Neptačí dinosaury vyhubila … smůla  
Chicxulubský meteorit dopadl ve velmi nevhodnou chvíli. Svět dinosaurů procházel nepříznivým obdobím a tehdejší příroda nebyla v dobré kondici. Neptačí dinosauři se už z toho nevzpamatovali.


 

Zvětšit obrázek
Kolosální smůla. Kredit: Connie Ma, Wikimedia Commons.

Až jednou někdo bude dávat dohromady historii přírodních věd přelomu tisíciletí, tak se můžeme vsadit, že se bude dlouze věnovat pohnuté historii dinosaurů. Asi žádní živočichové nejsou natolik vzrušující a spojení s tolika záhadami a skandály jako dinosauři, snad kromě lidí samotných. A úplně nejvíc vzrušující je samozřejmě odchod neptačích dinosaurů ze scény, když po sobě zanechali jenom jednu linii dinosaurů, kterým ze setrvačnosti stále ještě občas říkáme ptáci. Asi úplně každý slyšel o velikém meteoritu, který svým dopadem do oblasti Yucatánu ukončil druhohory a s nimi také existenci neptačích dinosaurů a celé řady dalších skupin živočichů i rostlin. Čtenáři OSLA také jistě vědí, že ve hře jsou i další možná vysvětlení, počínaje nezřízeným soptěním v indickém Dekkánu, a zejména rozmanité kombinace jednotlivých jevů, které mohly vyústit ve velkou záhubu života na konci křídy.


Velký mezinárodní tým badatelů, který podporovala americká grantová agentura National Science Foundation (NSF) a Evropská komise, právě v časopisu Biological Review publikoval zajímavou myšlenku, podle které neptačí dinosaury vyhubila především kolosální smůla. Jak podotýká Steve Brusatte z geologie Edinburghské univerzity, nešlo jenom o zásah planety desetikilometrovým meteoritem, což je už samo o sobě dost smolná záležitost. Podle něj a jeho kolegů to bylo navíc v hodně špatném období, kdy byl tehdejší pozemský život zranitelný.

 

Zvětšit obrázek
Steve Brusatte. Kredit: Columbia University.


Jde o to, že v době zásahu meteoritem a soptění v Dekkánu, už Země pár milionů let procházela environmentálním neklidem. Podepsala se na něm zvýšená vulkanická aktivita po celé planetě, poměrně svižné změny hladiny moří a také kolísání teplot. Jak už jsme zvyklí v podobných případech, nemůžeme s jistotou říct, co bylo příčinou takového neklidu. Brusatte s kolegy nicméně tvrdí, že rozkolísané prostředí vedlo ke snížení diverzity velkých býložravých dinosaurů a to že oslabilo potravní řetězce tehdejšího světa. Když do takové nepohody spadl meteorit, bylo po všem.


 

Zvětšit obrázek
Na obzoru je drama. Situace na konci křídy (teplota, hladina moří, různé diverzity). Kredit: Brusatte et al. (2014).

Dopad meteoritu vyvolal obří tsunami, zemětřesení, početné požáry, náhlé změny teplot a další drastické změny prostředí. To podle autorů studie rozvrátilo podlomené potravní řetězce a vymazalo neptačí dinosaury jednoho po druhém. Nebýt ptáků, je dneska po dinosaurech veta. Kdyby prý zlotřilý meteorit dopadl o pár milionů let dříve, čelila by mu bohatší diverzita velkých dinosaurů, kteří by tím pádem měli větší šance přečkat do třetihor. Stejně tak, pokud by dopadl o pár milionů let později, mohly už být potravní řetězce zase pevné a osazené nově vzniklými druhy. Jenže, dinosauři měli prostě velikou smůlu.


Podobné studie je vždy fajn brát poněkud s nadhledem. Autoři se podle všeho zabývali pouze dinosaury. I tak jsou jejich představy o potravních řetězcích konce křídy nevyhnutelně omezené. Větší potíž je ale v tom, že na konci křídy vymřeli i mnozí ptáci, savci, všichni ptakoještěři, mořští ještěři i mnohé skupiny mořských bezobratlých a planktonu. Je otázkou, nakolik se na ně dají použít úvahy vyčtené z fosilií dinosaurů, i když tam určité souvislosti být mohou. V posledních letech se stále více ukazuje, že masová vymírání, jako je i drama na přelomu křídy a třetihor, jsou velmi složitými jevy, k jejichž pochopení bude nutné nashromáždit velikou masu rozmanitých poznatků.

 

 
V I D E O
Some Dinosaur Groups Diminishing Before Mass Extinction: Live Chat with Museum Scientists. Kredit: American Museum of Natural History.
 
V I D E O
Top Ten Dino and Fossil Discoveries with Steve Brusatte - Walking With Dinosaurs. Kredit: Earth Unplugged.

 


Literatura

University of Edinburgh News 28. 7. 2014, Biological Review online 28. 7. 2014, Wikipedia (Cretaceous–Paleogene extinction event).

 

Datum: 04.08.2014 07:16
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace