Látky podobné těm, které obsahuje marihuana, dovolí mozku zapomenou na hrůzy  
Aby mozek mohl vymazat nepříjemné vzpomínky z vědomí, musí nejdříve syntetizovat látky podobné těm, které obsahuje marihuana (canabinoidy) a těmi zaplavit amygdalu, mozkové centrum pro strach, obavy a úzkost.
 

Aby mozek mohl vymazat nepříjemné vzpomínky z vědomí, musí nejdříve syntetizovat látky podobné těm, které obsahuje marihuana (canabinoidy) a těmi zaplavit amygdalu,  mozkové centrum pro strach, obavy a úzkost.

 

Pacienti trpící chronickými nemocemi jako je například diseminovaná skleróza často v rozporu se zákonem užívají marihuanu. Experimenty s medikamenty na bázi marihuany jsou zakázány v USA i v Kanadě. Z evropských zemí zmírnilo své zákony ohledně rekreačního používání marihuany  Nizozemí a Švýcarsko, kde v licencovaných kavárnách je její používání legalizováno. Řada evropských zemí nad držením malého množství marihuany zavírá oči. Otázky legalizace léků na bázi marihuany se nyní v Anglii mezi lordy parlamentu. Zatímco velké farmaceutické firmy se drží stranou, malé zareagovaly na poptávku trhu okamžitě. GW Pharmaceuticals již vyrábí sprej s účinnou látkou, která se aplikuje na jazyk v případech, kdy použití tablet je z nějakých důvodů komplikované.

Do diskusí zda léky na bázi cannabis povolit či nikoli zřejmě vnese další rozkol poznatek výzkumníků z německého Ústavu psychiatrie Maxe Plancka, kde nyní zveřejnili výsledky pokusů prováděných na zvířatech. Pokusným myším zde současně se zvukovým podnětem dávali elektrické šoky. Poté co myším elektrické šoky přestali dávat, myši  po určité době zapomenuly na špatnou zkušenost a na příslušný tón panicky přestaly reagovat. Pokud ale myším vyřadili v jejich mozku z činnosti receptory pro canabinoidy, myši špatnou zkušenost  nezapomněly a při zaznění tónu  se u nich vyvinul stres. Vědcům tyto pokusy umožnily poodhalit roušku tajemství nad tím, jak dochází k vymazání pocitů hrůzy. Aby mozek vymazal nepříjemné vzpomínky z vědomí, musí nejdříve syntetizovat látky podobné těm, které obsahuje marihuana (canabinoidy) a těmi zaplavit amygdalu, což je mozkové centrum pro strach, obavy a úzkost. Odborníci z dalších univerzit se kloní k názoru, že zmíněný poznatek je základem pro budoucí přípravu léků cíleně zaměřených na léčbu stavů deprese,….

Datum: 13.08.2002
Tisk článku


Diskuze:

pro Filimonowa

kemo,2005-11-17 21:53:05

... nemůže. Přinejhorším výrazně nižší problémy, než alkohol a cigarety a jiné neřesti.

Odpovědět

marihuana a impotence...

Filimonow,2005-04-06 11:36:09

Mam dotaz,muze byt kurak marihuany vice (nachylny) na onemocneni prostaty..tedy jestli sama marihuana a jeji castejsi konzumace muze zpusobit prave zdravotni problemy tohoto smeru dale pak jestli ma nejaky vliv na erekci u muzu..

Odpovědět

diseminovana skleroza

w,2004-09-01 00:08:16

je to sclerosis cerebrospinalis multiplex - roztrusena skleroza ne diseminovana

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace