Největší struktura ve vesmíru je velkou záhadou  
Astronomové objevili ve vzdáleném vesmíru neuvěřitelně rozlehlou strukturu – tak obrovskou, že světlu trvá cestování z jednoho okraje na druhý plných 10 miliard let! Objev je velkou záhadou pro kosmology, kteří se doposud domnívali, že rozložení hmoty na tak velkých škálách je už víceméně homogenní a uniformní v námi pozorovaném částicovém horizontu. Ale vesmír nám znovu sděluje, že něco je jinak…

 

Zvětšit obrázek
Výřez oblasti LQG Kredit: R. G. Clowes / UCLan

Nově objevená struktura je více než dvakrát větší než dosavadní držitel rekordu: Obří skupina kvasarů LQG (Large Quasar Group), kterou tvoří 73 kvasarů o celkové rozloze 4 miliardy světelných let. A je více než šestkrát větší než letitý rekordman (před objevem LQG) – známá Sloanova obří stěna o velikosti 1,4 miliardy světelných let, objevená v rámci zkoumání oblohy “Sloan Digital Sky Survey” Připomeňme si, že světlo se časoprostorem pohybuje rychlostí přes miliardu kilometrů za hodinu, za rok je to kolem 10 trilionů kilometrů.


 

Zvětšit obrázek
Barevné schéma oblasti. Tmavé body vyznačují koncentrace kvasarů. Červené křížky jsou polohy kvasarů náležících k menší skupině kvasarů. Mapa znázorňuje výsek oblohy o velikosti přibližně 30 x 24 stupňů. Kredit: R. G. Clowes / UCLan

Vědci nyní studují vlastnosti a rozlohu tohoto nezvyklého objevu pomocí mapování vysokoenergetických gama záblesků, o nichž se domnívají, že mají svůj původ v explozích obřích hvězd. Pro astronomy jsou vlastně takovými obřími majáky označujícími polohu struktury v dávné minulosti.


Druhým důvodem, proč jsou gama záblesky (GRB: gamma-ray bursts) v centru pozornosti, je ten, že obří hvězdy vznikají hlavně tam, kde je dostatečně hustý a hmotný materiál. Díky nim tak lze přibližně určit, kolik hmoty dané oblasti obsahují. Astronomové při tomto výzkumu vnímají daleké zdroje GRB podobně jako připínáčky zapíchané do mapy. Každý z nich patří k určité oblasti a něco nám o ní sděluje.


 

Zvětšit obrázek
Masivní kvasar v představách výtvarníka. Credit: ESO/M. Kornmesser, Wikimedia Commons.

Vědci vlastně objevili tuto oblast díky teleskopu Swift a dalším detektorům snímajícím gama záření. Po nějaké době bylo zřejmé, že se v té části oblohy děje něco zajímavého – záblesky gama záření tam byly častější než v jiných částech pozorovaného vesmíru. Tak pomocí GRB přišli na to, že struktura vzdálená od nás asi 10 miliard světelných let, promítající se do souhvězdí Herkula a Severní koruny, je pozoruhodně homogenní a velmi rozlehlá. Všechny zúčastněné vědce velmi překvapila celková velikost deseti miliard světelných let.


Pravděpodobně půjde o enormně koncentrované galaktické kupy a další běžnou hmotu. Další monitorování v gama pásmu bude následovat a snad nám pomůže objasnit záhadu obří struktury, protože zatím nemají astronomové ani ponětí, jak se ve vesmíru mohlo zformovat něco tak obrovského.


Zdroj:  http://www.space.com/19220-universe-largest-structure-discovered.html
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1311/1311.1104.pdf

Datum: 18.03.2014 07:36
Tisk článku


Diskuze:

2 vesmíry

Martin No name,2019-03-31 19:38:21

A když je tedy ta zed starší než by měla být, nemohlo by to být tak, že snámi pluje ještě jeden vesmír stvořený před námi.

Okolo nás je temná energie, ale pokud je to obrácené ne temná energie, ale hmota a náš vesmír pluje jako rozlité mléko na téhle temné hmotě nebylo by jednoduše možné, že by s námi plulo víc vesmírů vedle nás jen zatím nemáme techniku abychom je vyděli, nebo k nám jednoduše světlo ještě nedoletělo.

Odpovědět

Jakub Rint,2014-03-18 21:34:02

Srovnávat kvasar s louží je úsměvné... Přečtěte si to v originále, prostě 73 kvasarů na i tak extrémně velké ploše je prostě abnormální.

Odpovědět

Jakub Rint,2014-03-18 21:25:15

Protože střed Vesmíru není, to je jako hledat střed na povrchu balónku.

Odpovědět

Střed vesmíru

Jen Dejf,2014-03-18 11:39:39

Proč to neznamená, že tím směrem je střed vesmíru? Objekt o velikosti 10 ve vzdálenosti 10 zabírá velkou část zorného pole

Odpovědět

Rychlost světla

Tomáš Krýsl,2014-03-18 11:38:44

Rychlost světla za rok - světelný rok není 10 trilionů, ale 10 bilionů přesně 9,460 bilionů.

Odpovědět


heh

Roman Gramblička,2014-03-18 13:39:50

předběh jste mně. tenhle hojně rozšířený překladatelský omyl mě taky vždy nadzvedne. Taky se nemohu nepozastavit nad skutečností struktuty LQG. 73(sic!) kvasarů na ploše o pruměru 4mld ly??? To má bejt souvislá struktura? To fakt nechápu. To je jako kdyby někdo po sahaře roztrousil dvacet louží vody a považoval to celé za oceán.

Odpovědět


73 vs 0

Marek Fucila,2014-03-18 15:03:43

Ja tomu rozumiem tak, že 73 ich našli v nejakej oblasti, a keď sa pozerali ostatnými smermi, tak tam toho bolo menej (alebo vôbec nič). Tu nejde o to, ako nahusto tie objekty sú, ale že je miesto, kde sú hustejšie ako inde. Ešte nie tak dávno to vyzeralo tak, že kamkoľvk sa pozrieme, uvidíme to isté, t.j, že vsmír je homogénny. Zjavne to tak celkom nie je.

Odpovědět


dráha světla za rok

Stanislav Kaštánek,2014-03-19 23:25:44

Pro T.Krýsl : Světelný rok je dráha 9,46E+12 km, tedy 9,46 bilionů km. Píšete "rychlost světla za rok", ta je pořád konstantní ( ve vakuuu c= 299 792 458 m/s).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace