Antiprohibitin – vysavač na tělesný tuk  
Průmysl zaměřený na věčně prosperující trh s prostředky na hubnutí má nového favorita. Je jím látka, která brání v zásobování tukové tkáně krví.
Největším trhákem pro molekuly potlačující růst cév byl donedávna výzkum léků proti nádorovým onemocněním. Nádor je pěkný Otesánek a spotřebovává na svůj zběsilý růst obrovské množství živin a kyslíku. Vylučuje proto do okolí látky, které nutí k růstu nové cévy. Pokud cévám zabráníme v růstu, nádor „zemře hladem“.

Stejnou strategii zvolil Michail Kolonin z University of Texas pro boj  s obezitou. Vyšel z  faktu, že i tuková tkáň hltá obrovská množství živin a ta jí musí dodávat krev hustou sítí cév. Kolonin využil skutečnosti, že se na povrchu tukových buněk vyskytuje molekula zvaná prohibitin a vytvořil molekulu, která se na prohibitin specificky váže. Tu navíc spojil s látkami potlačujícími růst nových cév. Tak měl zajištěno, že účinek bude cílen výhradně na tukovou tkáň.

Testy na myších krmených „cukrárenskou dietou“ dopadly na výbornou. Po třech týdnech podkožních injekcí nově testovaného léku se silně obézní hlodavci se přestali cpát vysoce kalorickou potravou a zhubli o 30% bez nejmenších negativních vedlejších účinků.


Myši už umíme z obezity léčit…


… u lidí ale boj s obezitou vázne.

Datum: 12.05.2004
Tisk článku

Slyšíš, jak mluví stromy? - Wohlleben Peter
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 279 Kč
Slyšíš, jak mluví stromy?
Wohlleben Peter

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace