Zklamání ze selenu  
Nové poznatky ze studie SELECT nepotěší nikoho. Magistry připraví o kšefty, my pacienti přijdeme o důvěru v medicínu a lékaři o iluze, že svým bližním prospívali, když se je snažili před rakovinou chránit zvýšenými dávkami vitamínů a selenu. Tento článek je určen mužům, protože se týká předstojné žlázy a tu ženy většinou nemají.

 

Selen

Zvětšit obrázek
Fred Hutchinson Cancer Research Center sídlí v severozápadní části USA, ve městě Seattle, stát Washington. O jak mohutnou instituci jde dokládá i tento obrázek. Spadají pod něj prakticky všechny budovy v popředí záběru, od jeho levého až po pravý okraj.

Když zagůglujeme „selen“, tak jako první na nás vybafne, že jde o látku na lepší kondici, pro lepší pocit a zdraví. Potravinový doplněk bez selenu se pomalu stává neprodejný. Prospěšnost selenu ale nehlásají jen stránky pro sportovce, lékárny a Wikipedie. Hustí to i odborná zdravotnická literatura do těch, co nás léčí, jen s detaily o důležitosti selenu pro metabolismus a imunitní systém. Nepřeberné množství seriózních pramenů argumentuje prospěšností selenu v prevenci rakoviny, zvláště když prý se selen užívá spolu s vitamínem E. Užívání selenu a vitamínu E doporučují například i stránky časopisu pro další vzdělávání lékařů Postgraduální medicína.   Něco jiného ale opakovaně zaznívá z jednoho z "nej nej" zdravotnických pracovišť specializovaných na léčbu rakoviny. Amerického Fred Hutchinson Cancer Research Center.


Prostata
Pokud nejsme eunuši, tak nám prostata může hodně znepříjemnit život. V Česku její karcinom je nejčastějším zhoubným onemocněním mužů a tvoří 4 % všech nádorů.  Příroda je k nám v tomto směru přívětivá jen v tom, že 90 %  z nás umře s karcinomem prostaty, aniž bychom to tušili. Což vyplynulo z pitevních protokolů. Amerika má více prostatiků než je u nás zvykem, černoši jsou k tomuto onemocnění mnohem náchylnější. A tak se není čemu divit, když na výzkum do této oblasti jde v USA hodně státních peněz. Celosvětově věhlasným centrem pro tento problém je právě Fred Hutchinson Cancer Research Center, tímto gigantem ročně projdou tisíce takových pacientů. Tamní doktoři, vědomi si prestižnosti své instituce, chtějí dosahovat také co nejlepších výsledků a tak se snaží i svým pacientům dopřávat jen to nejlepší. V době, kdy sláva antioxidantů rostla do nebe, je tamním pacientům rovněž ordinovali. Nikdo v té euforii nepochyboval, že by to prospívat nemuselo. Aby zjistili jak hodně to pomáhá, pustili se do projektu  SELECT.  Což je zkratka „Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial“. Jak už z názvu vyplývá, mělo jít o kladnou odpověď s nějakou kvantifikací, jak se selenu s vitamínem daří rakovině křížit plány.

 

 

Zvětšit obrázek
V centru kampusu Hutchinsonova centra se tyčí k nebi skulptura, která má znázorňovat cévu.

Mužům v pokusu přilepšovali dávkami obvyklými, doporučovanými výrobci vitamínů: 400 jednotek vitaminu E/den a 200 mikrogramů selenu/den. Těšili se, jak s typicky mužskými problémy taková prevence zatočí. Začali s tím už v roce 2001 a pokusy měly trvat dvanáct let.  Nejen, že se  ochranný efekt selenu nedostavil, postupně rostlo podezření, že vitamin E riziko onemocnění zvyšuje. Pokus v jeho dvou třetinách plánované doby proto raději stopli. I když ládování léků do pokusných osob ustalo, prověřování zdravotního stavu pokračoval dál. Projekt tak i po svém formálním ukončení, pokračoval a umožnil postupně  publikovat další a další poznatky.
Není to radostné čtení. Muži, kterým dávali vitamín a selen, onemocněli rakovinou statisticky významně častěji. Doktoři je nevědomky a v dobré víře obšťastnili o 17 procent vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty.

 

V časopisu Journal of National Cancer Institute v tomto týdnu vyšly další podrobnosti. Připomeňme si, že jde o výsledky randomizovaných a placebem kontrolovaných pokusů, kterými prošlo více než 35 000 mužů. Osoby byly vybírány náhodně, nikdo z ošetřujících, ani z těch, co pak prováděli vyšetření netušil, kdo dostával vitamíny a kdo je v kontrole s placebem. Takže při tak velkém počtu jde nejspíš o výsledky, za něž lze dát ruku do ohně. Nové zpracování výsledků získaných v rámci studie SELECT vědci z Fred Hutchinson Cancer Research Center znovu potvrdili, že  suplementace stopovým prvkem selenem a vitamínem E mužům riziko karcinomu prostaty zvyšuje.
Již v roce 2008 bylo jasné, že pětileté podávání selenu ani vitaminu E, ať již samostatně, nebo v kombinaci, před rakovinou prostaty nechrání. V roce 2011 k tomu přibyl další poznatek. Že na každých tisíc mužů jich 76 dostalo rakovinu prostaty z těch co brali preventivně jen vitamín E, ale jen 65 z těch, kteří dostávali placebo. Jedenáct mužů navíc v průběhu sedmi let znamená 17% navýšení případů rakoviny ve vztahu k těm, co brali jen obarvené cukříky. 
Letos z tehdejších záznamů vytáhli ještě výsledky rozboru nehtů, které na začátku pokusu všem dělali. Z těch vyplynulo, že muži, kteří  měli selenu v nehtech dost a jeho nedostatkem proto netrpěli a kteří ho pak ve formě doplňku stravy konzumovali, zdvojnásobili si tím riziko vzniku vysoce agresivního typu rakoviny prostaty.  Lépe na tom ale nebyli ani ti, kteří měli selenu v nehtech málo a brali přídavek selenu spolu s vitamínem E. I těm se riziko vzniku rakoviny zvýšilo dvojnásobně. Pokud tedy přídavek selenu měl  nějaký efekt a selen zlepšil mužům zdraví, negativní efekt vitamínu E u nich veškerý profit přebil.

 

Zvětšit obrázek
Selen. Často doprovází v rudách síru. Získává se při výrobě kyseliny sírové a mědi. (Kredit: Tomihahndorf, german Wikipedia)

Americká studie vycházela z předpokladu, že suplementace selenu bude pomáhat těm, kteří ho v potravě mají málo (selen je kofaktorem glutationperoxidázy, což je antioxidační enzym který odstraňuje peroxid vodíku vznikající při biochemických pochodech a který v buňkách škodí), a u těch, kteří ho budou mít dost, doporučená dávka neuškodí. Byla to mylná představa. A dá se říci, že ti, kteří se před začátkem pokusu stravovali „pestře“, na to doplatili nejhůř. Podání multivitamínu se selenem u nich zvýšilo riziko rakoviny o 91 %.  Po těchto zkušenostech některé webové stránky již snížily údaje o optimálních dávkách a přiklonily se k dnes uznávané hodnotě příjmu 60 – 200 mikrogramů selenu denně. Dávky nad 900 mikrogramů se již nedoporučují, neboť mohou vést k poruchám trávení. Tak rafinovanou formulací prodejci často kamuflují zvýšené riziko rakoviny. Skoro to svádí k tomu, říkat jim „šmejdi“.  V americkém pokusu šlo o doplněk  400 mikro gramového množství selenu. Což je  dávka kterou na stránkách uvádí Doktorka.cz. Za dávku typickou považuje 50-400 mikrogramů denně.   I další údaje Doktorky jsou nejspíš za hranicí zavádění. Selen se svými antioxidačními účinky má pomáhat při prevenci civilizačních onemocnění. Podporovat detoxikaci a funkci jater, ochranu buněk, podporovat srdce a cévy, chránit zrak, ovlivňovat zdravý růst a vývoj plodu, podporovat imunitu,... Jakoby stránky měly na co největším prodeji doplňků zájem a pro ty, kteří stále váhají, výčet pokračuje dalšími argumenty o vhodné aplikaci na zpomalení procesu stárnutí, ochranou před nemocemi spojenými s buněčnou mutací, ochranou jater, očí před kataraktu - šedým očním zákalem, selen má podporovat detoxikace, eliminovat a chránit před  těžkými kovy (kadmiem, mědí, olovem),  artritidou (zánětem kloubů), poruchami štítné žlázy, i mužskou neplodností,... O riziku rakoviny ani slovo, zato se dočteme, že anorganická forma selenu (selan či selenid sodný) se může stát toxickou při denní dávce okolo 850 -1000 mikrogramů a že u  organické formy jsou toxické až dávky kolem 2000-3000 mikrogramů denně.
No nekupte to!


Možná i kvůli takovým masážím počty polykačů bobulí neklesly a dál se chovají, jak jim reklama podsouvá. I tím by se do jisté míry dalo vysvětlit, proč počet diagnostikovaných karcinomů prostaty vzrostl za posledních deset let u nás zhruba třikrát. Vyznavači potravních doplňků by se měli zamyslet a začít počítat. Pokud vyjdou z doporučení Doktorky, pak by snadno mohli nabýt dojmu, že v rámci  „typické dávky“ by do sebe měli ládovat právě to množství, se kterým měli v Seattle špatné zkušenosti a kvůli čemu svůj pokus utli. I těch 400 mikrogramů nám již evidentně škodí. Nejde přitom jen o nějaké benigní zbytnění žlázy předstojné, které nám ubere na výkonu v čůrání do dálky a přidá v ukrupávání si do kalhot. Je v tom horší záludnost, o níž jme se zatím nezmiňovali. Selen nešťastníkům přihrával především rakovinu formy, které se v anglické klasifikaci říká „high-grade cancer“. V podstatě to znamená nádory, kterým cytostatika moc neříkají, rychle rostou a mají špatnou prognózu. 

 

Závěr studie SELECT by se dal shrnout do věty: Nejsou známy výhody - pouze rizika.


Selen je ve většině půd vzácným prvkem, nicméně naše těla ho vyžadují jen stopová množství. Potřebu nám měly stačit pokrýt tu a tam nějaké ořechy a chleba namazaný paštikou. Může být i jaternička, či něco jiného „nezdravého“ v čem jsou vnitřnosti. Kdo na to má, může vše nahradit kaloricky přívětivějšími plody moře. A kdo nemá, stejnou službu mu zastanou i smažené rybí prsty z Lidlu. Než začneme brát multivitamíny se selenem, ať už v podobě anorganické, či v rouše chelátů, měli bychom si být vědomi, co z Hutchinsonova centra zaznělo dost hlasitě. Jakmile začneme do našich saturovaných tělesných schránek rvát něco zbytečně navíc, škodí to. Dělá to dojem, jako bychom přestali brát v úvahu, co se na školách v hodinách chemie učilo už před třiceti lety, že většina sloučenin tohoto polokovu ze skupiny chalkogenů, je značně toxická. Nejspíš v tom dnes už lítá hodně kapitálu a reklamou živené polopravdy rozjely vlak, který  hned tak něco nezastaví. A stejně, jako se slehla zem za těmi prvními publikovanými varovnými výsledky studie SELECT, zavře se nad nimi i nyní a tendence chránit nás před rakovinou prostaty předepisováním kombinací antioxidantu Éčka a selenu, nějakou dobu ještě přetrvá.   

 

Možná by slušelo zmínit i vedlejší výsledek klinických pokusů z opačného koutu USA. Východ Spojených států je oblast s nedostatkem selenu v půdě a množství přijímaného selenu stravou je tam většinou menší, než kolik činí průměr pro celé území USA. Pokus měl zjistit, zda je prospěšné brát doplňkový selen na prevenci ne-melanomových kožních nádorů. V pokusu bylo přes 1200 zdravých osob. Během necelých osmi let pokusu 97 účastníků onemocnělo cukrovkou. Ve skupině, která brala selen, bylo nemocných 58. Ve skupině, jež dostávala placebo, jich bylo jen 39. Pokud vědci provedli analýza na věk, pohlaví kuřáctví a nebo na index tělesné hmotnosti, rozdíly nebyly zjištěny. Jinak řečeno, na výsledek měl nejspíš vliv přídavek selenu. A to ho brali jen 200 mikrogramů. Dr. Larry Deeb, president Americké diabetologické společnosti kdysi poznatek výzkumníků z University Buffalo komentoval slovy: "Když nám předepíší pilulky, bereme je. Ale jak je vidět, ne vždy to je v náš prospěch. Nevidím žádný rozumný důvod brát selen, neboť je jisté, že k prevenci diabetu nepřispívá.“

Psáno pro ALPHA MEDICAL a Osel.cz


Pravdu ale asi mají i ti, kteří poukazují na problém, co bychom jinak s tím selenem vlastně dělali. V přírodě doprovází síru a tak ho při výrobě kyseliny sírové v odpadech je hodně, stejně tak po elektrolytické výrobě mědi ze sulfidických rud. Do expozimetrů v kamerách ho mnoho nepadne a na fotoválce kopírek a laserových tiskáren se pro jeho vysokou toxicitu už přestal používat. 


Literatura:
Fred Hutchinson Cancer Research Center
Cohort study indicates that selenium may be protective against advanced prostate cancer
Journal of the National Cancer Institute 

Selenium and Vitamin E Cancer Prevention Trial (SELECT)
Review of Prostate Cancer Prevention Study Shows No Benefit for Use of Selenium and Vitamin E Supplements

Oxford University Press news

Postgraduální medicína

Datum: 24.02.2014 10:06
Tisk článku


Diskuze:

Toxicita selenu

Jaroslav Charvot,2017-03-09 21:19:21

Zdravím, může mi někdo prosím doporučit knihu/článek, kde bych se dozvěděl více o toxicitě organoseleničitých sloučenin ?

Odpovědět

Treba mať optimálnu hladinu selénu v krvi !!!

Pavel Blažíček,2014-07-16 22:11:50

Pri 15 minutovej záťaži na bicyklovom ergometri sme zistili zvýšenú tvorbu kyslíkových radikálov v krvi, ale aj zvýšenú aktivitu antioxidačných enzýmov (SOD, GPX) u zdravých probantov. U hypertonikov sme však namerali zníženú aktivitu GPX po záťaži. V GPX je selén ako kofaktor (bez neho enzým GPX nefunguje)čiže ak máte nízku hladinu selénu krvi (alebo nechtoch)optimálne množstvo selénu (50 ug denne) je potrebné!!!
Pozrite si prácu:
J Hypertens. 1999 Apr;17(4):529-35.
Malondialdehyde, lipofuscin and activity of antioxidant enzymes during physical exercise in patients with essential hypertension.
Koska J1, Syrova D, Blazicek P, Marko M, Grna JD, Kvetnansky R, Vigas M.
Author information
• 1Institute of Experimental Endocrinology, Slovak Academy of Sciences, Bratislava, Slovak Republic. ueenjkos@savba.sk
DESIGN:
To clarify the role of oxidative damage in essential hypertension, levels of lipid peroxidation products (malondialdehyde and lipofuscin) and activity of antioxidant enzymes (superoxide dismutase and glutathione peroxidase) were examined during a short period of physical exercise.
PATIENTS AND METHODS:
We studied 11 male patients with mild to moderate essential hypertension in World Health Organization classes I or II and 10 healthy male controls. Physical exercise was performed on a bicycle ergometer at graded intensities of 1.0, 1.5 and 2.0 W/kg body weight Plasma concentrations of lipofuscin, malondialdehyde, epinephrine, norepinephrine, insulin, free fatty acids and glucose were determined. Superoxide dismutase activity was analysed in erythrocytes and glutathione peroxidase activity in whole blood.
RESULTS:
Concentrations of lipofuscin and malondialdehyde were significantly elevated in hypertensive patients. Superoxide dismutase activity was not different between groups, while glutathione peroxidase activity was significantly decreased in hypertensive subjects. During exercise, the concentration of malondialdehyde and antioxidant enzyme activities increased significantly in both groups. No differences were found in absolute increases between the normotensive and hypertensive subjects. The levels of glucose, insulin and free fatty acids were similar in both groups. Basal concentrations of catecholamines and also the exercise-induced increases were lower in hypertensive patients.
CONCLUSIONS:
Our results indicate increased oxidative damage in patients with essential hypertension, which might be caused by a decrease in the activity of glutathione peroxidase. The ability of superoxide dismutase and glutathione peroxidase to respond to increased production of reactive oxygen species during a short period of physical exercise was not impaired in hypertensive subjects.

Odpovědět

Nebezpečná je aj nízka hladina Se !!!

Pavel Blažíček,2014-07-05 23:17:35

(from Wikipedia)
Keshan disease is a congestive cardiomyopathy caused by a combination of dietary deficiency of selenium and the presence of a mutated strain of Coxsackievirus, named after Keshan County of Heilongjiang province, Northeast China, where symptoms were first noted. These symptoms were later found prevalent in a wide belt extending from northeast to southwest China, all due to selenium-deficient soil. The disease peaked in 1960-1970, claiming thousands of lives. Other sources claim Keshan disease was named after Keshan Pieris, a prominent Sri Lankan figure who was affected by the condition in the 1960s.
Often fatal, the disease afflicts children and women of child bearing age, characterized by heart failure and pulmonary edema. Over decades, supplementation with selenium reduced this affliction. It had been linked to the coxsackie B virus. Current research suggests that the lack of selenium results in a more virulent strain of the coxsackievirus becoming the dominant viral species present in the population of virus, but the mechanism of this selection event is unclear. The disease got its name from the province in which it was, Keshan, China. Since its discovery, it can also be found in New Zealand and Finland. Keshan disease results from a selenium deficiency which is a nutrient we receive in our diet from eating foods that were grown in selenium enriched soils. Because of that factor, Keshan deficiency can be found anywhere that the level of selenium present in the soil is low. An individual with Keshan disease will have an abnormally large heart. Keshan disease can also lead to higher rates of cancer, cardiovascular disease, hypertension, and strokes. In addition, an individual can experience eczema, psoriasis, arthritis, cataracts, alcoholism, and infections.

Odpovědět

V celém článku je několi bludů.

Dalibor Dobrota,2014-03-21 03:54:23

V Česku je zjevný nedostatek selenu podobně jako jódu. Zato v Americe i v oblasti s nižším příjmem selénu je příjem selénu dostatečný.

Seleničitan sodný je skutečně toxický už dávkách 400 mikrogramů za den vyvolává hyperkeratózu u nehtů.

Selenomethionin by neměl být toxický. My však nevíme, jakou formu selénu ti lidé brali.

Taktéž nejběžnější vitamin E, tokoferol acetát je vlastně oxidovaná forma vitamínu E, takže nemá antioxidační účinky.

My vůbec nevíme, co ve studii lidem podávali. Nevíme, jestli pilulky se selénem nebyly znečištěné těžkými kovy např. kadmiem. V potravních doplňcích nejsou normy na obsah kadnia a stejně to nikdo nekontroluje. Potravní doplňky jsou největším zdrojem kadmia v potravě a tím se dá vysvětlit rakovina prostaty.

V českých zemích esenciální aminokyselina selenomethionin zaručeně pomáhá. Zvyšuje plodnost a množství semene.

Odpovědět


Které bludy máte na mysli?

Mojmir Tradnemam,2014-03-28 05:45:20

Pane Dobroto, píšete že v Americe i v oblasti s nižším příjmem selénu je příjem selénu dostatečný. Můžete sem hodit nějaký odkaz? Něco jiného totiž právě v oblasti, kde tento pokus dělali tvrdí geologové. Sát Washington je na tom ohledně přítomnosti selenu v podloží stejně jako česká kotlina. Proto i tamní lékaři selen až dosud pacientům doporučovali. Vy jste věděl, že se mýlí?

K další výtce:
Seleničitan sodný je skutečně toxický už dávkách 400 mikrogramů za den vyvolává hyperkeratózu u nehtů. Myslíte, že tento článek tvrdí něco jiného?

Pokud si myslíte, že tokoferol acetát nemá antioxidační účinky - tak to je také perla. Napište o tom článek, nejlépe do nějakého impaktovaného časopisu. Jsou dvě možnosti, buďto dostanete Nobelovku, nebo Vaše tvrzení označí za blud. Co myslíte?

K Vaší připomínce, že vlastně "My vůbec nevíme, co ve studii lidem podávali" a víte že víme - to byl pokus na velkém souboru lidiček, kteří to brali právě na doporučení nutričních specialistů, tedy brali přípravky, které schválila FDA a tamní MUDr svým pacientům předepisovali, nebo doporučovali. Jen na okraj - FDA je v USA nejvyšší autorita vyjadřující se k nezávadnosti potravin a léků. A ti lidé to brali v dobré víře, že jim to pomáhá. Studie měla prokázat jak moc to pomáhá a zjistila opak. Myslíte si, že to je blud?
Dále píšete, že:
V českých zemích esenciální aminokyselina selenomethionin zaručeně pomáhá. Zvyšuje plodnost a množství semene.
A víte, že přesně to tvrdila odborná veřejnost té laické veřejnosti v celé severozápadní části USA.


Takže tu máme dvě tvrzení. Jedno je podle dlouhodobé statistiky od těch co pracují v Hutchinson Cancer Research Center. A druhé od Vás. Můžete prosím zdejší komunitě naznačit v jakém oboru a instituci pracujete, abychom si udělali představu jakou váhu Vašim tvrzením máme dávat?
Za všechny, kteří by si rádi udělali jasno v tom, jak to vlastně je, předem děkuji.

Odpovědět


Re: Které bludy máte na mysli?

Dalibor Dobrota,2016-03-16 11:33:06

S vámi je to těžké. Nejenom že jste nedával pozor v chemii, ale v článku jste přehlížel velikost čísel a rozdíl mezi tím, co tvrdí článek a co já.

Já jsem kdysi dávno četl studii SELENO PRECISE, kde podávali selenomethionin. Tam byly mapy. Celá Amerika má nadměrný přijem selenu, asi 400 mcg, v oblastech s menším příjmem je to 200 mcg. Totéž máte v článku, že v oblastech s nižším příjmem byl příjem nižší než průměrný, tedy poloviční.

Seleničitan sodný - v článku psali, že škodí až při dvojitém množství.
Existuje více sloučenin selénu například i cheláty selénu nebo selenometylselenocystein. Pro nás je podstatné, že Glutationperoxidáza obsahuje aminokyselinu selenomethionin. Všechno jiné zbytečně zatěžuje organismus.

Studie netvrdila to samé. Je rozdíl, jestli dáte podvyživeným jíst maso, nebo naopak nasycené začnete přejídat. Co se stane když podáte trojnásobné množství jódu, člověku, který jej má dost? Nám v Česku, kde je příjem selénu 10-50 mcg, doporučovala studie 200-300 mcg. Není to to samé, jako Američanům s příjmem 200 mcg dávat 400 mcg blíže nespecifikované sloučeniny selénu.


Zkuste přidat tokoferol acetát do oleje a on vám zežlukne.

http://www.dobrotaprozdravi.cz/vyvolavaji-antioxidanty-rakovinu-jak-uzivat-antioxidanty-aby-zpomalovaly-starnuti-a-ne-naopak/

Odpovědět

Poznámky z prednášok

Tomáš Štec,2014-02-26 21:38:14

Keď sa pozerám do 3 roky starých (fotokópie meotarových fólií ešte starších) poznámok z prednášky „Kovy v biosystémoch“ tak k Se mám:
1930: toxický, 1940: karcinogénny, 1950: esenciálny, 1960: protirakovinový, 1990: antioxidant;
bezpečné rozmedzie: 50–200 \mu g/den,
v Číne extrémy 7–4900 \mu g/den.

V časti Fínska sa vyskytuje Se podmienené zlyhanie srdca (mitochondrií), súvislosť s rakovinou (hrubé črevo, prostata, prsia, …) indikovaná v 27 štátoch.

Odpovědět

vitamin E

Jan Konečný,2014-02-26 13:43:39

Co je pravdy na tom, že je důležité, jaký vitamin E do sebe cpeme? Prý je to už pár let co bylo prokázáno škodlivý účinek syntetického vitaminu E...?

Odpovědět

selen

Stanislav Kaštánek,2014-02-25 13:12:32

Pro O.Beran, ano zjednodušil jsem to v rychlosti a 40 minut po půlnoci už jsem to po sobě nečetl.
H2Se je selan a je opravdu velmi jedovatá kapalina.
http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrogen_selenide?oldid=415658489
limit 0.05 ppm při dýchání 8 hodin, to je asi 0.2 mg/m3 (?)
Srovnej kyanovodík http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyanovod%C3%ADk
Kyanovodík je plyn velmi silný jed – LD50 kyanovodíku je 1,5 mg/kg těla, smrtelná koncentrace LC50 je 25 ppm.
H2S (sulfan) Sirovodík je velmi jedovatý plyn, ale zápach ( asi od 10-20 ppm) nás odrazuje primárně zřejmě od zkažených bílkovin.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sulfan
kde je psáno: Při koncentracích 1 000-2 000 ppm se sulfan rychle vstřebává do krve a způsobuje nejprve zrychlené dýchání, které je později vystřídáno zástavou dechu.
Selenid je např. Na2Se, je obdoba sulfidů. Seleničitan sodný Na2SeO3 jsem viděl jako bílou krystalickou látku v laborce ve skříni ležáků v kategorii :Látky zdraví škodlivé.
Článek http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2011/09/04.pdf
z roku 2011 píše rovněž o škodlivosti dávek 0,2 mg Se/den ( 200 mikrogramů selenu/den)
http://vitaminy.doktorka.cz/vitamin-e-a-selen-snizuji-toxicitu-rtuti
http://vitaminy.doktorka.cz/selen/
, kde je : Typické denní dávky: 50-400 mikrogramů (čili až 0,4 mg selenu), dále zde doktorka.cz zaměňuje selenit ( minerál) a selenid (např.Na2Se selenid sodný).

Odpovědět

On bude asi obrovský problém,

Jan Šimůnek,2014-02-24 14:58:45

čím konkrétně se ten Se suplementuje. Faktem je, že jeden z tripletů kódujících methionin si přednostně vezme selenový methionin, pokud v organismu je. Potom se selen dostane v konkrétní bílkovině na konkrétní místo v řetězci aminokyselin. Takže jakousi fyziologickou funkci nepochybně má. Je otázka, kolik se toho selenového methioninu udělá z jakého typu suplementu a co by se stalo s touto látkou, pokud bychom se ji snažili naládovat do tablet (=jestli by při skladování a dopravě nevzniklo něco hodně jedovatého).
Vím, že na Slovensku dávali selenoovou sůl do startkultur některých sýrů a následně brali do výroby už jen ty kultury, obsahující selen právě ve formě selenového methioninu (resp. bílkovin s jeho obsahem).

Odpovědět


Tomáš Hluska,2014-02-24 17:55:37

Bozinku, priste si, prosim, danou problematiku nastudujte, nez o tom zacnete psat.

Selen se vyskytuje v aminokyseline selenocystein, jak nazev napovida odvozene od cysteinu, ne methioninu. A selenocystein je kodovany jednim ze tri STOP kodonu, oproti tomu Met je kodovany pouze jedinym kodonem (ktery ma zaroven funkci START kodonu).

To, ze ma selen nejakou funkci asi nepochybuje nikdo, jinak by to nebyl mikronutrient. Ve skutecnosti je selen zabudovan do seryl-tRNA (tj. tRNA s navazanym serinem) z anorganickeho selenidu (H2S), ktery vznika redukci selenitanu (H2SO3).

Odpovědět


trochu selanky na konci

Stanislav Kaštánek,2014-02-25 00:43:28

Pro T.Hluska
H2S je selan ( nejjedovatější sloučenina selenu). Selenid je např. Na2S.
Uvedený vzorec H2SO3 je kyselina siřičitá. Asi měla být kyselina seleničitá ( H2SeO3).

Odpovědět


Tomáš Hluska,2014-02-25 08:51:22

vidíte, u selenitanu jste si toho všiml, u selanu nikoli :) H2Se samozřejmě

Ano máte pravdu, že z hlediska názvosloví bych měl psát o kyselinách, ale vzhledem k pH v buňce se běžně kyseliny píší vzorcem kyselin, ale názvy se jim dávají jako solím (takže se mluví třeba o acetátu/octanu CH3COOH)

Odpovědět


Už jsem se chystal zabalit diplom,

Ota Beran,2014-02-25 11:50:49

že ho půjdu vrátit, protože jsem si pamatoval z chemie ze základky, že H2S smrdí jako pes, ale že by měl něco společného se selenem, to mi na vejšce zatajili. Pak jsem si to rozmyslel...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz