Koukněte se jazykem  
Náhražka zraku skrývající se za zkratkou TDU překvapuje svými možnostmi.

 


Tým vědců z University of Montreal vedený Mauricem Ptitem ve spolupráci s dánskými a americkými kolegy vyvinul zařízení označované jako Tongue Display Unit (TDU) – tedy cosi jako „jazyková zobrazovací jednotka“. Nařízeníčko má zatím jen 144 „bodů“ (12 x 12) a vysílá elektrické stimuly v závislosti na tom, jaký obraz snímá kamera, na kterou je TDU napojena. Při prvních laboratorních testech trvalo pokusným osobám jen několik minut, než se s TDU v ústech naučily „číst“ obraz z elektrických stimulů. Zatím dostávali dobrovolníci do úst jen obraz písmene T natočeného do nejrůznějších poloh. Přesto jsou výsledky překvapivě dobré a rozlišovací schopnost jazyka je obdivuhodná.  Je zajímavé, že současné vyšetření mozku odhalilo při používání TDU podráždění mozkových center, jimiž zpracovávají obraz zachycený okem osoby s nenarušeným zrakem. Platí to dokonce i pro lidi, kteří jsou od narození  nevidomí a zraková centra nikdy nevyužívali.


Maurice Ptito plánuje, že by jednou mohli nevidomí mít v horním patře voperovánu TDU napojenou na maličkou kameru. Přiložením jazyka na patro by se „napojili“ na systém a mohli by pozorovat okolí. Do TDU by také bylo možné přímo přenášet vzory stimulů odpovídající určitému textu. Tak by mohl nevidomý například číst knihu bez toho, že by ji měl fyzicky u sebe. Prostě by si ji v knihovně půjčil „přepsanou“ do impulsů a pak by si ji pustil do své TDU.



Maurice Ptito z University of Montreal.



TDU v plné kráse. Přístroj je sice ještě trošku neskladný, ale postupem  času se miniaturizuje. Významnou část z přístroje zabírají napájecí baterie.



Vyplázněte jazyk a koukněte se. V dostupných materiálech není zmínky o tom, co by udělala s elektrodami žvýkačka, bez níž už většina populace nemůže žít, neboť by postrádala  ledově svěží dech a navíc by měla trvale pokleslé pH v ústech.

Datum: 05.06.2004
Tisk článku


Diskuze:

"Napájecí bakterie"

Markus,2004-06-09 10:38:38

"Významnou část z přístroje zabírají napájecí bakterie" - Tak to už ano, napajeci bakterie ma fakt pobavili :o)))

Odpovědět

Jinde už to také zkoušeli

Pavel,2004-06-09 09:10:13

Už před snad dvaceti lety byl vyvinutý systém, který měl usnadňovat orientaci nevidomým stimulací kůže na zádech. Problémem byla jednak velilkost - nevidomý se tak stal navíc vozíčkářem - a pak malá rozlišovacéschopnost kůže na zádech, ta dokáže rozliši dva podněty ve vzdálenosti dvou milimetrů a více. Jak je vidět, moc se to neujalo.

Odpovědět

jazyk

jarda petr,2004-06-09 04:20:35

Jazyk je neuvěřitelně citlivý, a proto má velkou rozlišovací schopnost. To je bezesporu jeho obrovská výhoda například ve srovnání s kůži, kde máme hmatová nervová zakončení především na konečcích prstů. Elektrody nejsou vpraveny do jazyka, ale jazyk je snímá. Otázka voperování čipu pod sliznici horního patra je zatím jen vizí.

Odpovědět

Jazyk?

Richard,2004-06-08 19:44:47

nebylo by logičtější stimulovat nervy někde jinde? třeba voperovat elektrody někam do kůže?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz