Je na světě mnohem víc ryb, než jsme si mysleli?  
Podle nedávného průzkumu mezopelagiálu světového oceánu ano. Prý jsme o 95 procentech biomasy ryb vůbec nevěděli.


 

Zvětšit obrázek
Překvapení v mezopelagiálu. Kredit: Tracey Sutton, Harbor Branch Oceanographic Institution, Florida.


Kolik je asi v moři ryb? Jednoduchá otázka, nesmírně těžká odpověď. Nejpřesnější by bylo je všechny prostě spočítat, ale to nejde. Odborníci proto odhadují množství ryb v oceánu při akustických průzkumech vody, ani to ale není úplně jednoduché. Nedávno vyšlo najevo, že zřejmě velmi podceňujeme množství ryb, které obývají volné moře v mezopelagiálu, tedy v hloubce cca 200 až 1 000 metrů.

 

Zvětšit obrázek
Carlos Duarte. Kredit: University of Western Australia.


Přišel s tím Carlos Duarte z Univerzity západní Austrálie, který se svým týmem po sedm měsíců brázdil světové oceány na palubě španělské výzkumné lodi Hesperides, v rámci projektu Expedice Malaspina 2010. Během plavby pořizovali akustická pozorování ryb v mezopelagiálu. Podle Duarteho a spol se většina ryb mezopelagiálu obezřetně pohybuje v noci směrem ke hladině a v noci zase do větší hloubky, dobře vidí za šera a je vnímavá vůči jemným změnám tlaku. Obvykle si proto všimnou rybářských sítí už na vzdálenost pěti metrů a dovedou se jim vyhnout.

 

Označení zón volného moře.
Kredit: Finlay McWalter, Wikimedia Commons.


Duarte usuzuje, že právě kvůli tomu máme o početnosti ryb v mezopelagiálu velmi zavádějící informace. Rybáři je prostě nedokázali chytit. Jeho tým ale používal měření zvukovými vlnami. Vědci modelovali, pohráli si se statistikou a ze získaných dat vyčetli, že v mezopelagiálu žije 10 až 30 krát víc biomasy ryb, než kolik činily dosavadní odhady. Pokud by to byla pravda, tak v mezopelagiálu doposud žilo ve skrytu před našimi zraky a technologiemi 95 procent veškeré biomasy ryb světa.

 

Zvětšit obrázek
Pět obrovských oceánských vírů. Kredit: NOAA, Wikimedia Commons.


Co z toho plyne? Vypadá to, že se znatelná část primární produkce planety spotřebuje ve hlubinách oceánu. Také to znamená, že největší zásobu ryb nemají pobřežní oblasti, ale oblasti velkých oceánských vírů (ocean gyre), systémů rotujících mořských proudů. Je ironií, že jsme je až doposud považovali za pustiny oceánu, v nichž skoro nic nežije. A kupodivu se také zdá, že oceány jsou méně zasažené rybolovem, než jsme si mysleli. Rybáři možná zatím úplně míjeli naprostou většinu ryb v oceánu. Zní to až neuvěřitelně, ale pokud se Duarte a spol. nespletli, tak i v 21. století máme na Zemi prakticky netknuté populace ryb.

 

Jiří Peterka.
Kredit: HbU BC AVČR.


V podobných případech je vždy na místě jistá opatrnost. Jiří Peterka, vedoucí oddělení ekologie ryb a zooplanktonu Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích ale připouští, že by i tak velké množství ryb mohlo unikat naší pozornosti. Průzkum ryb ve vodě je podle něj komplikovaný jak ve sladkých tak i ve slaných vodách a hodně záleží na interpretaci dat. I Duarteho analýzy bude nutné důkladně ověřit. Jistě by ale bylo skvělé, mít v oceánu mnohem víc ryb, než jsme čekali. Dobrých zpráv není nikdy dost.

 


 

)

Time-lapse movie of RV Hespérides navigating the Panama Canal (MALASPINA expedition). Kredit: Malaspina Expedition 2010.


Literatura

Wikipedia (Mesopelagic zone, Malaspina Expedition 2010, Ocean gyre).


 

Datum: 11.03.2014 20:39
Tisk článku


Diskuze:

Jiří Kocurek,2014-03-14 19:00:59

Takhle úvaha má jednu chybu. Pokud je stav velryb značně závislý na současném rybolovu tak:
- s velrybami se dělíme o jídlo a proto velryb ubývá
- s velrybami se dělíme o 10 % ryb
- přesto to má velké následky
Potom musí platit některá z následujících:
- velryby by ubývaly i bez lidského rybolovu na 1/10 rybí populace
- velryby těch 9/10 ryb lovit neumí
- těch 90 % ryb neexistuje

Otázky k zamyšlení: Má člověk právo obstarat si obživu pro sebe a rodinu? Je něčí právo na obživu vyšší než právo někoho jiného? Má člověk právo směňovat statky, tedy i jídlo?

Odpovědět

Každý,

Jan Kment,2014-03-13 13:38:07

kdo zkusil hloubkové rybaření v Norsku by asi souhlasil, že by na tom mohlo něco být. Jenom bych se laicky dohadoval, že u těchto hloubkomilných ryb bude asi podstatně nižší diverzita, než u ryb žijících v mělčinách a u hladiny??? Nerad bych, aby se slovo ryba stalo synonymem pro makrelu...

Odpovědět

Pan Tichánek a velryby

Jiří Kolumberský,2014-03-12 07:20:58

někdo má zajímavé kamarády, kočky, psy, šváby, velryby, vši blechy, komáry či opice, včetně těch lidských, já raději žiji a komunikuji s lidmi, s kterými si mám, co říci. K článku samotnému: připadá mi trochu fantastické, aby se hejna ryb dokázala vyhnout rybářským sítím.

Odpovědět


kvůli nedostatku potravy

Bohumír Tichánek,2014-03-12 11:53:57

Byli kdysi vyhubeni b. nejapní a dnes takové škody litujeme. Takže starost o faunu, jež je nám čím dál tím víc podřízená, je přece na místě. Psalo se o sladkovodních delfínech, kteří zřejmě z čínských řek už zmizeli. Ať kvůli nedostatku potravy, nebo že sami posloužili Číňanům za potravu - vyjde to nastejno.
*
Připomínku z 12.03.2014 v 07:20 akceptuji. Snad se nenabízí pokračování, po zúžení žití jen s některými lidmi - pak jen s vlastní rodinou, a pak jen se sebou samým?

Odpovědět

Suchozemci

Bohumír Tichánek,2014-03-12 05:45:35

Článek podle Duarteho je optimistický. Pouze použití formulací „máme na Zemi, mít v oceánu mnohem víc ryb“ namísto např. „je na Zemi, je v oceánu mnohem víc ryb“ vede k zamyšlení, zda snad budeme i toto množství ryb brát velrybám - v prospěch suchozemců.
VTM psalo opačně:
http://vtm.e15.cz/aktuality/vyplnme-rybam-par-prani
Otázka ubývání ryb se posoudí i tím, že se velikost ulovených ryb, během desítek let, zmenšila.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace