S Jaroslavem Flegrem za Rh-faktorem  
Profesor Flegr nabízí prakticky každému skvělou příležitost vstoupit do světové vědy. Přijměte jeho pozvání a o dovolené či prázdninách se královsky pobavíte.

Každý nemá to štěstí, aby se stal vědcem, celé dny se skvěle bavil prováděním rozličných experimentů a ještě za to byl placený.  Ale každý má možnost se takového výzkumu bezplatně zúčastnit jako „pokusné morče“. Na rozdíl od experimentů, kde dobrovolníky zavřou na několik měsíců do pár místností a podrobí je simulaci letu na Mars, nebo je nutí polykat nově vyvíjené tablety a koukají, co s nimi dělá, se můžete zúčastnit pokusů profesora Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty University Karlovy v pohodlí a bezpečí domova a polykat přitom můžete to, co si donesete k počítači.  

 

Zvětšit obrázek
Jaroslav Flegr (ten se stříbrnou svatozáří). Obrázek si dovolila přidat redakce.


Jaroslav Flegr bádá nad spojitostmi mezi Rh-faktorem, zdravotním stavem a lidskou psychikou. Zatím publikoval šest prací ukazujících, že se Rh-pozitivní a Rh-negativní lidé liší jak chováním, tak vnímavostí k některým faktorům prostředí (např. k toxoplasmose, ale nejen k ní). Zdá se, že výskyt Rh negativních osob v jednotlivých zemích výrazně koreluje s výskytem různých chorob, včetně některých nádorů. A tak Flegr a spol. zkoumají, jestli se tyto choroby vyskytují s jinou četností u Rh-negativních a Rh-pozitivních osob. Ledacos naznačuje, že Rh-faktor ovlivňuje jinak mladé lidi a jinak staré lidi. Se seniory cvičí jejich Rh-faktor patrně mnohem víc než s omladinou. Autor skvělých knih o zamrzlé evoluci nebo o toxoplasmose potřebuje pro svůj výzkum Rh-faktoru velký počet respondentů, abych mohl ve výzkumu postihnout vlivy věku a pohlaví.


 

SPUSTIT TEST
Stránky pro volnou chvíli a pomoc vědě

A tak je tu výzva pro čtenáře Osla všech pohlaví a všech věkových kategorií, aby si ve volné chvíli otevřeli webové stránky https://cuhumanities.az1.qualtrics.com/SE/?SID=SV_3qTfoQeK2FnuHf7 a pustili se do díla. Potřebujete k tomu jen počítač připojený na internet a ovládaný myší. O zábavu pak máte na dalších třicet nebo čtyřicet minut postaráno. Změříte si rychlost reakce, otestujete krátkodobou paměť, prověříte intuici i ochotu riskovat. Nad počítačovými formuláři si také uvědomíte, kolik roztodivných chorob vás prozatím míjelo a jaké máte vlastně v životě štěstí. Ale hlavně, uděláte něco pro dobrou věc a kvalitní vědu. A až profesor Flegr napíše knížku „Pozor, Rh!“ nebo „Zamrzlý faktor“, půjdete si ji koupit s vědomím, že je to také (tak trochu) o vás. A komu se přihodí, aby se stal (tak trochu) hrdinou knížky držitele literární ceny Magnesia Litera?  Odměnu ale získáte už po zkompletování testu. Počítač na vás vyplivne váš „body mass index“ – pozor, nelekněte se! – a k tomu nádavkem i pár dalších zajímavých údajů. Já (muž, senior s Rh-) jsem si například potvrdil, že jsem naprostý srab neschopný riskovat.

Datum: 29.06.2014 22:13
Tisk článku


Diskuze:

Otázky

Jana Packova,2014-06-30 11:39:05

podľa mňa nikdy nesadnú všetkým - ja som udávala iba približné hodnoty pri tých, kde som sa nevedela rozhodnúť.

Považujem to za zábavné a celý test ma veľmi bavil, rozhodne zdieľam ďalej :)

Odpovědět

některé otázky v testu byly divné nebo nejasné

Marie Kovalová,2014-06-30 08:25:41

např. měla jsem vyplnit i zemřelé sourozence a děti?
Pak u vzdělání: jsem vysokoškolačka se starým doktorským titulem získaným před ostudným vysokoškolským zákonem z roku 1980 ...
Nebo u autismu - vím co to je, ale nejsem si jistá, jestli jím není postižen někdo z příbuzných
Do otázek ohledně svičení jsem se také přesně "nevešla"

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz