin C samostatne (a vobec akykolvek vitamin), ale musi posobit spolu s vitaminom E, lebo samostane sa vstrebe do tela iba 10%, ostatne vymočíte. Vitaminy musia byt uzivane v synergii, v spravnom pomere a recyklovat sa. V synergickom retazci 13 vitaminov sa recykluju iba dva a to prave vitaminy C a E.

Odpovědět


Pzor pane Provode

Milena Kardasova,2014-02-03 10:32:48

Tady ten článek je absolutně vpořádku. Ono ke snižování ROS a exprese p53 nastalo nejen při těch vyšších dávkách, ale i za těch běžně doporučovaných!!!

Odpovědět


Díky paní Provodová

Perrin Gallernau,2014-02-04 04:11:51

Píšu tam toto:
"p53 ... Místo toho, abychom si ho hýčkali, tak z něj polykáním vitaminu E a N-acetylcysteinu nejspíš děláme invalidu."
Ja užívam doplnky kde sa N-acetylcystein nevyskytuje.
A vitamin C - pokiaľ by to mala byť pravda - užívaný i samotný (10%), by potom mal doteraz zabiť gross ľudstva.

Odpovědět

ehm

Jaromir Vrana,2014-02-02 23:35:47

Posledni dobou je hodne slyset, ze leky nejsou leky, ockovani je k nicemu a co bylo pokladano za zdrave, uz zdrave neni. Ono se zda, ze se lidi probrali a zacinaji myslet, ale klidne to muze byt i presne naopak, ze farmaceuticke firmy potrebuji, abysme na nas misto rymecky konecne sedlo neco poradneho.

Odpovědět


Farmaceutické firmy a vitamíny nejdú dokopy

Perrin Gallernau,2014-02-03 06:07:16

A)Farmaceutika chce liečiť ale nevyliečiť a žiť s takého pacienta čo najdlhšie. Farm.nevie čo je to synergický reťazec. Nagelbe vám samostatne akýkoľvek vitamin. Bez garancie čohokoľvek.
B)Prírodné liečiteľstvo chce liečiť a vyliečiť, však používa pokus-omyl (účinok/neúčinok)- neškodiť.
C)Firmy odčleňujúce sa od farmaceutiky a využívajúce genetiku kladúce dôraz na prevenciu a Vitamínové doplnky výživy na základe vedy - chcú dodať zdravie a žiť s takeho užívateľa čo najdlhšie. (Poznáte ich podľa toho, že Farmaceutika ich nenávidí a súdi sa s nimi o každý produkt označujúc ho za liek).

Odpovědět

Před pár dny

MDC Gracinalis,2014-02-02 22:52:48

"Zklamání z dobrého cholesterolu" http://www.osel.cz/index.php?clanek=7435
A teď už i "Zklamání z antioxidantů"
Co přijde nyní....?

Odpovědět


Sieť antioxidantov

Perrin Gallernau,2014-02-03 06:11:42

Aby antioxidanty neublížili musia zo sebou spolupracovať - musia sa do seba "zacvaknúť". Sieť recyklovateľných antioxidantov je tvorená 5 zložkami : Vitamín E, Vitamín C, Koenzým CoQ10, Kyselina lipoová,Glutation (ako vidíte chýba tu ten nebezpečný testovaný farmaceutický N).

Odpovědět

Synergia, recyklácia a vyvážené množstvo

Perrin Gallernau,2014-02-02 21:55:21

V synergickom retazci 13 vitaminov sa recykluju iba dva a to prave vitaminy C a E. (Su zastupene i v sieťovom 5-zložkovom antioxidacnom retazci.) Synergicky retazec 13 vitaminov predstavuju vitaminy A, D, E, K, C, B1, B2, B3, B4, B5, B7, B9, B12. Správny pomer vo vitamínovom výživovom doplnku stravy bol zisteny 30 ročným výskumom. Ako vidíte vitamin N sa tu neobjavuje.
Orientovať sa v súčasnosti vo výživových doplnkoch v ľubovoľnom obchodnom reťazci je nad sily konzumenta. Obyčajne sa ten rozhodne pre tie najlacnejšie a zbytočne sa ohrozuje, ako popisuje článok a ako "bonus" si postupne vybieli peňaženku a účet.
K tomu Švédsku:
Vitamín A - ako výstraha je práve spomenuté Švédsko, kde kvôli vysokému príjmu vitaminu A v rybách trpí populácia zvýšeným výskytom osteoporózy, a to napriek tomu, že Švédi konzumujú veľa vápnika, ktorý pred touto chorobou ľudí chráni. Švédsko je aj jedinou europskou krajinou, kde sa mliečne výrobky dokonca obohacujú o vitamin A.
Švedi takisto kašľú na synergiu, recykláciu a pomer množstva.

Odpovědět

Vliv jednotlivých sloučenin

Pavel Bílek,2014-02-02 18:05:47

Jako vitamín E se synteticky vyrábí alfa-tokoferol. V přírodní podobě se vitamín E vyskytuje jako 8 látek, kromě alfa-tokoferolu jsou přítomny i další tokoferoly a deriváty tokotrienolu. Teprve nedávno byl prokázán význam gama-tokoferolu. Při pokusech vědci rádi pracují pouze s jednou sloučeninou. Podávat jich celou směs se jeví jako méně vědecké, protože se pak nepozná, co účinkovalo. Jenomže v tom je problém, který je dobře vidět na beta-karotenu:

Je prokázáno, že beta-karoten zvyšuje kuřákům riziko rakoviny plic. Opravdu? Pro ochranu plic je důležitý alfa-karoten. Když přijímám karotenoidy z přírodního koncentrátu, dostávám do těla vyváženou směs karotenoidů. Tělo si množství karotenoidů reguluje. Nerozlišuje při tom mezi jednotlivými druhy karotenoidů. Kdo bere pouze beta-karoten, tomu regulační mechanismus vytlačuje z těla ostatní karotenoidy včetně pro plíce důležitého alfa-karotenu.

Odpovědět


Tomáš Hluska,2014-02-02 20:19:00

ORLY? Přírodní koncentrát je vyvážená směs karotenoidů? Takže všechny plodiny, které obsahují karotenoidy obsahují ten samý poměr všech karotenoidů?

Odpovědět


E- komplex

Perrin Gallernau,2014-02-02 21:44:23

Vitamín E – je to vlastne E komplex z 8 zložiek, kde každá zložka Eα, Eβ, Eγ, Eδ obsahuje tokoferol a tokotrienol. Majú tú istú antioxidačnú funkciu ale tokotrienoly vzhľadom na svoju molekulovú veľkosť sa dostanú na ťažkodostupné miesta bunky a chránia pred aterosklerózou. Udržiavajú tepny mladé zvnútra a pokožku mladú zvonka. Sú 40 až 60 krát recyklovateľnejšie než tokoferoly. Tokoferol Eγ je napr. dôležitý pre ochranu fajčiarov.
Priemyselne vyrábaný vitamín E vôbec neobsahuje potrebné tokotrienoly, a ako píše Pavel, dvakrát fajčiarom neprospieva. Skôr naopak.

Odpovědět


E vitamín

Perrin Gallernau,2014-02-02 21:59:32

alga, beta, gama, delta
znamenajú tie kody Eα, Eβ, Eγ, Eδ

Odpovědět

Původní zdroj

David Biedermann,2014-02-02 12:24:23

Dobrý den, uvítal bych odkaz na původní sdělení, DOI stačí.

Odpovědět


David Biedermann,2014-02-03 12:45:26

Děkuji za odkaz na zdroj.
http://stm.sciencemag.org/content/6/221/221ra15

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz