Bambusy v ohrožení  
Stovkám druhů bambusu hrozí, že zmizí v nejbližších letech z povrchu světa. S nimi můžeme ztratit i další jedinečné organismy, kteří jsou na bambusové porosty odkázány.

 

Podle zprávy OSN patří na seznam ohrožených druhů asi 600 druhů bambusu, jejichž porosty už zabírají méně než 20 000 km2. Asi dvě stovky bambusů roste na plochách menších než 2000 km2. Některé druhy bambusů už vůbec nevytvářejí souvislé porosty. Částečně se na tom podílí životní cyklus bambusů, které kvetou jednou za 10 až 100 let a pak odumírají. Obnovu takového porostu vážně naruší, ba přímo znemožní vykácení „mrtvého“ porostu. A to se děje stále častěji.


S bambusy jsou ohrožena i zvířata, která v jejich porostech žijí. Kromě notoricky známé pandy velké, je to i její příbuzná panda červená, horské gorily nebo někteří lemuři. Na bambusových porostech je závislý i vyhubením ohrožený horský poddruh  antilopy bongo.


Na Madagaskaru žijí v bambusových lesích kromě lemurů i mnohé jedinečné druhy žab nebo jedna z nejohroženějších želv světa Geochelone yniphora. V dutinách bambusových stébel hnízdí nejmenší známý netopýr - asijský Tylonycteris pachypus.


Na bambusu jsou ale závislí i lidé. Odhaduje se, že bambus nějakým způsobem využívají asi 2,5 miliardy lidí a  že roční obrat v obchodu s bambusem a výrobky z něj dosahuje 2 miliard dolarů – tedy zhruba tolik co u amerického hovězího.


  


Bambusové pralesy jsou akutně ohroženy.


  


Asijský netopýr Tylonycteris pachypus je zatím celkem hojný  a obývá bambusové porosty od Indie až po Filipíny. Tato situace nemusí mít dlouhého trvání.


  


Také vzácná madagaskarská želva Geochelone yniphora žije v bambusových porostech.

Datum: 12.05.2004
Tisk článku

Maturitní otázky - ekologie - Mudrych Karel, Mudrychová Jitka
 
 
cena původní: 129 Kč
cena: 108 Kč
Maturitní otázky - ekologie
Mudrych Karel, Mudrychová Jitka

Diskuze:

Bambsy do Čech!

Josef,2004-05-12 16:46:43

Jako kdybychom to tušili, pořídili jsme si zjara na zahradu bambusy Psylostachys nuda, co vydrží i mráz. Pravda, nečekám, že v jejich listoví budou prosperovat naši ntopýři vrápenci , či netopýři ušatí, ale, kdož ví?
Jsou to krásné rostliny, mohu doporučit, krásně prosperují a ve větru krásně ševelí. Josef D.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace