Polární hadrosauridi putovali s mláďaty  
…aneb Co prozradily stopy z Aljašky

 

Zvětšit obrázek
Otisk tříprsté stopy kachnozobého dinosaura z Národního parku Denali na Aljašce. Kredit: Anthony R. Fiorillo et al.

Na území Národního parku Denali na Aljašce objevili lokalitu s mnoha sériemi stop   kachnozobých dinosaurů (hadrosauridů).  Fosilní otisky stop odkryl před pár lety mezinárodní tým paleontologů z Japonska a Spojených států, mezi nimi i Dr. Anthony Fiorillo z texaského Perot Museum of Nature and Science. Ten se nechal slyšet, že se jedná o jednu z nejbohatších lokalit na svrchnokřídové otisky stop dinosaurů na světě. Sedimenty jsou součástí souvrství Cantwell a mají stáří 72 až 69 milionů let. Neobsahují přitom jen skvěle zachované otisky dinosauřích stop (i s dochovanou texturou pokožky), nýbrž také stopy po životních projevech bezobratlých živočichů (zejména kroužkovců a členovců) a fosilní otisky rostlin.

Fiorillo je kurátorem Musea přírody v Dallasu (Kredit: Perot Museum of Nature and Science, Dallas, Texas)

Lokalita tak poskytuje ucelený pohled na ekologii této části světa v období svrchní křídy – a to v teplejším období roku.  Tehdy zde bylo sice tepleji než dnes, přesto se ale jednalo o vysoko položené polární oblasti, které obývali dinosauři a další tvorové dobře adaptovaní na chlad. V daném období byla Aljaška tektonicky neklidnou oblastí, jejíž klima se podobalo spíše dnešnímu mírnému pásu, ovšem s mnohem delšími zimami. V teplejších částech roku zde tekly mohutné řeky, na jejichž březích se často procházeli dinosauři a mohli zde tak zanechat své početné otisky stop. Výsledky výzkumu lokality, který probíhá již od roku 2011, zveřejnili vědci letos na konci června v periodiku Geology .

 

 

V I D E O
LATEST WORLD NEWS

Kromě faktu, že kachnozobí dinosauři obývali toto nehostinné prostředí, dokládají stopy ještě jednu zajímavou skutečnost – tito býložravci pochodovali v rodinných skupinách s mláďaty v různých fázích růstu. Paleontologové stopy spočítali a roztřídili podle velikosti. Zjistili, že mají co do činění se čtyřmi velikostními (a tedy i věkovými) skupinami – nejmenší stopy byly dlouhé jen kolem 12 centimetrů, největší pak kolem 60 cm. Přes 80 % stop patřilo dospělým jedincům, asi 13 % malým mláďatům ve věku kolem jednoho roku a 3 % mladým, nedospělým exemplářům. Vysvětlením tohoto nerovnoměrného rozdělení by mohl být rapidní růst,  který u kachnozobých dinosaurů potvrzují také kosterní nálezy. Hadrosauridi jednoduše velmi rychle rostli, takže v podobě malých a bezbranných mláďat setrvali jen po relativně krátkou dobu. Podstatná je také informace, že dinosauři v těchto chladných oblastech nejspíš přežívali i zimu (sídlili zde celoročně). Dokladem jsou právě stopy malých mláďat, která by dlouhý pochod v délce tisíců kilometrů za teplejším podnebím nezvládla (je ale pravděpodobné, že migrace alespoň v řádu desítek až několika málo stovek kilometrů dinosauři podstupovali). Zdá se tedy, že zdejší ekosystémy musely být troficky a biologicky pohostinnější, než jsou stejná území dnes. Aljaška v období končící křídy zřejmě představovala tvrdý a chladný svět, přesto však tehdy dokázala uživit velké, několikatunové býložravce. Z dinosauřích obyvatel lze však jmenovat i další – Denali nabízí také početné stopy rohatých dinosaurů nebo podivných teropodů terizinosaurů.  Vyskytovali se zde však také ptakoještěři a nepochybně i mnozí draví teropodi. Jejich stopy se zachovaly po sedm desítek milionů let v podobě otisků na strmém útesu v délce asi 180 metrů. Aby je nezničilo například zemětřesení, vědci již stačili vytvořit jejich přesnou digitální mapu za použití skenovací laserové technologie Lidar.

 

Denali National Park (Travel Channel)

Odkazy:
http://www.livescience.com/46688-denali-huge-dinosaur-track-site.html
http://www.sci-news.com/paleontology/science-dinosaur-tracksite-alaska-02043.html
Anthony R. Fiorillo et al. Herd structure in Late Cretaceous polar dinosaurs: A remarkable new dinosaur tracksite, Denali National Park, Alaska, USA. Geology,  published online June 30, 2014; doi: 10.1130/G35740.1
http://dinosaurusblog.wordpress.com/2014/07/28/polarni-hadrosauridi-putovali-s-mladaty/
41Dr. Fiorillo je kurátorem Musea přírody v Dallasu (Kredit: Perot Museum of Nature and Science, Dallas, Texas)
LATEST WORLD NEWS
Psáno pro Osel.cz a DinosaurusBlog

Datum: 29.07.2014 03:59
Tisk článku

Související články:

První japonský tyranosaur     Autor: Vladimír Socha (10.10.2017)
Ve stopách posledních gigantů     Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Objeven další opeřený zabiják     Autor: Vladimír Socha (28.07.2017)
Sopky možná vynesly dinosaury na vrchol     Autor: Vladimír Socha (26.06.2017)
Představuje se Daspletosaurus     Autor: Vladimír Socha (09.03.2017)Diskuze:

Nezda se mi spravna myslenka

Martin Jahoda,2014-07-31 01:17:18

ze, hadrosauri nekde prezimovali. Pokud si spocitam, ze by se pohybovali jen rychlosti 1km/h a to 10h denne, tak to vychazi, ze se behem roku mohli presunout o 1800km na jih a pak zase zpet. Tuto rychlost by podle me zvladli i uplne mala mladata bez problemu.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace