Co si balí spermie na cesty?  
Celkem překvapivě se ukázalo, že spermie vnáší při oplození do vajíčka i molekuly ribonukleové kyseliny. Ty mohou být klíčové pro další zdárný vývoj embrya.

Do mnoha našich učebnic biologie ještě ani nestačil proniknout po desetiletí známý fakt, že si spermie při oplození bere s sebou do vajíčka i svůj bičík (včetně mitochondrií na jeho krčku) a už tu máme další „pecku“. Vždycky jsme si mysleli, že spermie dodává do vajíčka jen dědičnou informaci ve formě DNA. Tým Stephena Krawetze ale přistihl lidské spermie při tom, když vnášely při oplození do vajíčka i molekuly RNA. Spermie nese celkem 3000 různých molekul RNA a přinejmenším 6 z nich se nenachází ve vajíčku. Pokud by spermie tuhle šestici molekul do zárodku nevnesla, neměl by je zárodek pro časný vývoj oplození k dispozici. Embryo začíná samo vyrábět RNA podle svých genů až později a okamžik této tzv. reaktivace embryonálního genomu je druhově specifický. U lidského zárodku se spouští významnější syntéza RNA podle genů zárodku až po rozdělení do čtyř buněk. Zdá se, že velký význam, pro vývoj zárodku by mohla mít RNA, podle které je buňka schopna vyrábět bílkovinu klusterin. Ten hraje při vývoji embrya řadu významných rolí a zárodek jej získává jeho RNA výhradně od spermie.

Objev Krawetzova týmu se může ukázat jako významný pro oplození „ve zkumavce“ a pro léčbu neplodnosti. Je možné, že některé případy neplodnosti jsou důsledkem narušení transportu RNA do vajíčka (spermie tuto RNA buď postrádá, nebo ji má narušenou nebo ji neumí vajíčku dodat). Hodně se spekuluje o tom, jestli by RNA spermií nemohla pomoci při klonování. Zárodky klonů se vyvíjejí velmi špatně a porce RNA ze spermií by jim mohla první etapy života výrazně usnadnit.


Spermie právě leze do vajíčka. Skeptici pomýlení tradovaným omylem vidí, že neodhazuje bičík. Navíc má s sebou i molekuly RNA, které budoucímu zárodku nedodá vajíčko. 

Datum: 13.05.2004
Tisk článku

Podstata Existence - Roman Pavel
 
 
cena původní: 221 Kč
cena: 221 Kč
Podstata Existence
Roman Pavel

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace