Ferda mravenec se neštítí práce všeho druhu  
Klišé „děláme to pro budoucnost našich dětí", má u některých živočišných druhů zváštní podtext.


 

V sociální atmosféře mraveniště je jedinec pouhou jednotkou a nikoliv individuem. To, co nám mnohdy připadá jako bizarní, nemá s hrdinstvím či krutostí, nic společného, je to jen projev vtištěného vzoru chování preferujícícho  zachování druhu. K nově objeveným strategiím přežití patří i obětování nejmladší generace, která by teoreticky měla dát tu nejadaptovanější populaci pro aktuální podmínky v daném prostředí. 

 

Zvětšit obrázek
Ferda mravenec se svědomitě stará se o potomky. Co ale udělá, když přijde povodeň?... (Kredit: Ondřej Sekora)


Hmyz je skvělým modelem pro studium sociálního chování živočišných společenství. Překvapení v tomto směru přichystal biosociologům myrmekologům i obyčejný „vodě odolný“ mravenec Formica selysi. Obývá zátopová území od Alp až k Pyrenejím. Musí se někdy vyrovnat s pohromou v podobě povodně, která trvá i několik dnů. V samém srdci areálu výskytu tohoto druhu, ve Švýcarsku, přišla skupina výzkumníků z University of Lausanne s nápadem zkoumat tyto mravence v laboratoři. Aby se mravenci cítili jako doma, tu a tam jim dopřáli i velkou vodu. Chování mravenců nepřekvapilo. Dělnice chránily svou královnu. Vytvořili pro ní živý vor na kterém ji přeplavili do bezpečí. Překvapením bylo, že základ jejich plavidel tvořily mravenčí larvy.

Zvětšit obrázek
… nejspíš totéž, co jeho švýcarští kolegové, udělá si z nich vor.  (Kredit:  Purcell et al., 2014).

Aby si vědci ověřili, zda nejde jen o nějaký momentální mravenčí rozmar, některým koloniím larvy odebraly. I taková kolonie si pak vor postavila, ale vždy to končilo fiaskem, struktura bez larev se jim rozpadala.


V čem spočívá vodácký um mravenčích larev? Jejich tělo je tak trochu jako nafouklý vak raftu a tak „plavou“ na hladině déle, než dospělec, který je samá ruka a samá noha a má problém i s tím, jen se udržet na hladině. Obětování larev zachová dělnice v plné síle, které jsou po přistání „archy“ ke zdaru záchranné akce, mnohem potřebnější.  Je tu ale ještě něco. Larvy se ani dlouhodobému ponoření nijak nebrání. Nemají jak. Obětování, jinak nadějné nejmadší generace, je další z evolucí ověřenou strategií, s jejíž pomocí se těmto superorganismům, za něž kolonie mravenců bývají někdy považovány, daří i v pro ně nehostinném prostředí, prosperovat.    

 

 
V I D E O
Mravenci budují své rafty na tělech svých larev.

Purcell J, a kol.: Ant Brood Function as Life Preservers during Floods. PLoS ONE 9(2): e89211. doi:10.1371/journal.pone.0089211
V I D E O
Obětování potomstva za účelem přežití.

Purcell J, a kol.: Ant Brood Function as Life Preservers during Floods. PLoS ONE 9(2): e89211. doi:10.1371/journal.pone.0089211
 Poznámka redakce: Autor je doktorandem na Katedře Veterinárních disciplin České zemědělské university v Praze.

Zdroj: Purcell J, Avril A, Jaffuel G, Bates S, Chapuisat M (2014) Ants brood function as life preservers during floods. PLoS ONE 9: e89211. doi:10.1371/journal.pone.0089211.

Autor: Jan Nevoral
Datum: 04.03.2014 07:42
Tisk článku

Související články:

Minimalistická komanda mravenčích drancířů     Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2014)
Dobrodružní mravenci si stavějí důmyslné vory     Autor: Stanislav Mihulka (29.11.2013)
Pesticidem rozzuření invazivní mravenci dělají problémy     Autor: Josef Pazdera (28.10.2013)
Šílení invazní mravenci šíří hrůzu na jihu USA     Autor: Stanislav Mihulka (30.05.2013)
Buldočí mravenci za noční život draze platí     Autor: Josef Pazdera (29.05.2013)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace