Druhý Nano Světový den boje proti rakovině i v Česku  
Den podpory nanomedicíny v onkologii se v první repríze dostal i do České republiky. Proběhl v Praze, pod taktovkou Technologického centra AV ČR.


 

Zvětšit obrázek
Nano World Cancer Day 2014. Kredit: ETPN.

Dnes, tedy 4. února 2014 planeta prožije Světový den boje proti rakovině (World Cancer Day), jehož účelem je zvýšit povědomí o rakovině a podpořit snahy o její prevenci, odhalování a léčbu, pokud možno tak, aby v roce 2020 významně poklesl počet onemocnění a úmrtí, které s rakovinou souvisejí. Vzhledem k dosavadním statistikám to rozhodně nebude snadné. Máme-li v tomto snažení uspět, bude nutné ze všech sil využívat nejmodernějších technologií, které nám pokrok dokáže nabídnout. Mezi nadějné zbraně proti nejrůznějším nádorům se poslední dobou řadí i nanotechnologie v rámci bouřlivě se rozvíjející nanomedicíny.

 

Technologické centrum AV ČR. Kredit: TC AV ČR.


V této souvislosti je potěšující, že se v mírném předstihu před samotným Světovým dnem boje proti rakovině, v pátek 31. ledna 2014, uskutečnil druhý ročník Nano Světového dne boje proti rakovině. Jde o celoevropskou akci Evropské technologické platformy pro nanomedicínu (ETPN) a jejích partnerů, která proběhla v podobě tiskových konferencí, současně ve 13 zemích EU. V České republice Nano den zorganizovalo Technologické centrum AV ČR v Praze.

 

Zvětšit obrázek
Nano World Cancer Day, vystoupení Dalibora Valíka. Kredit: TC AV ČR.

Na pražské tiskové konferenci vystoupil po shlédnutí videa o iniciativě Nano World Cancer Day Petr Pracna z Technologického centra AV ČR, národní kontakt v oblasti nanotechnologií, pokročilých materiálů a biotechnologií, který představil Evropskou technologickou platformu pro nanomedicínu jako nástroj pro rozvoj nanomedicíny v evropském prostoru. Dalibor Valík, primář Oddělení laboratorní medicíny Masarykova onkologického ústavu a ředitel brněnského Regionálního centra aplikované molekulární onkologie RECAMO, prezentoval českou větev nově vznikající sítě biobank pro onkologický výzkum BBMRI_CZ a komentoval horké téma v globální vědě posledních měsíců – otázku spolehlivosti vědeckých výsledků, které až příliš často neobstojí ve fázi klinického testování.

 

Petr Pracna. Kredit: Horizont 2020.


Přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a pražské Thomayerovy nemocnice Tomáš Büchler popsal obtíže provázející chemoterapie v onkologické léčbě, při nichž účinné látky často nepronikají v dostatečné míře do nádorové tkáně a naopak mnohdy ohrožují zdravé buňky a způsobují tak citelné nežádoucí účinky. Právě nanomedicína má podle něj potenciál zlepšit zacílení léčby na nádor a zároveň omezit rizika pro zdravé tkáně. František Štěpánek vede na VŠCHT v Praze Laboratoř chemické robotiky a na tiskové konferenci představil technologické možnosti pozoruhodných chemických robotů jako nosičů pro cílené doručování účinných látek. Na závěr tiskové konference vystoupil Karel Ulbrich, vedoucí oddělení biolékařských polymerů ÚMCH AV ČR a prezentoval zkušenosti s vývojem slibných polymerních systémů pro cílený transport a řízené uvolňování léčiv, které se mohou v onkologii významně uplatnit.

 

Zvětšit obrázek
Mapa Nano World Cancer Day 2014. Kredit: ETPN.


Pražský Nano Světový den boje proti rakovině přesvědčivě ukázal, že nanotechnologie mohou být velice prospěšným nástrojem proti bohužel stále více všudypřítomnému rakovinnému bujení a že Česká republika má v tomto směru co nabídnout. Vývoj nových léčiv v nanomedicíně trpí známými bolestmi farmaceutického výzkumu, které jsou navíc u obvykle velice drahých nanotechnologií o to palčivější. V zájmu přívětivější budoucnosti nás všech by bylo prozíravé všestranně podporovat komplikovaný nanomedicínský výzkum a ještě trnitější cestu slibného přípravku z laboratoře k pacientovi.

 


Nano World Cancer Day - Introductory movie


Zdroje

Tisková zpráva TC AV ČR 31. 1. 2014.

Datum: 04.02.2014 07:52
Tisk článku

Související články:

Průlom v metamateriálech: Jak proměnit průhledný kalcit na umělé zlato?     Autor: Stanislav Mihulka (11.06.2021)
Vědci vytvořili supertvrdé kovy spojováním kovových nanočástic     Autor: Stanislav Mihulka (01.02.2021)
Světélkující nanodřevo s kvantovými tečkami prosvětlí interiéry     Autor: Stanislav Mihulka (08.11.2020)
Trojské nanočástice likvidují nádory v aminokyselinovém převleku     Autor: Stanislav Mihulka (24.09.2020)
K čemu všemu se můžou hodit nanodiamanty?     Autor: Vladimír Wagner (28.08.2020)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace