Devátá kapka  
V Queenslandské univerzitě v australském Brisbane pokročil nejdelší experiment na světě.


 

Zvětšit obrázek
Australané se honosí titulem nejdéle probíhajícího pokusu na světě. Sledují ho tři kamery. Zdroj: smp.uq.edu.au

Těžké ropné uhlovodíky se těžily již v pravěku. V Mezopotámii byla povrchová ložiska asfaltu, ropy a zemního plynu využívána již 4 000 let př. Kr. V Egyptě se používal k mumifikaci. Josef Flavius nazývá Mrtvé moře v „Židovské válce“ opakovaně „asfaltovým jezerem“. Ostatně, kry asfaltu se ze dna Mrtvého moře uvolňují a plují po hladině i dnes. Až roku 1927 ale napadlo fyzika Thomase Parnella dokazovat na asfaltu, látce, která je křehká a dá se rozbít kladivem, jeho viskozitu při pokojové teplotě. Pokus zahájil tím, že do nálevky s ucpaným odtokem nalil horký asfalt. Po třech letech výtokový otvor otevřel. A povedlo se.  Studenti po osmi letech od zahájení pokusu,  tedy v roce 1938, žasli, to se oddělila první kapka.

 

Zápis zájemců o účast v pokusu
Zde je možno se registrovat a stát se účastníkem pozorování. http://www.theninthwatch.com/#

Do roku 2000 z pokusného trychtýře jich od káplo osm. Celou dobu pokračovatele vědeckého pokusu provází nebývalá smůla. Kustod experimentu, profesor John Mainstone dostal tři příležitosti pozorovat pád kapky. V roce 1977 ale oněch pět minut vlastní nepozorností propásl. Nepodařilo se mu to ani v roce 1988, a to přesto, že se děj u příležitosti výstavy Expo v Brisbane promítal na displej.  Aby se mizérie znovu neopakovala, nainstaloval v roce 2000 před zařízení webovou kameru, pořizující nepřetržitý záznam. Ale co čert nechtěl, došlo k dvaceti minutovému výpadku a to právě v době klíčového okamžiku. Úkap znovu unikl možnosti vědeckého bádáni. Dalšímu debaklu se vědci rozhodli čelit třemi nezávislými kamerami. Dnem i nocí snímaly výtok a v duchu hesla víc očí víc vidí, dali vědci záznam k dispozici na internetu. Rozhodný okamžik pomáhalo sledovat téměř 25 000 diváků ze 158 zemí. Protože na stránce Theninthwatch  se účastnící sledování pokusu musejí registrovat, jsou jména těch, kteří v inkriminovaném okamžiku byli události přítomni, zaznamenána pro všechny věky věků.

 

Pokud patříte k těm, kteří jste jedinečný úkaz prošvihli, můžete se k uplynulým dvěma letům vrátit v rozlišení HD na zde připojeném videu:

 

 

Věhlasem a závěry výzkumu viskozity asfaltu by byl překvapen i sám jeho zahajovatel, který na svou první kapku čekal téměř osm let. Mezi lety 1930 až 1988  se rovněž v průměru ukapávalo zhruba za osm let. Na osmou kapku ale musel svět již čekat až do roku 2000. Devátá kapka klesla na dno až nyní a trvalo jí to 13(!) let.

Závěr
Z uvedené řady dat je statisticky nezpochybnitelně jasně patrný trend – interval se prodlužuje. To  znepokojuje především klimatology. Asfaltová kapavka se nechová podle modelů globálního oteplování, čímž znevažuje Rámcovou konvenci OSN o změnách klimatu podepsanou v roce 1992 v Rio de Janeiro.  Hlavně zpochybňuje vynaložené prostředky, kterými státy dotují udržitelnost klimatu. Jak zdůrazňuje  Keen Wit z tábora skeptiků, viskozita asfaltu je objektivním kriteriem dlouhodobého vývoje průměrné teploty a tak výsledky australského pokusu signalizují spíše než globální oteplení konec doby meziledové a počínající nástup dalšího z cyklických zalednění. Předpovědi vědců ohledně termínu následujícího krupnutí asfaltu se zatím značně rozcházejí. Jak vše dopadne ukáže tedy až budoucnost. Jedno je ale jasné již nyní - pokus u protinožců bude na Queenslanské universitě  pokračovat dál.

Poznámka redakce: Závěr článku již není o vlastním pokusu. Je spíše notickou k zamyšlení nad smysluplností projektu, co veřejnost zaujalo a co mnohdy považuje za vědu. Je stejnou recesí, jako samotné pokračování pokusu, budiž vám vodítkem překlad jména "Keen Wit"...

 

Datum: 21.04.2014 15:59
Tisk článku


Diskuze:

Závěrečný žert

Jirka Niklík,2014-04-22 19:31:06

Sleduju ten pokus už delší dobu. Má svojí stránku na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_drop_experiment
a jasně se tam píše, že interval se prodloužil po instalování klimatizace. Což zní velmi pravděpodobně.

Odpovědět


To jste si dal branku :)

Josef Stanik,2014-04-22 22:29:38

Já tady toiž žiju :) Klimatizaci tady máme hlavně kvůli chlazeni. Zvláště v budovách jako je Museum by tam totiž nikdo ani nepáchnul a pak by se jim kazily exponáty, takže klimatizace tu jedniznačně (!) průměrnou teplotu snižuje.
Zdravím všechny do Česka, či jak si tam teď ríkáte, zvláště do Holomóca :)

Odpovědět

Závěr je chybný

Lukas Florner,2014-04-22 13:49:17

Možná nejde o to, že se DTD, čili Dropping Time Delay (pro Lajky neznalé odborných vědeckých termínů volně překládám jako interval kapání) prodlužuje, ale o chybné vyhodnocení úlohy pozorovatele. Protože experiment probíhá u protinožců, je jasné že kapání by mělo při pozorování v našich zeměpisných podmínkách probíhat odspoda nahoru. Pokud tedy celý experiment pozorujeme zcela opačně, je nepochybné, že i pozorované výsledky musíme otočit, přičemž pak nezbývá než konstatovat, že se interval kapání naopak zrychluje. Zmenšování DTD je zcela bezpochyby způsobeno zvyšováním globální teploty, kterážto, jako globální, působí celosvětově, tedy i v předmětné laboratoři a nelze ji tedy zanedbat. Postupné zvyšování teploty přitom vede ke snížení viskozity pozorovaného média. Jak prosté. Teď již stačí jen dokázat, že původcem zvyšování globálních teplot je člověk. Shodou okolností i tento experiment již probíhá v sousedem zapůjčeném skleníku, kde pomocí spalování blíže nespecifikované sušené rostlinné hmoty a pojídání luštěnin setrvale zvyšuji úrověň skleníkových plynů a půběžně měřím odchylky teplot oproti nezakouřenému a nezaprděnému skleníku na vlastní zahrádce.
Přeji pěkný den :o)

Odpovědět


Úhlel pozorování

Josef Pazdera,2014-04-22 23:06:45

Jsem ochoten souhlasit, že vaše „kapání“ je o něco lepší, než v článku uvedená kapavka. Ohrazují se ale proti nařčení z nespávného úhlu pozorování. Úhel při experimentu jsem ale zachoval,jsou k tomu dvě techniky - natáčení tělesné schránky, stejně tak notebooku, aby odpovídaly poloze protinožců. Z určitých důvodů jsem volil druhou metodu - nočnímu sledování předchozího denního záznamu tamních videokamer. Oba způsoby úhel respektovaly.

Odpovědět

Nebo nainstalovali výkonnější klimatizaci

Vojtěch Kocián,2014-04-22 07:36:13

Osobně se však kloním k již zmíněnému nižšímu sloupci asfaltu v trychtýři.

Zajímalo by mě však, jak moc je experiment zkreslen tím, že kapka se před odpadnutím opře o zem respektive o předchozí kapky. Divím se, že když poprvé zjistili, jak je kapka dlouhá, neposadili trychtýř o trochu výš.

Odpovědět

špatný odkaz

Radovan Slegl,2014-04-21 22:31:16

odkaz na http://www.theninthwatch.com/ máte ještě s nějakým lomítkem navíc a nefunguje.....samozřejmě jen jako jednoduché kliknutí, jinak je funčkní

Odpovědět

zpomalující se odkapávání

Miloš Zyma,2014-04-21 21:16:36

typuji na zahuštění vlivem odpařování těkavějších složek

Odpovědět

Jd Drejiri,2014-04-21 20:48:25

Odpovědět

???

Jd Drejiri,2014-04-21 20:47:29

Není prodlužující se interval odkapávání způsoben ubýváním množství asfaltu v trychtýři a tudíž snižování jeho sloupce, než globálním "ochlazováním" prostředí, v němž experiment probíhá?

Odpovědět

Neni mi jasne co to ma mit spolecneho

Jenda Krynický,2014-04-21 17:31:56

s globalnim oteplovanim. Pokud neco tak ten interval muze souviset maximalne s lokalni teplotou v one mistnosti, ovsem jeste spis pujde o to, ze v trychtyri zbyva mene asfaltu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz